Krijoni serverin tuaj të të dhënave cloud me OwnCloud

Reja e vet Shtë një aplikim i software të lirë që do t'ju lejojë të krijoni një server skedarire, në të cilën mund të keni një depo të skulpturë, dokumentet apo edhe ti muzikë, të dhëna në të cilën do të keni qasje nga kudo me internet.


Shumë nga lexuesit me siguri do ta dinë tashmë dhe disa ndoshta do të përdorin zgjidhje për ruajtjen e skedarëve në re, shërbime të tilla si UbuntuOne, Dropbox ose SpiderOak, në të cilat mund të ruani fotot, dokumentet dhe madje edhe muzikën tuaj për të pasur mundësi të përdorni ato nga kudo tjetër. kompjuter me internet.

Epo, por tani problemi, rezulton se kufizimi kryesor i këtyre shërbimeve është hapësira, sepse në disa raste këto kompani ofrojnë llogari falas, por me hapësirë ​​ruajtje midis 2 deri në 5 GB, kështu që nëse doni më shumë hapësirë ​​do të duhet të paguani . Një aspekt tjetër i rëndësishëm, mbase më i rëndësishmi nga këndvështrimi im, është privatësia. Fatkeqësisht, kompanitë janë krijuar për të fituar para dhe kjo është ajo që i shtyn ata, kështu që të dhënat tuaja mund të shiten edhe te ofertuesi më i lartë, për të mos përmendur që aplikacionet që këto kompani zhvillojnë për të sinkronizuar të dhënat në përgjithësi nuk janë Software i Lirë.

Për fat të mirë, ekziston një aplikacion që është Softuer i Lirë dhe që në mënyrë të përsosur mbulon funksionin e ruajtjes së të dhënave në re, unë flas për OwnCloud. Ndër tiparet kryesore të tij janë:

 • Një ndërfaqe e këndshme dhe e lehtë në internet
 • Ndarja e skedarëve tek përdoruesit dhe jo-përdoruesit e OwnCloud
 • Shikuesi i skedarit PDF
 • Kalendari / Agjenda
 • Kontaktoni menaxhmentin
 • Përdorimi i skedarëve tuaj përmes WebDAV
 • Muzikant i integruar
 • Një galeri ku mund të shikoni imazhet tuaja
 • Një redaktues i thjeshtë teksti
 • Siguria që të dhënat tuaja janë në serverin tuaj dhe jo në duart e të huajve.

Sikur të mos mjaftonte, kapaciteti i ruajtjes do të kufizohet vetëm nga hapësira që keni në dispozicion në diskun tuaj të ngurtë.

Dëshironi të keni një server të dhënash në renë në të cilën keni kontroll të plotë?

instalim

Ky udhëzues është testuar në Debian Squezee dhe versione të ndryshme të Ubuntu, si parakushte duhet të kemi të instaluar dhe ekzekutuar web serverin Apache dhe menaxherin e bazës së të dhënave MySQL.

1. - Instaloni varësi

apt-get instalo php-dardhë php-xml-parser php5-sqlite php5-json sqlite mp3info curl libcurl3-dev zip

2. - Krijoni bazën e të dhënave me MySQL

Në terminal ne përdorim komandën e mëposhtme:

mysql -u root -p

do të kërkojë fjalëkalimin

atëherë do të shfaqet rreshti i komandës mysql, ku do të shtojmë udhëzimet e mëposhtme:

mysql> krijoni emrin e bazës së të dhënave_ të_ bazës së të dhënave tona;

Do të përgjigjet: Kërkesa në rregull, 1 rresht i prekur (0.00 sek.)

ne mbyllim mysql me:

mysql> lë

3. - Shkarkoni dhe zhbllokoni Owncloud

Ne shkarkojmë paketën owncloud-x.tar.bz2 dhe më vonë e zbërthejmë.

tar -xvf cloudcloud -x.tar.bz2

4. - Kopjoni direktorinë e vetcloud në serverin tonë Apache si root

mv owncloud / var / www

5. - Ne i japim lejet e serverit në internet në direktorinë e vetcloud:

chown -R www-data: www-data owncloud

6. - Ne rifillojmë serverin tonë apache:

/etc/init.d/apache2 rinisni

7. - Përfundoni instalimin

Nga shiriti i adresave të një shfletuesi, ne shkruajmë:

ip.de.tu.server / owncloud (nëse keni qasje nga një kompjuter tjetër në rrjet)

localhost / owncloud (nëse hyni nga kompjuteri ku është instaluar owncloud)

Pastaj ndërfaqja e internetit do të na tregohet për të përfunduar instalimin.

