Nuk është çdo distro.

Detet e bajteve janë shkruar rreth diskutimit midis mbështetësve të përpjekjeve unifikuese dhe mbështetësve të diversitetit. E vërteta është se për çdo shpërndarje të suksesshme, duhet të ketë 10 që ndërpriten sepse nuk kontribuojnë asgjë të re ……… ..Por ky artikull nuk ka të bëjë me distros si ai, ky artikull ka të bëjë me shpërndarjet tematike.

Por jo tematike në fushën e përdorimit (distro të orientuara drejt arsimit, sigurisë, shpëtimit, edicionit audioviziv, qendrës multimediale, etj.) ………… .por rreth një teme… ..

1) Hanna Montana Distros dhe Justin Beiber

Ata nuk janë një punë e madhe. Hanna's është një Kubuntu me sfonde, ikona dhe muzikë të Hanës. Justin është ekuivalente por e bazuar në Puppy. Pastaj ata e thonë këtë Disney është një armik i burimit të hapur.

2) mangaka y otakux, loas distros për Otakus. Për të mos përmendur më shumë …… ..

3) Mussolinux dhe Ylli i Kuq …… .. Ndërpriten për hir të demokracisë sociale të qendrës.

4) Distros fetare

Kush tha që Linux ishte një gjë e ateistëve dhe agnostikëve? Nëse Shën Ignucius mund të merret seriozisht, gjithashtu ka kuptim që ka distro fetare. Sot botimet e famshme të orientuara kristiane të Ubuntu (ubuntuce) dhe myslimanët (Sabily, i njohur më parë si Ubuntu Muslim Edition) janë akoma aktive dhe shquhen për aplikimet e tyre të orientuara në fetë e tyre. Në rastin e UbuntuCE ajo përmban Xiphos (për të studiuar Biblën), OpenLP dhe Quelea (për karaoke të krishterë në kishë) përveç që ka një filtër prindëror (diçka thelbësore …….). Në rastin e Sabily ata kanë zekr (një studim i Kuranit, me përkthime të përfshira), Minbar (të tregon se në cilën kohë të lutesh i gjunjëzuar në qilim), Hixhra (kalendari musliman) ……. Dhe gjithashtu sigurisht, filtri prindëror.

Ekziston edhe versioni satanik, por është i njëjtë me atë të Justin Bieber.

5) Distros në gjuhën time

Nuk kam ide se cila ishte distroja e parë për të përfshirë mbështetjen për gjuhën spanjolle, por ka pasur një kohë kur ka pasur distros të specializuar në gjuhë (disa janë akoma aktive). Arsyeja kryesore që shumë ndërpriten është sepse shpërndarjet kryesore tashmë kanë mbështetje të mirë për ato gjuhë. Ato ishin për shembull: Bee Linux (në Berber, gjuha që flitet në Algjeri), Nepalinux (në Nepalisht), Dzongkha Linux (në Dzongkha, gjuha e Butanit), arabix (nga Emiratet e Bashkuara Arabe), ojuba (në arabisht, prodhuar në Jordan), B2D Linux dhe thellimi i linux (në kinezisht, e para e bërë në Tajvan, tjetra në republikën popullore), turbolinux y Kam ardhur Linux (në japonisht), Hacao (në vietnamisht), shefi e IndLinux (në hindisht), Svecha (në teluge), ehad y kinneret (në gjuhën izraelite), Karamad (në persisht), pingo linux (në sllovenisht), runtu (në rusisht), NordisKnoppix (për gjuhët skandinave dhe baltike, prodhuar në Norvegji), Baltix (për gjuhët baltike, prodhuar në Lituani), Alinex (në portugalisht) dhe LinEspa dhe Gulic-BSD (100% SPANISHT !!!! !)

Në një rast të veçantë, mund të përmenden distros spanjisht të gjuhëve të tjera: Augustux (Aragonese), Catix (Katalanisht), Lliurex (Valencian, një dialekt i Katalonjës), Asturix (Asturian) dhe Galinux dhe Trisquel (Galikisht)

Dhe ky ishte shembulli im i shpërndarjeve. Lëreni të fundit të fikë dritën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yoyo Fernandez dijo

  Unë kërkoj për Justino Brevas '... që distro duhet të provohet

  1.    DanielC dijo

   Bazuar në Puppy .... Unë nuk e di nëse ishte me qëllim, apo një rastësi e tmerrshme !! xD

 2.   Bler Paskal dijo

  Unë respektoj diversitetin, por deri në një pikë. Mbani distros si Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, Debian, Archlinux, Mandriva ose Moondrake, RedHat, SuSE dhe disa të tjerë si multimedia, redaktimi dhe shpëtimi i specializuar LiveCD. Por distros si Ubuntu Christian Edition ose Satanic Ubuntu nuk ka kuptim, pjesërisht, kjo përtej të qenit larmi, është copëzim, dhe kështu ne kurrë nuk do të arrijmë desktopin e përdoruesit të zakonshëm. Përshëndetje, Pablo.

