Si të krijoni një Facebook Live me sportele reagimi në kohë reale

Shumë na kanë shkruar në mënyrë që t'i ndihmojmë ata transmetuar përmes Facebook Live me sportele reagimi në kohë reale duke përdorur linux, Për ata që nuk e dinë, është një bum që po manifestohet në këtë rrjet social, ku çdo reagim shndërrohet në një numër që më pas shtohet te të tjerët gjeneron një numërues.

Në kërkim të një zgjidhjeje për nevojën e disa përdoruesve, unë kam qenë duke studjuar dhe kam marrë një skenar të shkëlqyeshëm dhe udhëzues përdorimi të quajtur Reagimet e drejtpërdrejta në Facebook, i cili përmbush këtë objektiv dhe përdor një server linux për të punuar. Unë i kam dhënë vetes detyrën e përkthimit, përmirësimit dhe shtimit të pajisjeve të varësisë të skenarit, në mënyrë që të gjithë ta shijoni atë.

Çfarë janë reagimet e drejtpërdrejta në Facebook?

Reagime të Drejtpërdrejta në Facebook, është një skenar me burim të hapur i bërë në php, i cili lejon krijimin e rrjedhave të drejtpërdrejta të Facebook-ut me numërues të reagimit në kohë reale. Ai gjithashtu përfshin një veçori interaktive që u jep thirrje të drejtpërdrejta përdoruesve që futën "të ndarë" në kutinë e komenteve.

Në mënyrë të ngjashme, ajo ka një seri thirrjesh të paracaktuara që mund të konfigurohen, të cilat shfaqen në ekran, me llogarinë e faqes së tifozëve. Ju mund të merrni depon origjinale për këtë skenar ketu.

facebook live

Instalimi i Varësive të Reagimeve të Drejtpërdrejta të Facebook

 • Linux / OS X (Për provë kam përdorur Ubuntu 14.04 në Amazon AWS EC2 Server).
 • PHP 7 + (Megjithëse zhvilluesi thotë se duhet të funksionojë në 5.6, nuk funksionoi për mua).
$ sudo add-apt-depo ppa: ondrej / php $ sudo apt-merrni azhurnim $ sudo apt-get instaloni php7.0
 • PHP GDImageMagick (Kam përdorur PGP GD për php 7.0)
$ sudo apt-get instaloni php7.0-gd
 • Ffmpeg
$ sudo add-apt-depo ppa: mc3man / trusty-media $ sudo apt-merrni azhurnim $ sudo apt-get instaloni ffmpeg
 • kompozoj
$ sudo apt-get instaloni curl $ curl -sS https://getcomposer.org/installer | php $ sudo mv ~ / kompozitor.phar / usr / lokal / bin / kompozitor
 • Inkscape (Nëse dëshironi të modifikoni imazhin) *
 • youtube-dl (Për të shkarkuar audion e transmetimit, mund të përdorni audion që dëshironi, transmetimi do të zgjasë për aq kohë sa zgjat audio. *
 • Sox (për të gjeneruar një skedar të ri audio, duke përsëritur numrin origjinal të n audio). *
$ sudo apt-get instaloni sox libsox-fmt-all

Instalimi i Reagimeve të Drejtpërdrejta të Facebook

Ju mund ta instaloni atë në kompjuterin tuaj dhe në një server. Unë rekomandoj

Klononi depon

git clone http://github.com/JamesTheHacker/facebook-live-reactions
cd facebook-live-reactions

Instaloni varësi me kompozitorin

composer install

Vendosja e Reagimeve të Drejtpërdrejta të Facebook

Që Reagimet e Drejtpërdrejta të Facebook të jenë në gjendje të transmetojnë si duhet, ne duhet të kryejmë cilësimet e mëposhtme:

Shtimi i audios në skedar

 Facebook Live kërkon një transmetim audio, i cili nuk është përfshirë në depo, pasi do të rriste madhësinë. Skedari audio duhet të jetë maksimalisht 4 orë i gjatë (Rrjedhat e videove në Facebook mund të zgjasin vetëm 4 orë). Nëse skedari audio është më i shkurtër, transmetimi do të ndalet kur audio të mbarojë.

Me ndihmën e youtube-dl mund të shkarkojmë audion e një videoje nga youtube:

youtube-dl --extract-audio --audio-format mp3 https://www.youtube.com/watch?v=15uF7r2rCQk

Kjo do të shkarkojë një .mp3 të videos. Në këtë rast muzika për të rritur përqendrimin gjatë programimit.

Ne e riemërtojmë audion e shkarkuar në audio.mp3

mv "Concentration  Programming Music-0r6C3z3TEKw.mp3" audio.mp3

Audio zgjat pak më shumë se një orë. Nëse keni nevojë që audio të jetë 4 orë, ne duhet të prodhojmë një audio të re ciklike, me ndihmën e SoX.

sox audio.mp3 audio-loop.mp3 repeat 4

Kjo do të marrë pak kohë për të prodhuar audion e re audio-loop.mp3 . Kopjoni audio-loop.mp3 Në librin e adresave data.