Ne krijojmë një llogari administratori dhe zgjedhim opsionin "Advanced". Pastaj, ne vendosim emrin e përdoruesit, emrin e bazës së të dhënave dhe fjalëkalimin e bazës së të dhënave dhe klikojmë në butonin "Përfundoni instalimin".

Pasi të futemi në llogarinë tonë të administratorit, ne mund të konfigurojmë shërbimin dhe të krijojmë përdorues. Për të siguruar hyrjen nga interneti duhet të kemi shërbimin dinamik DNS, siç është No-IP. Pasi të kemi llogarinë tonë në këtë shërbim, ne mund të përdorim serverin tonë OwnCloud nga kudo me internet duke përdorur një shfletues me adresën:

http://nombre_elegido_en_No-IP.no-ip.org/owncloud

8. - Rritni kufirin e peshës së skedarëve për tu ngarkuar.

Si parazgjedhje, pesha e skedarëve për të ngarkuar është shumë e vogël. Ne mund ta korrigjojmë këtë duke redaktuar skedarin /etc/php5/apache2/php.ini ku do të kërkojmë linjat:

"Upload_max_filesize" "post_max_size"

dhe ne ndryshojmë në madhësinë që ne e konsiderojmë të përshtatshme.

Gati! Ne hyjmë nga një shfletues në adresën http: //ip.del.servidor.owncloud/owncloud dhe mund të përdorim ndërfaqen e internetit për të filluar ngarkimin e skedarëve tanë me sigurinë që vjen me pasjen e tyre në serverin tonë.

Kap

Unë lë disa fotografi të ekranit të serverit OwnCloud të ekzekutuar.

Ekrani i hyrjes së OwnCloud

Ndërfaqja e menaxhimit të magazinës së të dhënave

Lexuesi PDF i integruar në ndërfaqen e internetit OwnCloud

Galeria e Imazheve

 

Music Player gjithashtu integruar në ndërfaqen e internetit

Ndarja e skedarëve

Kalendari / Agjenda

Përfundim

OwnCloud është një alternativë e shkëlqyeshme për UbuntuOne, SpiderOak, Dropbox apo edhe Megaupload tashmë të shuar, është relativisht e lehtë për tu instaluar dhe ofron të gjitha tiparet e çdo shërbimi të paguar.

Qëndroni në një mend se në një këst të ardhshëm unë do të tregoj se si të instaloni dhe ekzekutoni shërbimin dinamik DNS me No-IP.

Ndonjë pyetje Unë pres pyetjet dhe komentet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

71 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julius Rodriguez dijo

  Faleminderit shumë, ka qenë një kontribut i madh pasi gjithçka është botuar në këtë blog të shkëlqyeshëm, më ka ndihmuar shumë dhe gjithashtu tashmë e kam gati me shërbimin dinamik No-IP DNS, po mundësoj një përdorues të ftuar në mënyrë që ata të mund të hyjnë dhe të shohin një shembull i shërbimit

 2.   TOSC dijo

  ky artikull fare i dobishëm

 3.   laura dijo

  Shume mire
  Artikulli Nëse jeni të interesuar (si unë) për gjithçka që i referohet
  hapësira për ruajtjen e reve, ju rekomandoj të vizitoni uebfaqen:

  http://www.clouddesktopbuilder.com/es

  Mund t’i ndiqni edhe në facebook: https://www.facebook.com/pages/Cloud-Personality/267526213292

  E vërteta është se ata na azhurnojnë për gjithçka që lidhet me të
  "Re".

 4.   laura dijo

  Shume mire
  Artikulli Nëse jeni të interesuar (si unë) për gjithçka që i referohet
  ruajtja e reve, ju rekomandoj që të ndiqni Personalitetin e reve në facebook. E vërteta është se ata na informojnë për gjithçka që lidhet me të
  "Re".