  1.    vicky dijo

   Por fragmentimi nuk jepet nga numri distro, por nga numri i bazave distro, desktop, nga systemd / Upstart, nga fakti që nuk mund të përdorni të njëjtat pako ikonash në kde si në gnome etj. . Shumica e këtyre distros ekzotike duhet të bazohet në ubuntu ose qenush dhe nuk kontribuojnë asgjë as në copëzimin.

  2.    cetec dijo

   Fragmentimi i çfarë?

 3.   Bërsi për kafshët dijo

  Nëna ime e jetës sime ... Çfarë kohe të lirë ...

 4.   Të ndryshme dijo

  Ai me të cilin kam qenë më i hutuar ishte Mussolinux O_O !!! (shumë më tepër sesa me Yllin e Kuq, të cilin unë tashmë e dija)

 5.   helena_ryuu dijo

  ky është një nga problemet dhe në të njëjtën kohë vetitë e modifikimeve në linux. të qenit në gjendje të krijoni një distro lirisht. çfarë paradoksi
  E vërteta është, nuk e di se çfarë do të kishin pirë duhan njerëzit që kanë bërë Linux Bieber (._.), Dakord, versionet në gjuhën tuaj në fund të fundit janë të dobishme për lokalizimet dhe softuerin tjetër, por të tjerët… ..
  mbase… .. mbase them, nëse përpjekjet do të përqendroheshin më mirë në përmirësimin e disa gjërave të vogla që, nuk e di… .. janë më të rëndësishme, mendoj se të gjithë do të ishim më të lumtur, më të lumtur sesa me hannah montana linux. po cfare di une Unë jam vetëm një anomali në jetën e kufizuar hapësirë-kohë
  mos u bezdis, thjesht e mora hyrjen me më shumë gëzim se zakonisht

 6.   medina07 dijo

  Hahahahahaha une jam qe prishem. Por mos harroni se ka edhe shpërndarje parazitare që nuk janë asgjë më shumë dhe asgjë më pak sesa një distro e pavarur (kuptoni Arch Linux, Debian, OpenSuse, etj.), Të cilave ata shtojnë një mjedis desktop dhe disa sfonde dhe voila! një distro e re ... shembull: Cinnarch, ndër shumë të tjerë ... gjëja qesharake është se ka njerëz që rrezikojnë të thonë se këto distros janë më të mirë se baza nga e cila ata rrjedhin .... XD

 7.   Emiliano dijo

  Në Spanjisht, në kohën e Red Hat 6, ishte Hispafuentes, bazuar në Red Hat, por në Spanjisht, sepse përkthimi i Red Hat në atë distro ishte fatal. Me Red Hat 7, gjërat ndryshuan mjaft. disa vit para se të largohej nga Linex.
  Nga Hispafuentes kam provuar 7 dhe 8, mendoj. Ata erdhën me PC World ose PC Actual.
  Unë ende duhet t'i kem në shtëpi.
  Ishte me distro që mësova më shumë në atë kohë, sepse Red Hat 5 dhe 6 kishte shumë anglisht dhe unë kisha shumë pak ide në atë kohë, jo se sot e kam përmirësuar shumë.

  Të fala,

 8.   anti dijo

  Pajtohuni që shumica e listës nuk duhet të ekzistojë, me disa përjashtime:
  Distros për mangaka dhe që kanë aq sa di unë, aplikime të veçanta për fandub, fansub dhe kjo është
  Trisquel është softuer krejtësisht i lirë, kjo është nyja që mbush.
  Po ashtu, gjithmonë keni shkruar kaq bukur dhe sot keni kaluar tej mase me elipsin. Përdoren vetëm tre.

  1.    medina07 dijo

   Po, e kuptova pasi shtypa butonin "Posto koment", për fat të keq komentet nuk mund të redaktohen.
   Gjithsesi faleminderit për vëzhgimin.

   1.    targoni dijo

    Do të doja të mundej, unë gjithashtu vetëm komentova dhe shkruajta "mua" në vend të "ai".

