Kanella 1.6 do të jetë gati brenda pak kohe

Pas më shumë se 3 muajsh pa ditur asgjë për të Kanellë në blogun e tij zyrtar, Clement lefebvre ka shkruar një artikull duke folur pak për ndryshimet që do të sjellë kjo Predhë de xhuxh.

Sipas fjalëve të tij, pavarësisht nga komunikimi i vogël që kanë pasur në kohët e fundit me përdoruesit e tyre, Kanellë ndjek një proces mjaft aktiv, i cili së shpejti do të ngrijë për të lëshuar versionin 1.6 të tij në një kohë të shkurtër.

«Inn Kanella 1.6 do të jetë një hap i madh përpara. Baza e kodeve është shumë më e vogël dhe shumë më e pastër, një numër i madh i defekteve janë rregulluar, shumica e gjërave që njerëzit kërkuan pas lëshimit të 1.4 u zbatuan dhe ne kemi shtuar disa karakteristika interesante dhe inovative… «

Ky koment i Clem bazohet në statistikat dhe ndryshimet e mëposhtme:

 • Tani Kanellë Ka 33 zhvillues.
 • 11 365 linjat e kodit janë shtuar.
 • 184 013 Linjat e vjetruara të kodit janë hequr.
 • Kanellë Tani do të jetë 2D, dhe mund të ekzekutohet në çdo kompjuter pa nxitim grafik.
 • Hapësira e punës mund të ketë emra.
 • Mund të konfiguroni Alt + Tab.
 • Navigimi i tastierës.
 • Shikoni në Expo Grid.
 • Lartësia e panelit mund të konfigurohet.
 • Lista e shpejtë e dritareve.
 • Apletet e njoftimeve

Këto dhe shumë ndryshime të tjera mund të testohen nëse përpilojmë versionin 1.5.3 nga skedarët që mund të gjejmë GitHub.

Tani e dini, një lajm i shkëlqyeshëm për përdoruesit e kësaj guaske të bukur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

  Goodshtë mirë, por vetëm në distros .deb në fedora deri në lxde e vërteta e distros rpm është e keqe për ju, e vetmja gjë e bukur është terminali XD.

  1.    Babil dijo

   Ashtë një rastësi që RPM-të thjesht nuk kanë desktop të mirë - përveç openSUSE me KDE.

   Nëse ju pëlqen Fedora (më vjen keq për xD) mund të provoni Kororaa. Kororaa është për Fedora atë që Linux Mint është për Ubuntu: Kororaa paraqet desktopët KDE dhe GNOME shumë më të lëmuar se Fedora e papërpunuar, me zgjedhjen e vet të aplikacioneve, etj.

   Një distro tjetër * e shkëlqyeshme * bazuar në kohën e tij në Fedora dhe që tani ka repot e veta është Fuduntu që përdorimi i GNOME 2.32 me aplikacione të reja në një bërthamë dhe tokën e tij të përdorimit është një alternativë e shkëlqyeshme për ata që dëshirojnë atë desktop.
   Për më tepër, Fuduntu po lëshon kodin në stilin Gentoo: azhurnohet çdo çerek viti, domethënë çdo dy muaj e gjysmë keni një azhurnim të plotë të sistemit.

   1.    Juan Carlos dijo

    @Martin Hahaha… me të vërtetë e keqja juaj ndaj Fedora është e pafund. Mund të jetë që era nga deti të shpërtheu ndonjëherë kapelën tuaj dhe ju mbetët fobia? ... Spin KDE e Fedora është i mirë dhe funksionon shumë mirë, për më tepër, kurrë nuk më pëlqente KDE derisa fillova ta përdorja atë në F- 17.

    Mente Unë e përdori atë për një kohë; Kororaa jo, megjithëse kam lexuar referenca shumë të mira, ato nuk më dukeshin keq, vetëm se kam mosbesim në distros bazuar në distros që bazohen në një shpërndarje tjetër, unë preferoj gjëra të tilla si Fedora, ose Ubuntu, të cilat nuk i përdor por nëse i përdor instalojeni atë tek të tjerët për çështjen e lehtësisë së përdorimit etj. Tani dua të provoj Chakra, por nuk kam kohë për të provuar dhe testuar gjëra.