 5.   Andres dijo

  dyshim, a mund të instalohet në një version të centos?
  Unë e përdor atë sistem

 6.   Sergio dijo

  Përshëndetje, si jeni, sa i menaxhueshëm është menaxheri, për të thënë që unë dua të vendos një logo të një institucioni dhe kështu me radhë, gjithashtu do të funksiononte më mirë në Ubuntu?

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Kjo ndodh kur një aplikacion tjetër po përdor APT. Për shembull, kur hapni Qendrën e Programit, APT kyçet vetë në mënyrë që ta përdorni vetëm përmes Qendrës së Programit. Kështu, mënyra e parë për ta zgjidhur do të ishte mbyllja e mjetit tjetër që përdor APT që keni hapur.

  Nëse jo, ky gabim mund të ndodhë edhe kur APT u ndërpre papritur dhe nuk u mbyll siç duhet.

  Për të rregulluar këtë problem, mund të fshini skedarin bllokues:

  sudo rm / var / lib / dpkg / bllok

  Gëzuar! Paul.

 8.   Clara dijo

  Nuk do të më lejojë të instaloj ... Më thotë se nuk kam leje: E: Nuk mund të hap skedarin e bllokimit "/ var / lib / dpkg / kyç" - i hapur (13: Leja nuk pranohet)
  E: Një skedar pasqyrues "/ var / lib / dpkg /" nuk u gjet. Çfarë të bëj? Na vjen keq për shqetësimin

 9.   Le të përdorim Linux dijo

  Ju jeni të mirëpritur Jezus! Nje perqafim!
  Paul.

 10.   Franco dijo

  Pasi të bëj të gjitha hapat në terminal, unë shkruaj localhost / owncloud në shiritin e adresave të firefox dhe më del një dritare për të shkarkuar një skedar (quhet AeeLy7OT.phtml). E shkarkoj dhe e hap por asgjë .. Nuk di si ta bëj atë dritare të shfaqet në shfletues për të përfunduar instalimin .. Ju lutemi ndihmoni !!!
  PS: Faleminderit shumë Laszlo për ndihmën, kontributi juaj më ndihmoi.

 11.   kendy dijo

  Kam një pyetje, kompjuteri ku keni bërë instalimin do të duhet të ndizet gjatë gjithë kohës?, Pasi që është një server skedari

 12.   Franco dijo

  Kam provuar tashmë por e njëjta gjë më ndodh.

 13.   Karlos Ernesto Pruna dijo

  Kam dyshime në lidhje me rritjen e madhësisë së ngarkimit të skedarit! Parazgjedhja pranon ngarkimin deri në 512Megas, php.ini im qëndron me klasikët 2M që vijnë si parazgjedhje, por unë vazhdoj të ngarkoj atë që më thotë owncloud nëse dikush është hedhur për këtë pyetje unë do ta vlerësoja atë!

 14.   Pablo dijo

  Edhe duke qenë në re nuk kam asnjë garanci për asgjë, "zog më i mirë në dorë, se njëqind fluturues", unë preferoj një kompjuter të mirë me një disk të madh ku mund të kem gjërat e mia. 🙂

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Do të përdorja depot

 16.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Guillermo Linares dijo

  Pse nuk e provoni phpmyadmin

 17.   Izkalotl dijo

  Kontrolloni përsëri hapat që keni bërë në terminal, unë thjesht e bëra përsëri duke ndjekur këtë udhëzues dhe gjithçka është në rregull ...

 18.   Yo dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm, faleminderit !!

 19.   Le të përdorim Linux dijo

  Së pari duhet të instaloni mysql dhe php. 🙂
  Kjo nuk shpjegohet në postim. Ka mijëra artikuj mbi këtë temë në Internet.
  Shpresoj se kam qenë në ndihmë.
  Perqafo! Paul.

 20.   Le të përdorim Linux dijo

  Së pari duhet të instaloni mysql dhe php. 🙂
  Kjo nuk shpjegohet në postim. Ka mijëra artikuj mbi këtë temë në Internet.
  Shpresoj se kam qenë në ndihmë.
  Perqafo! Paul.

 21.   Le të përdorim Linux dijo

  Kurdoherë që dëshironi të përdorni të dhënat e ruajtura në të.