 9.   targoni dijo

  Ekziston edhe një version jashtë zakonshëm o_O i bazuar në ubuntu (gjërat e jetës xD) mua këtu: Ubuntu Satanic Edition

  http://ubuntusatanic.org/screenshots.php

  1.    kalbet87 dijo

   Emri është kurioz, por kur shoh pamjet e ekranit mendoj se nuk ia vlen as ta shkarkoni

 10.   adrian dijo

  Epo, nëse dikush dëshiron të bëjë një shpërndarje të re ose të bazuar në një ekzistuese (të tilla si Ubuntu bazuar në Debian), ose nga e para, unë nuk shoh probleme ose ndonjë gjë negative, në fund të fundit kjo është ajo që ka të bëjë me Software-in e Lirë .. Çfarë më shqetëson Pak është që një qeveri krijon, harxhon burime, në një distro të bazuar në një tjetër, siç është Huayra në Argjentinë, bazuar në asgjë më pak se testimi i Debian, kur më e mira që mund të bëhet do të ishte krijimi i paketave ose depove me programe të specializuara ose me interes për qeverinë, që ata të punojnë në shpërndarjet më të rëndësishme ...

 11.   Oscar dijo

  Hehehe .. ka një distro për secilin person. Për sa kohë që ato nuk janë të papajtueshme me njëra-tjetrën.

  Doja t'ju bëj një pyetje, më falni që u largova nga tema ..: - /

  A e di dikush se ku mund të gjej një temë dhe pamje të ikonës si ajo në imazhin e fundit? Unë mendoj se është KDE 3.5 (Unë jam duke kërkuar për një temë retro me ato ikona pixelated që më pëlqen aq shumë) në përputhje me Xubuntu tim dhe dritaret e saj Xfmw.

  Faleminderit shumë dhe më falni përsëri!

 12.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Po në lidhje me Komunitetin.

  Edhe pse unë jam shumë i respektueshëm për diversitetin dhe krijimtarinë, e vërteta është se ka shumë distro që unë nuk e di me të vërtetë se çfarë bëjnë ata si distro në vetvete. Ata të ekspozuar këtu në këtë postim, si dhe qindra "buntus" (të cilat janë shumica, për shembull) që vetëm shtojnë bazën e të dhënave të opsioneve dhe që në praktikë nuk kontribuojnë absolutisht asgjë, përveç disa temave të ndryshme të desktopit dhe ikonat.

  Nga këndvështrimi im personal, kjo në vend që të kontribuojë në kohezion, përkundrazi, vini bast për shpërndarje. Siç e shpjegova në fillim, unë respektoj shumëllojshmërinë dhe kreativitetin, por konsideroj që këto skuadra në vend që të humbnin kohë duke bërë shpërqendrime sikur të ishin ndryshime të mbrendshme, kontribuan në korrigjimin ose përmirësimin e shpërndarjes së nënës në të cilën ato bazohen dhe kështu që të ketë kontroll më të mirë të cilësisë.

 13.   kalbet87 dijo

  mirë ... do të duhet të provojmë ca lol

 14.   lynze dijo

  Juas! Duke thënë se Valencian është një dialekt i Katalonjës ... mos lejoni që Valencianët ose Katalanasit t'ju lexojnë ... XDDDD

  1.    diazepani dijo

   Si uruguajan, unë nuk e shoh valencianishten si gjuhë tjetër përveç katalanishtes. Likeshtë njësoj si të thuash që Castilianishtja Uruguajane është një gjuhë përveç Castilianes së Spanjës.

 15.   komentatori dijo

  E vetmja gjë e mirë që shoh është se mbase të rinjtë duan të instalojnë një nga ato distro vetëm për artistin e tyre të preferuar

 16.   Obuksi dijo

  në WTF të madhe !!!!!!! por siç thonë ata atje: «Kjo është liria ...»

  boshti

 17.   Fluturo -ylberi dijo

  Me sa di unë, ylli i kuq është ende funksional, unë njoh një nga zhvilluesit dhe ai nuk është nga ata që lëshojnë një projekt

 18.   rafagcg dijo

  Në Spanjë, sipas keqtrajtimit, ka disa që duhet t'i shoh me qetësi:
  http://distrowatch.com/search.php?origin=Spain
  Pussycat me 54Mb ka një pintë qumësht.
  http://youtu.be/VApVotzYDEo

 19.   Fike dijo

  Hehehe wtf