Komandat për të monitoruar kujtesën tuaj në Linux

banka e memorjes

Kujtesa virtuale e një kompjuteri është një burim prioritar dhe si i tillë duhet të kontrollohet dhe monitorohet si duhet me mjetet që ju ofrojmë. Kjo përfshin të dish të shohësh kujtesën RAM ose kryesore e përdorur dhe ajo që është e lirë, si dhe vetë kujtesa e shkëmbimit ose SWAP, i cili ruan të gjitha të dhënat dhe proceset që nuk janë përparësi dhe nuk janë ngarkuar në RAM ose janë nxjerrë prej tij për të prezantuar të tjerët me përparësi më të lartë. Epo, ky është një shpjegim i thjeshtë se si do të funksiononte, pa hyrë në shumë detaje.

Të dini si të kontrolloni ose, përkundrazi, monitoroni këto kujtime Në sistemin tonë Linux, ka mundësi të shumta. Isshtë e mundur ta bëni atë drejtpërdrejt duke parë me bashkues ndonjë nga skedarët e ndërfaqes / proc të siguruar nga Linux ose duke përdorur mjetet që do të përmendim që mund të përdorin këtë lloj skedari ose të tjerë për të marrë informacionin në fjalë dhe ta paraqesin atë në një mënyrë më miqësore. i organizuar Ju madje mund të përdorni komanda si top dhe të tjerët duke iu referuar proceseve që ofrojnë të dhëna të caktuara në lidhje me kujtesën ...Së pari shkojmë me të komandë falas, me të mund të shihni memorjen RAM dhe SWAP të përdorur dhe falas, buffer-in, etj. Për këtë mund të përdorni edhe opsionin -h që tregon njësitë në një mënyrë disi më të kuptueshme për mendimin tim:

free -h

Me komandën shkëmbim Ne mund të aktivizojmë ndarje ose shkëmbim skedarësh, por me opsionin -s mund të shohim gjithashtu kapacitetin e tij:

swapon -s
Ne vazhdojmë me vmstat e cila, siç sugjeron emri i saj, tregon statusin e kujtesës virtuale:

vmstat

Një mundësi tjetër do të ishte memstat, e ngjashme me atë të mëparshme:

memstat

Le të shkojmë tani me skedarët / proc që mund të këshillohemi për të marrë informacione për kujtesën:

cat /proc/swaps
cat /proc/meminfo

Dhe së fundmi ne do të përdorim një komandë tjetër, e cila thjesht përdor tabelat DMI për të marrë informacione harduerike, në këtë rast duke filtruar vetëm atë që lidhet me kujtesën duke përdorur këtë mundësi:

sudo dmidecode --type memory


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David Garcia Prados dijo

  Artikull interesant.

  Hiri është ta kombinosh atë me orën për të monitoruar çdo disa sekonda (si parazgjedhje 2 por mund të rregullohet me "-n").
  shembuj:
  shiko falas -h
  shiko -n 1 falas -h

  Një program tjetër që na ofron Bash është të ekzekutojmë komanda në të njëjtën kohë me operatorët "&&" dhe ";"
  Shembull:
  falas -h; mace / proc / shkëmbime

  Ai gjithashtu mund të filtrohet duke përdorur grep dhe përdorimin e një tubi (karakteri "|").
  Shembull:
  falas -h | grep 'Kujtesë'

  Ose madje shtoni tekstin që duam duke përdorur printf
  printf 'Komanda ime: \ n'; falas -h

  Dhe shumë më tepër

bool (e vërtetë)