 22.   Izkalotl dijo

  Në fakt kjo është ajo që bën OwnCloud, të dhënat tuaja janë në hard drive tuaj dhe ju gjithashtu keni qasje sikur të ishte ndonjë shërbim Cloud Storage, pasi emri i tij tregon "cloud të vet" prandaj "Sigurisht nëse keni një garanci, ato janë tuajat të dhëna, në diskun tuaj, në renë tuaj »

 23.   Jap dijo

  Përshëndetje, informacion shumë i mirë dhe unë pres "shërbimin dinamik DNS me No-IP", ndërkohë një dyshim, versione të ndryshme të skedarëve ruhen si në dropbox?
  të fala

 24.   Rivendos dijo

  Kur do të ngarkoni udhëzuesin se si të konfiguroni serverin dns

 25.   Daniel dijo

  provë duke ekzekutuar së pari:
  sudo start mysql service

  Unë kisha një të ngjashëm ditën tjetër dhe duke e ekzekutuar atë komandë më lejoi të futem brenda, thjesht nuk mbaj mend nëse është saktësisht i njëjti gabim, provo të shikosh

  një pyetje, për apache e cila është më e rekomandueshme?
  instaloni atë nga depoja me aftësi sudo instaloni apache2
  apo ta shkarkoni nga faqja apache?

 26.   Daniel dijo

  Unë kam të njëjtin problem, kur përpiqem të futem nga shfletuesi më jep vetëm të shkarkoj skedarin index.php që vjen në dosjen owncloud, por më jep vetëm të shkarkoj, nëse hap skedarin nuk më tregon asgjë.
  Nëse përmbajtja e skedarit është e ndonjë dobie, unë e lë atë:
  http://pastebin.com/UehwnzMf

  dikush që ka ndodhur njëlloj dhe e ka zgjidhur atë?

 27.   JSymbian dijo

  Përshëndetje, si jeni? Publikim shumë i mirë Kam qëndruar në hapin që kërkon fjalëkalimin. Pyetja ime është çfarë është fjalëkalimi? Unë shkruaj atë që kam për kompjuterin, por marr:
  "GABIM 2002 (HY000): Nuk mund të lidhet me serverin lokal MySQL përmes socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)". SO ime Ushtë Ubuntu 11.10.

 28.   davidquites dijo

  Do të duhet të shihni që unë e bëj atë nga një Oniric i Virtualizuar me VirtualBox ????

 29.   Daniel dijo

  http://angelinux-slack.blogspot.mx/2012/01/instalar-y-configuracion-simple-de.html

  përpiquni të instaloni Apache duke ndjekur atë tutorial, më duket se kjo linjë mungon veçanërisht
  # apt-get instaloni php5

  Provo dhe më thuaj nëse funksionon për ty, nuk do të dija si të të tregoja nëse funksionon pasi që në këtë moment nuk mund ta provoj për shkak të problemeve teknike me kompjuterin tim, por nga ajo që shoh me atë duhet të funksionojë tashmë perfekt

 30.   Ddd dijo

  Pra mire, faleminderit per ndarjen ..

 31.   Pushojnë shkëmbinjtë dijo

  Nëse është një router pa tel, futni

 32.   Pushojnë shkëmbinjtë dijo

  … Hyni në konfigurimin e Uebit dhe çaktivizoni përkthimin NAT, gjë që ju bën të shfletoni me një IP të vetme, pasi që të gjitha IP-të që kanë PC-të tuaja janë private, falë NAT-it të routerit.

 33.   Godinez dijo

  Udhëzuesi shumë i mirë vlerësohet! por për kur ai i një DNS dinamike me No-IP.?

 34.   Jezu dijo

  Me të vërtetë madhështore, funksionon pa ndonjë problem herën e parë, u habita. Unë menjëherë pajtohem për ju. Shumë faleminderit !!!

 35.   Carlos dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm. Si gjithmonë një punë shumë e mirë dhe falënderimet e mia për ndarjen e gjithë këtij materiali me ne.
  Tani nuk ka mbetur asgjë përveçse të provosh dhe të luash me softuerin.
  Përshëndetje.