Redaktimi i konfigurimit

Para se të modifikoni cilësimet, duhet të krijoni një aplikacion në Facebook, në rast se nuk keni një të tillë, mund ta krijoni nga këtu. Aplikacioni përdoret për t'u lidhur me Grafik API për të marrë reagime dhe komente nga videoja. Kur konfiguroni aplikacionin, duhet të siguroni vetëm informacionin bazë.

Të gjitha cilësimet janë ruajtur në skedar settings.php . Që skenari të funksionojë, do të duhet të modifikoni vetëm fushat e mëposhtme:

'POST_ID'    => '',
'ACCESS_TOKEN' => '',
'APP_ID'    => '',
'APP_SECRET'  => ''

Pasi të keni konfiguruar aplikacionin, duhet të merrni 'AKSES_TOKEN', gjë që mund ta bësh nga  Merrni mjetin e shenjës. Futni informacionin në fushën përkatëse, së bashku me ID-në e aplikacionit dhe sekretin e aplikacionit.

El POST_ID mund të injorohet pasi do ta marrim kur të krijojmë transmetimin e drejtpërdrejtë.

Krijimi i transmetimit të drejtpërdrejtë

Pasi të keni konfiguruar skenarin, duhet të krijoni një burim të ri të drejtpërdrejtë në Facebook. Shko në një faqe në Facebook, kliko «Mjetet e botimit»Dhe pastaj kliko«Videos« Shtypni butonin "Drejtpërdrejt" dhe prisni që të ngarkohet dritarja. cilësime falas në facebook

Tjetra duhet të shihni fushën «Server ose URL i transmetimit« Kopjoni këtë URL dhe ngjiteni në fund të skedarit fblive.sh. Duhet ta vendosni brenda vlerësimeve "..."

ffmpeg \
-re -y \
-loop 1 \
-f image2 \
-i images/stream.jpg \
-i data/audio-loop.mp3 \
-acodec libfdk_aac \
-ac 1 \
-ar 44100 \
-b:a 128k \
-vcodec libx264 \
-pix_fmt yuv420p \
-vf scale=640:480 \
-r 30 \
-g 60 \
-f flv \
"rtmp://rtmp-api.facebook.com:80/rtmp/1343774358979842?ds=1&s_l=1&a=AaaWtwcn05wdmMCp"

Hapni një terminal të ri, lundroni në direktorinë rrënjë dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme:

cd ~ chmod + x fblive.sh ./fblive.sh

Kjo do të fillojë transmetimin. Shtyp butonin "në vazhdim»Dhe prisni që Facebook të njohë transmetimin direkt.

Si parazgjedhje, do të luhet një imazh bosh. Nuk do t'i shihni akoma reagimet ose thirrjet. Kjo është për shkak se ne ende nuk kemi filluar shkrimin tjetër për të azhurnuar imazhin.

Pasi ngarkesa të ngarkohet në pamje paraprake, shtypni "Cast". Duhet të shfaqet një tjetër dritare që përmban statistika të videos. Në këtë faqe ka një lidhje «shih lidhjen e përhershme». Klikoni dhe do t'ju çojë në postimin në Facebook që përmban burimin e drejtpërdrejtë.

Në URL ekziston një ID unike e përbërë nga një bandë numrash. Kopjoni këtë ID dhe ngjisni atë brenda settings.php, në fushën që korrespondon me 'POST_ID':

'POST_ID' => '90823402348502302894',

Me këtë gjithçka pothuajse ka mbaruar.

Reagimet dhe thirrjet azhurnuese

Hapni një terminal tjetër, shkoni te direktoria rrënjë dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme:

php fblive.php

Kjo do të funksionojë në heshtje. Mos e ndal procesin! Çdo 5 sekonda numëron reagimet dhe azhurnon transmetimin direkt. Do të duhet edhe komenti i fundit që përmban fjalën «pjesë»Dhe do t'i japë një thirrje rastësore këtij përdoruesi.

Çdo gjë gati, transmetimi duhet të jetë në sharrë. Lini një reagim ose shkruani fjalën «ndahet»Në koment dhe prisni që videoja të azhurnohet. live-nga linux

Si të modifikoni Thirrjet e parazgjedhura?

Diçka që ne mund të modifikojmë është thirrjet që vijnë në mënyrë të paracaktuar dhe që tregohen në imazh sikur ta shkruante fanpage. Për ta bërë këtë, thjesht modifikoni skedarin  settings.php përpiquni të përdorni fjali të shkurtra, në mënyrë që të tregohet si duhet në figurë.

Duke ndjekur të gjithë këto hapa, ne do të jemi në gjendje të transmetojmë një imazh me audio në sfond, ku do të pasqyrohen reagimet e videos. Shtë një proces i shpejtë dhe i lehtë që mund të ketë shumë përdorime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.