Kanella në dispozicion 1.6 e mbushur me lajme

Kohët e fundit jua thashë atë Kanellë 1.6 Do të ishte kur të bjerë dhe tashmë është në dispozicion i ngarkuar me lajme, ndryshime dhe përmirësime, si dhe njoftuar në blog zyrtar, pas 4 muajsh zhvillimi intensiv.

Lajm

Disa nga lajmet që i kishim përmendur tashmë, por ne u kthehemi atyre. Nuk mund t'i rezistoj të them, se për këtë version zhvilluesit duket se janë frymëzuar nga disa funksionalitete të KDE.

Ne kemi filluar me mundësinë e emërimit të fushave të ndryshme të punës, diçka që unë kurrë nuk e kam përdorur, por me siguri më shumë se një do të gjejë ndonjë përdorim për të. Do të kishte kuptim nëse do të funksiononte si aktivitetet en KDE, por do të më duhej të provoja nëse sjellja është e ngjashme, apo është vetëm një mënyrë për të emëruar hapësirën e punës ku jemi në mënyrë që të mos humbasim.

Tani një e re applet (Lista e shpejtë e dritares) me të cilat mund të shohim të gjitha dritaret e hapura që kemi në fusha të ndryshme të punës. Shkallë y Expo janë në dispozicion si Applet dhe me Shkallë mund të navigohet duke përdorur shkurtore të tastierës, kështu që shitjet e hapura mund të arrihen duke shtypur emrin e tyre (ai i aplikacionit ose burimit të hapur).

Siç po thosha Kanellë ka miratuar disa karakteristika të disponueshme në KDE, dhe e reja Applet i njoftimit është një prej tyre. Prandaj fraza: Nëse diçka do të kopjohet, le të jetë për të mirë.

Tani mund të modifikoni edhe përdorimin e Alt + Tab, të jesh në gjendje të zgjedhësh midis opsioneve të mëposhtme:

 • Ikona (si parazgjedhje, e ngjashme me Kanellën 1.4)
 • Ikona + Miniatura
 • Ikona + Afishimi i dritares
 • Afishimi i dritares

Një tjetër applet i modifikuar së fundmi ka qenë ai i shëndoshë, i cili shton disa funksionalitete. Dizajni u rishikua për t'i dhënë mbulimit më shumë hapësirë. Rrëshqitësi i vëllimit tani ka një përqindje të dukshme dhe nuk kontrollon më amplifikimin pas 100%. Apleti tani gjithashtu vjen me këshilla për veglat dhe butonat e heshtjes për të heshtur zërin dhe mikrofonin (e arritshme përmes menusë së djathtë të miut).

Zgjedhësi i sfondit është përmirësuar gjithashtu për të Kanellë.

Duhet të kujtojmë se megjithëse mund ta përdorim Nautilus ose një menaxher tjetër skedarësh, Nemo (një pirun i lartpërmendur) do të jetë ai që vjen me parazgjedhje Kanellë.

Por lajmi nuk mbaron me gjithë këtë. Ju mund të shihni listën e plotë të ndryshimeve në kjo lidhjeSidoqoftë, do të përmend disa që m'u dukën shumë interesante:

Karakteristika të tjera të reja:

 • Lartësitë e panelit të konfigurueshme
 • Opsionet e vonesës për të fshehur panelin.
 • Aplet për shkëlqimin e ekranit.
 • Lëvizja e miut për të ndryshuar dritaret në applet List Window.
 • "Afër të gjithëve" dhe "Mbyll të tjerët" në applet Lista e Dritareve.
 • Kanella 2D (një sesion i ri që përdor softuerin e pasqyrimit, për të ndihmuar njerëzit të zgjidhin problemet e pajtueshmërisë së kanellës)
 • Opsionet për të rregulluar Hapësira e punës dhe Menunë në Qendrën e Konfigurimit.
 • Filtrimi më i shpejtë në meny.
 • Menuja mund të aktivizohet duke vendosur miun mbi të.
 • Vegla të reja (për zhvilluesit Java): butonat e radios dhe kutitë e zgjedhjes.

Këto janë disa nga ndryshimet, duke shtuar sigurisht përmirësimin e mjedisit në përgjithësi që tani është shumë më i shpejtë në aspekte të ndryshme.

Megjithëse nuk e kam testuar personalisht, guxoj ta them atë Kanella është Shell më e mirë që deri më tani ka xhuxh, nga vlerësimi im personal. Confshtë e konfigurueshme, e bukur, e shpejtë dhe na lejon të zgjedhim variante të ndryshme për ta përshtatur sipas dëshirës tonë. A mund të kërkoni më shumë?