 36.   PafundLoop dijo

  Hej 😀 Përshëndetje, postimi më ndihmoi dhe unë tashmë arrita ta bëj atë të ekzekutohet në qarqet e errëta Arch * Hahahaha Epo, tani e vetmja gjë që nuk mund ta bëj të funksionojë është shërbimi dinamik DNS me No-IP, unë tashmë jam regjistruar dhe gjithçka , por në hyrjen e adresës së mikpritësit tim më ridrejton në faqen e routerit tim D:
  Ju lutem më ndihmoni të konfiguroj shërbimin, shumë faleminderit, blog i shkëlqyeshëm

 37.   Franco dijo

  Pershendetje Unë isha i interesuar të isha në gjendje të përdor këtë softuer .. Por unë kam një problem, kur shkruaj rrënjë mysql -u në hapin 2, e marr këtë në terminal pasi kam shkruar kalimin tim: ERROR 2002 (HY000): Mund 'të lidheni me serverin lokal MySQL përmes prizës' /var/run/mysqld/mysqld.sock '(2).
  Cfare duhet te bej?

 38.   Laszlo demeter dijo

  Ndoshta serveri mysql nuk është instaluar si duhet ose nuk është instaluar. Provoni së pari "sudo apt-get install mysql-server"

 39.   Joel dijo

  Problemi i vetëm me këtë është se është për "ultra geeks", domethënë, çdokush me kohë dhe kuriozitet të mjaftueshëm mund ta provojë dhe ta arrijë atë me mësime të mira, por nëse ata nuk kanë studiuar disa servera dhe për shembull nuk e kanë të qartë se çfarë një shërbim është DNS dinamik sepse do ta ketë të vështirë ta fillojnë, ju tashmë shihni disa komente që mendojnë se asgjë më shumë nuk është kopjimi dhe ngjitja e komandave, për fat të keq nuk është kështu, çdokush mund ta bëjë por duhet të lexoni dhe kuptoj pak.

  Përveç kësaj, kjo nënkupton të kesh makinerinë në të cilën montohet serveri gjatë gjithë kohës nëse duam të futemi në çdo kohë, e cila në fund të fundit, ndoshta fatura e energjisë elektrike do të na dërgojë faturën në fund të muajit, dhe ndoshta shuma në fund të vitit do të dilte me të njëjtin çmim si UbuntuOne mund të na tarifojë në vit në varësi të sasisë së hapësirës që duam.

  Sipas mendimit tim, siç e thashë, kjo është për njerëzit "geeks blood", për fanatikët e privatësisë të cilët kanë nevojë për të trajtuar skedarë "shumë sekret", ose për dikë që tashmë ka vendosur një server dhe i ka të gjitha të hapura gjithsesi. Mund të përdoret gjithashtu për ndërmarrjet në varësi të mënyrës së aplikimit, por për përdoruesin "standard" nuk është shumë praktike.

  Kjo është, kjo është gjëja më e mirë për softuerin e lirë, i cili ofron privatësi për ata që e dëshirojnë atë dhe mundësinë e krijimit të projekteve tona, të gjithë kanë të drejtën e tyre për privatësi edhe nëse do të shkojnë vetëm të bëjnë përshtypje për miqtë e tyre me serverin që u krijua hehe, por për këtë të paktën për momentin nënkupton disa pengesa që nuk janë praktike për të gjithë.

 40.   Izkalotl dijo

  Saktësisht, Softueri i Lirë ju siguron shumë mjete për ju për të arritur lirinë dhe privatësinë tuaj, dhe megjithëse flasim monetarisht kostoja është pothuajse e njëjtë, përparësia kryesore e kësaj është siguria që të dhënat banojnë në një kompjuter të pronës tuaj dhe Siguria vendoset nga ju dhe jo nga një kompani, dhe ky lloj programi është një shembull i gjallë që çdokush (jo vetëm një geek) mund të ketë këtë lloj shërbimi me pak përpjekje.

 41.   Manuel Guirado dijo

  Epo, nuk jam ekspert, le të themi se jam fillestar, kam përdorur Linux për dy javë dhe më është dashur vetëm gjysmë dite për ta konfiguruar. Sigurisht, me shumë probleme dhe një hap që nuk e përfundoj duke bërë dhe që nuk mund të krijoj llogari administratori në OwnCloud, xDDD gjëja më budalla xD

 42.   davidquites dijo

  Faleminderit artikull shumë të mirë, kjo alternativë është shumë interesante, unë e kam provuar dhe kur kam qasje http://localhost/owncloud Unë shkarkoj një skedar në PHP por nuk marr ekranin e hyrjes në vetëklimën, a do të bëja një hap të gabuar apo do të më mungojnë më shumë varësi?
  Faleminderit dhe Përshëndetje nga Galicia

 43.   Stephen D. dijo

  duhet të filloni serverin. E njëjta gjë ju ndodh sikur të keni hapur ndonjë skedar php nga një vend tjetër

 44.   rv dijo

  Faleminderit shumë për postimin. DIY dhe sistemet e komunitetit: E ardhmja e vetme e lirë dhe e sigurt vjen në këto rrugë
  Përshëndetje dhe urime!