    Përshëndetje, dhe pini pak birrë blu për të parë nëse e kuroni fobinë tuaj, haha

    1.    Babil dijo

     xD

     Nah, jam thjesht http://1.bp.blogspot.com/_ssPaNxM6TRw/TU8snGanHhI/AAAAAAAAB20/xWlthCfEJ1c/s1600/keep+trolling.jpg 😀

     Isshtë e vërtetë ajo që thoni ju: megjithëse Kororaa është shumë e bukur është ende një remix e një tjetri, unë gjithashtu preferoj sistemet bazë dhe prej andej e modifikoj atë sipas dëshirës time.
     Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që Fedora nuk merret veçanërisht me zbukurimin e distrove të saj - të tilla si Mint, Sabayon ose openSUSE KDE SC - pasi lëshon ISO-të e secilës desktop me versionet e tyre në rrjedhën e sipërme të vaniljes ... e cila nga ana tjetër nuk është aq i bezdisshëm saqë në çdo rast do të vëmë duart mbi të derisa ta lëmë sipas dëshirës sonë

     Në fakt, Fedora është më miqësore sesa CentOS dhe megjithëse nuk e urrej siç thoni ju, unë do ta shikoja me sy të ndryshëm nëse do të kishte një version plotësisht të bazuar në të cilin u krijua çdo rrotullim!

     Po aq i qetë, siç thashë në fillim: Unë jam vetëm http://1.bp.blogspot.com/_ssPaNxM6TRw/TU8snGanHhI/AAAAAAAAB20/xWlthCfEJ1c/s1600/keep+trolling.jpg

     1.    Babil dijo

      Oops duke folur të dukesh shëmtuar, çfarë ndodhi me atë shabllon!?
      Nëse më keni dhënë dhimbje koke WP !!!

 2.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  E di, shumë nga këto karakteristika janë tashmë të disponueshme në Kanellën 1.5 e cila përdoret në Manjaro si parazgjedhje, një nga tiparet e saj është se ju mund të jepni emra të personalizuar për secilën hapësirë ​​pune

 3.   Ujk dijo

  Kam përshtypjen se Kanella evoluon drejt një pike konvergjente me KDE. Nga unë perfekt, më pëlqejnë të dy!

 4.   makubex uchiha dijo

  Duket se këtë herë kanella është në rrugën e duhur xD shpresoj që ata të arrijnë ta bëjnë lëvozhgën e tyre pak më të formësueshme dhe të rregullueshme si kde xD për mendimin tim me më shumë opsione në mënyrë që përdoruesi ta rregulloje ashtu siç dëshiron lol

 5.   kik1n dijo

  Për mua tashmë kanella mund të konkurrojë me kde. Dhe destinacioni gnome 3.

  1.    Juan Carlos dijo

   Nuk e di, gjatë gjithë kohës që e provova në Fedora nuk më bindi… vazhdoj të qëndroj me KDE.

   të fala

   1.    Babil dijo

    Sigurisht, për Fedora, ku nuk është as një desktop zyrtar.
    Ju duhet të provoni Kanellën duke filluar në Mint dhe pastaj në distro që kujdesen për vendosjen e një desktop të mirë si Manjaro ose Cinnarch - Unë nuk di për distro të tjera që vijnë me një Kanellë të lëmuar si parazgjedhje.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ehm ... jo, më vjen keq por jo mik
   KDE ka kaq shumë, por SHUMY opsione personalizimi, që Kanella ende nuk mund t'i kishte për 5 vjet.

 6.   Anibal dijo

  Më pëlqen shumë, e provova disa herë dhe më pëlqeu.
  por mbase po mungonin disa opsione dhe kisha disa të meta

 7.   Elynx dijo

  Ashtu si Mate, XFCE dhe KDE, e kam këtë në sfond kur të dalë LinuxMint tjetër, shkarkoni ISO me këtë desktop si parazgjedhje!

 8.   xhemin-samuel dijo

  Mirë

 9.   ArielKafshët1977 dijo

  Kur të dalë do ta provoj në ArchLinux: 3

 10.   Edwin dijo

  shumë mirë

bool (e vërtetë)