Krijimi i pseudonimeve në GNU / Linux

Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë për të personalizuar dhe për të bërë më të lehtë disa komanda në të cilat ne zakonisht përdorim "konsol", Përmes përdorimit të Pseudonim.

Un Pseudonim siç nënkupton vetë emri i saj, do të na ndihmojë të zëvendësojmë një fjalë ose seri fjalësh me një të shkurtër dhe më të thjeshtë. Le të marrim një shembull praktik, le të themi se duam të shohim shkrimet nga sistemi, duke përdorur një aplikacion të quajtur Ngjyrosës i cili është përgjegjës për ngjyrosjen e rezultatit në tastierë. Linja do të ishte:

$ sudo tailf -n 5 /var/log/syslog | ccze

Por jam i sigurt se do të ishte më e lehtë nëse në vend që të shkruajmë të gjitha këto, ne vendosim në tastierë për shembull, diçka kaq e thjeshtë si:

$ syslog

E vertete? Do të ishte shumë më komode dhe më e lehtë për tu mbajtur mend. Atëherë, si ta bëjmë atë?

Krijimi i një Alias.

Krijimi i një pseudonimi është me të vërtetë e lehtë. Sintaksa do të ishte:

alias short_word = 'komanda ose fjalët për t'u zëvendësuar'

nëse marrim shembullin e mëparshëm do të ishte:

alias syslog = 'sudo tailf -n 5 / var / log / syslog | ccze '

Komanda është e mbyllur në thonjëza të vetme. Por pyetja është Ku ta vendosim këtë? Epo, nëse duam që të jetë vetëm e përkohshme, ne thjesht e shkruajmë atë në tastierë dhe do të zgjasë derisa ta mbyllim.

Tani, nëse e duam atë përgjithmonë, e vendosim këtë brenda skedarit ~ / .bashrc e cila është në tonën / shtëpi, dhe nëse nuk është, atëherë ne e krijojmë atë (gjithmonë me pikën përpara). Kur kemi shtuar linjën e pseudonim në këtë skedar, ne thjesht vendosim në tastierë:

$ . .bashrc

Dhe gati !!!

Shënim: Dje për shkak të problemeve me ISP-në tonë nuk mund të botonim asgjë në <° Linux, për të cilën kërkojmë falje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jc dijo

  Ky lloj postimi nuk dëmton për të rifreskuar ato mjete që ne zakonisht nuk i përdorim çdo ditë. Për më tepër, është e përjetshme; tre vjet pasi e kam shkruar dhe mbetet si dita e parë.
  Shtoni që, të paktën në debian, rekomandohet të përdorni skedarin .bash_aliases për të shtuar pseudonimet tuaja në vend të skedarit që përmendni. Ai. .bashrc kujdeset për kërkimin në skedarin alias që them.

 2.   Viktori dijo

  Faleminderit për udhëzimin. Kam një pyetje: çfarë urdhëron '. .bashrc '? dhe në veçanti çfarë bën pika (.) përpara skedarit .bashrc?

  1.    I sëmurë dijo

   E di që është tepër vonë, por një pikë përpara një emri të skedarit bën që ajo të fshihet në dosje, kështu që do të jetë aty, por nuk do të jeni në gjendje ta shihni derisa të shfaqni skedarët e fshehur.

   1.    alohl669 dijo

    Nuk mendoj se i referohet pikës së fshehjes së skedarëve. Nëse shikoni nga afër, ka një tjetër të ndarë nga një hapësirë ​​më parë:
    $ .bashrc

    Në fillim mendova se disi do të ekzekutonte skedarin ose do të rimbushte informacionin që përmban. Në vend të kësaj unë duhej të ristartoja që pseudonimet të hynin në fuqi, kështu që komanda mbetet e panjohur.

 3.   johndry dijo

  Si mund të vazhdoni të përdorni një komandë edhe pse ekziston një pseudonim që i referohet kësaj komande? (Shembull: si do ta përdorni komandën rm nëse kjo është një pseudonim për të bërë jehonë?)

 4.   Paul dijo

  Shumë mirënjohës për këtë. Gëzuar!

 5.   alexredondosk8 dijo

  Pershendetje, faleminderit shume per tutorialin, me ndihmoi shume.