 45.   Jos dijo

  shkëlqyeshëm ... informacion i mirë dhe ndihmë e mirë..faleminderit

 46.   Izkalotl dijo
 47.   Alejandro Martinez dijo

  E mrekullueshme!
  Do ta provoj me disa tenxhere që i kam me pluhur dhe pastaj do t'ju tregoj si shkoi.

 48.   harry dijo

  Unë kam një pyetje / problem, çfarë ndodh është që për të modifikuar madhësinë e ngarkimit vendos atë që thotë atje »/etc/php5/apache2/php.ini» edhe me sudo dhe gedit dhe gjithçka dhe kjo shënon qasjet e mohuara, unë do të më pëlqen të di nëse mund të më kalosh ose vijën e plotë ose të më ndihmosh për këtë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Duhet ta hapni por si rrënjë, provoni të shtypni [Alt] + [F2] dhe shkruani: gksu gedit
   Atëherë ai gedit do të hapet për ju me lejet e administratorit

  2.    le të përdorim linux dijo

   Për sa kohë që e hapni si root / admin nuk duhet të keni ndonjë problem.

 49.   javier dijo

  Përshëndetje natën e mirë shok, më besoni se kam nevojë për ndihmën tuaj shumë, unë vendosa serverin tim në linux dhe nuk mund ta mbaj kurrë atë në internet duke përdorur shërbimin no-ip, e vërteta është që nuk e di se çfarë dështova, kështu që tani e kam në windows 7 por shoh tutoriale për ta pritur në internet por nuk ma ka zgjidhur problemin, e lidh direkt me një modalitet në DHCP, as me adresë IP, nuk shoh zgjidhje mund të më ndihmoni si ta organizoj, ju lutem, është projekti im i diplomës, do ta vlerësoja shumë mik, faleminderit

 50.   SinT dijo

  Pershendetje shoku Do të doja të dija nëse ky program shërben për të qenë i arritshëm nga jashtë rrjetit të brendshëm. Sepse unë kam ndjekur hapat e tu dhe kam të vendosur një server, por nuk di si të hyj nga jashtë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po sigurisht. Ndoshta nuk mund të hyni sepse nuk keni të mundur transferimin e portave në routerin / firewall-in tuaj.
   Perqafo! Paul.

   1.    SinT dijo

    Nuk e kam të aktivizuar portin, pasi nuk e di cilën port të aktivizoj. E ke mendjen te me thuash? Faleminderit.

    1.    le të përdorim linux dijo

     Unë mendoj se është 80 dhe duhet të jepni serverit tuaj një IP fikse.
     Të paktën kështu do të doja. 🙂
     Gëzuar! Paul.

 51.   Stephan dijo

  A mund ta instaloj një joomla këtu dhe ta drejtoj nga Owncloud?

 52.   Stephan dijo

  Unë mund të ngarkoj një joomla dhe ta drejtoj nga owncloud

 53.   javier dijo

  pershendetje miq LINUXERS, une kam bere shkelqim, gjithcka shkoi mire, une isha ne gjendje ta coja serverin tim ne internet por hyrja ime ne internet ishte direkt ne DHCP dhe gjithcka funksionon si duhet, une kam serverin tim ne zyre, dhe lidhur me madhesine e ngarkimit në konfigurime ekziston një mundësi për të ndryshuar nga e njëjta ndërfaqe madhësia maksimale e ngarkimit të skedarit është 2 GB shumë e mirë derisa filmat që kam të fala nga të dy yuca veracruz

 54.   mrgm148 dijo

  Post spektakolar, shumë i dobishëm.

  A ka aplikacion OwnCloud për android?

  në mënyrë që të kemi qasje në skedarët tanë nga celulari.