Kanellë 1.6 Ajo vjen me një kod të optimizuar, me më shumë se 800 ndryshime që më tregojnë se zhvillimi i tij aktiv do të vazhdojë të na ofrojë surpriza të shkëlqyera në të ardhmen.

Do të ishte interesante që zhvilluesit e Applet, Extensions dhe Themes të lexojnë sendin e lëshimit pasi ka ndryshime përkatëse për t'u marrë parasysh, veçanërisht me dosjen kanellë.css, e cila ka ndryshime komplekse sipas vetë Klemit na tregon.

Si mendoni, ia vlente të prisnit?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

  A është tashmë në testimin dhe repot e mentes?

  Meqenëse e shoh shumë të freskët sa herë që përmirëson kanellën mund të shoh që kanella nuk më zhgënjen akoma.

  XD

 2.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Post elav i shkëlqyeshëm, është shumë i plotë dhe duhet përmendur që Kanella 1.6 the .6 i referohet jo vetëm versionit nën të Kanellës, por edhe Gnome 3.6 nëse vini re, për shembull në LM 13 përdoret Kanella 1.4 dhe shkon pak Gnome 3.4

 3.   Xhaz dijo

  A është në dispozicion për testimin e Debian?

  1.    529 dijo

   Ndoshta është në eksperimente ...

 4.   Elynx dijo

  Duket mirë, problemi është se nuk e di pse përqendrohen më shumë në "Visual", në të njëjtën mënyrë mendoj se është akoma e njëjtë me Gnome Shell dhe ndoshta me disa shtesa nga Clem dhe njerëzit e tij LinuxMint!

  Por në të njëjtën mënyrë, është mirë të dimë se po shfaqen alternativa ndaj klasikëve Gnome dhe KDE.

  PS: Mate është fantastik :)!

  Përshëndetje!

 5.   MSX dijo

  Çfarë rishikimi të mirë! Kanella vjen me gjithçka.

 6.   xhemin-samuel dijo

  Aja dhe nga kur mund ta filloni ta përdorni?

  A është tashmë në repot Mint dhe Ubuntu?

 7.   auroszx dijo

  Hmm, mbase do ta provoj në një instalim Arch

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Unë do të doja të di se çfarë dreqin jeni duke pritur për të përfshirë atë në depot zyrtare. Quiteshtë mjaft e lodhshme ta instalosh nga AUR dhe më shumë se një herë kam pasur probleme me përpilimin.

 8.   Rajonant dijo

  Edhe pse nuk e përdor më Mint, unë jam gjithmonë i lumtur të dëgjoj lajme në lidhje me zhvillimin e tij, dhe Shell i saj vazhdon të bëjë hapa të mëdha drejt përdorimit dhe personalizimit të gnome.

  1.    Udhëtari dijo

   Pajtohem me ty, edhe pse nuk kam më Mint, është mirë që i ndjekim këto zhvillime, sepse edhe nëse në një moment i provojmë, raportojmë gabime apo diçka tjetër, e bëjmë projektin të rritet, dhe kush e di mbase në të ardhmen do të jetë guaska që fillon në shpërndarje të ndryshme, duke siguruar një përvojë të mirë për përdoruesit e rinj ose jo aq të përparuar, duke i inkurajuar ata të qëndrojnë në Linux.

 9.   Alebilët dijo

  Përshëndetje
  Si ta instaloj?
  falënderim

  1.    nano dijo

   shkoni në blogun zyrtar të kanellës dhe klikoni në shkarkim, shikoni për distro tuaj dhe nga atje e tutje, ju do të dini xD

 10.   Algave dijo

  Kanella duket aq mirë sa sapo e instalova dhe funksionon shumë mirë

 11.   Christopher dijo

  Unë do të doja të kthehesha në linux, por minilap im vdiq dhe arrin 108ºC dhe mbyllet.

 12.   kalorës dijo

  Ndoshta është një gjë budallaqe që unë do të pyes, por unë nuk jam shumë i qartë për këtë me predha dhe tavolina.
  A është e mundur të instaloni për shembull debian në modalitetin e konsolës, pa ndonjë mjedis windows, dhe prej andej të instaloni kanellë?
  Apo duhet të instaloni Gnome 3 më parë dhe më pas kanellën nga atje?

  Gjithsesi, unë jam një rrëmujë

  1.    elruiz1993 dijo

   Po, me një instalim minimal të Debian mund të instaloni Kanellë, KDE ose çfarëdo që ju nevojitet, për sa kohë që keni depon e duhur nuk duhet të ketë ndonjë problem të madh. Brohoritje

 13.   kalorës dijo

  Faleminderit elruiz1993

bool (e vërtetë)