Nisma e krijuar për të unifikuar punën midis openSUSE Leap dhe SUSE Linux Enterprise

Njerëzit në OpenSUSE kanë filluar të marrin në konsideratë një iniciativë për të ruajtur një zhvillim së bashku me versionet e openSUSE Leap dhe SUSE Linux Enterprise dhe është ai Gerald Pfeiffer, Drejtori teknik i SUSE dhe kryetari i komitetit të mbikëqyrjes së openSUSE, ssugjeroi që komuniteti të konsiderojë një iniciativë për të bashkojë proceset e zhvillimit dhe ndërtimit të shpërndarjeve të OpenSUSE Leap dhe SUSE Linux Enterprise.

Kjo u ngrit sepse aktualisht versionet e hapura openSUSE bazohen në grupi themelor i paketat për shpërndarjen e SUSE Linux Enterprise, por paketat openSUSE hartuar veçmas nga paketat burimore. Thelbi i propozimit është të unifikojë punën e ndërtimit të shpërndarjeve dhe përdorimin e paketave binare të gatshme për përdorim nga SUSE Linux Enterprise në openSUSE Leap.

Sot kam disa lajme interesante dhe një propozim për të transmetuar: SUSE dëshiron të bëjë një hap më tej në hapjen ndaj komunitetit openSUSE dhe sugjeron që marrëdhënia openSUSE Leap dhe SUSE Linux Enterprise të rritet në një nivel të ri.

Brenda saj, kjo ide quhet "Mbyllja e hendekut të kërcimit" dhe propozon të forcojë dhe bashkojë më ngushtë:

  • Komunitetet e Zhvilluesve, duke u përqëndruar në openSUSE Brishtë si një platformë zhvillimi për komunitetet dhe partnerët e industrisë.
  • Komunitetet e përdoruesve, duke përfituar nga një bazë e qëndrueshme e kodit të ndërmarrjes dhe shpejtësia e kontributeve të komunitetit.
  • Bazat e kodit openSUSE Leap dhe SUSE Linux Enterprise (SLE), jo vetëm që ndajnë burimet, por gjithashtu ofrojnë binarët e SUSE Linux Enterprise për përfshirje në openSUSE Leap.

Në fazën e parë, synon të bashkojë bazat e kodit kryqëzimi i openSUSE Leap 15.2 dhe SUSE Linux Enterprise 15 SP2, nëse është e mundur, pa humbur funksionalitetin dhe stabilitetin e të dy shpërndarjeve.

Në fazën e dytë, paralelisht me versionin klasik të openSUSE Leap 15.2, është propozuar që të përgatitet një botim i veçantë i bazuar në skedarë të ekzekutueshëm të SUSE Linux Enterprise dhe të lëshojë një version të përkohshëm në tetor 2020.

Në fazën e tretë, në korrik 2021, është planifikuar të formulohet lëshimi i openSUSE Leap 15.3, duke përdorur parazgjedhur skedarë të ekzekutueshëm nga SUSE Linux Enterprise në të.

Përdorimi i të njëjtave paketa do të thjeshtojë migrimin nga një shpërndarje në tjetrën, Do të kursejë burimet e përpilimit dhe testimit, do të shpëtojë nga ndërlikimet në skedarët specifikues (të gjitha ndryshimet e përcaktuara në nivelin e skedarit specifikues do të unifikohen) dhe do ta bëjë më të lehtë dërgimin dhe përpunimin e mesazheve të gabimit (ju lejon të shmangni diagnostikimin e grupeve të pako).

hapi openSUSE do të promovohet nga SUSE si një platformë zhvillimi për komunitetin dhe partnerët e jashtëm. Për përdoruesit e openSUSE, ndryshimi është i dobishëm për shkak të aftësisë për të përdorur kodin e shpërndarjes industriale të qëndrueshme dhe paketat e testuara mirë. Përditësimet që mbulojnë paketat e hequra do të jenë gjithashtu të përgjithshme dhe të testuara mirë nga ekipi i SUSE QC.

Ne jemi krenarë që shohim Leap dhe Tumbleweed të rriten dhe të evoluojnë, së bashku me SUSE Linux Enterprise.

Kjo përpjekje e inxhinierëve tanë që punojnë së bashku me të tjerët në komunitetin OpenSUSE do të përfitojë nga të gjithë të përfshirë për shumë vite që do të vijnë.

Depo openSUSE Tumbleweed do të vazhdojë të jetë platforma për zhvillimin e paketave të reja për openSUSE Bris dhe SLE. Procesi i transferimit të ndryshimeve në paketat bazë nuk do të ndryshojë (në fakt, në vend që të përpilojmë nga paketat SUSE src, ne do të përdorim pako binare jashtë kutisë).

Të gjitha paketat e ndara do të vazhdojnë të jenë në dispozicion të Shërbimit të Ndërtimit të Hapur për të modifikuar dhe krijuar pirunë.

Nëse është e nevojshme të ruhet një funksionalitet tjetër të aplikacioneve të zakonshme në openSUSE dhe SLE, funksionaliteti shtesë mund të transferohet në paketa specifike të openSUSE (e ngjashme me ndarjen e elementeve të markës) ose për të arritur përfshirjen e funksionalitetit të nevojshëm në SUSE Linux Enterprise.

Paketat për arkitekturat RISC-V dhe ARMv7 që nuk mbështeten nga SUSE Linux Enterprise propozohen të përpilohen veçmas.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.