 55.   Francisco dijo

  Faleminderit shumë për kontributin tuaj.Do të doja të më kalonit adresën tuaj të postës elektronike pasi jam i interesuar të vendos këtë shërbim për përdorim personal të kompanisë time.

  Me nderime ..

  Atte Francisco B.

 56.   Ferdinand VA dijo

  Zotërinj,
  Të shohim, jam i sigurt që nuk bëra diçka siç duhet, gjithçka perfekte deri në momentin kur hyra http://localhost/owncloud, Unë e shkarkova index.php në vend që ta hapja, e provova në mozilla, në krom dhe prej andej nuk dija çfarë të bëja.
  Faleminderit paraprakisht!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo ndodh sepse nuk keni të instaluar PHP5 në serverin tuaj, ose sepse nuk është i lidhur me Apache ose Nginx, domethënë serveri NUK e përpunon .php

 57.   FERNANDO GARCIA GUEL dijo

  diten e mire

  Unë jam i ri në këtë, unë dua të krijoj terminalin por nuk mund të më ndihmoni

  regards
  falënderim

 58.   Hoze Dorado dijo

  Nuk mund të krijoj emrin e përdoruesit ose fjalëkalimin
  ju lutem më ndihmoni ta marr këtë:
  gabim
  Emri i përdoruesit i MySQL / MariaDB dhe / ose fjalëkalimi nuk janë të vlefshme Ju duhet të futni ose një llogari ekzistuese ose administratorin.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Jose!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Pyesni FromLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 59.   Bërsi për kafshët dijo

  Mirëmëngjesi,

  Unë kam qenë duke përdorur owncloud për një vit dhe gjithçka është shumë e mirë, por tani më duhet të krijoj një përdorues tjetër që akseson vetëm dy dosje nga 15 që kam. Dhe nuk di si ta bëj atë. Unë kam cloudcloud 6.

  Artikulli juaj është shumë i mirë,
  Ju faleminderit.
  Bërsi për kafshët

 60.   nahu dijo

  Përshëndetje, për një pyetje që unë dua të vendos no-ip-in tim në owncloud dhe nuk mund ta bëj, ju mund të më tregoni se si ta konfiguroj me owncloud në ubuntu 14.04 .. faleminderit

  1.    Tavo dijo

   Lidhur me NO-IP, në rastin tim unë kam konfiguruar këtë shërbim në router dhe gjithashtu shtoj një transferim përpara në të (router) duke ridrejtuar portën 443 në makinerinë ku unë kam cloudcloud.
   Pastaj në skedarin e serverit:
   /etc/owncloud/config.php

   Unë shtoj atë që lidhet me domenin (rasti 1, pasi 0 e shton atë si parazgjedhje):
   ...
   grup (
   0 => '192.168.0.3',
   1 => 'domain-no-ip',
   ),
   ....

   Ne rifillojmë apache dhe kjo është e gjitha, tani mund ta përdorim atë kështu:
   https://dominio-no-ip/owncloud

   Për qasje në celular, duhet të vendosim shtegun:
   https://dominio-no-ip/owncloud/remote.php/webdav

   dhe kjo është ajo
   Për Android unë përdor programin "ocloud for owncloud".

   Unë përdor testin debian dhe instalimi ishte transparent. Edhe unë duhet të kisha instaluar Mysql por do të ishte, ishte shumë e thjeshtë dhe e gjeta shumë mirë. Mbetet për të shtuar ngarkimin e dosjes, por hej, do të vijë.
   Për të mbështetur softuer falas !!
   Sl2.

 61.   Vladimir Campos dijo

  Shumë interesante, unë jam i ri në këtë, unë tashmë kam instaluar cloudcloud dhe më pëlqen shumë se si funksionon gjithçka, po përpiqem të instaloj bisedën, ndjek këtë udhëzues që gjeta në YouTube: https://youtu.be/At9obC0Vp5A, Shpresoj të të ndihmojë.

 62.   Jeff dijo

  pershendetje Kam nevoje per ndihme me hapesiren Tashme kam serverin te ekzekutuar por hapesiren e magazinimit nuk mund ta rris nga 513 mB edhe une skedarin php.ini e ndryshoj tashme ne 16G por nuk ka ndryshim. Faleminderit për ndihmën shpresoj të përgjigjem .. !!!