Steam Deck, tastiera e Valve për të konkurruar me Switch

kohët e fundit Valvul lëshoi ​​detajet e "Steam Deck" e cila pozicionohet si një tastierë loje dore për lojërat Valve (Steam) dhe përmendet që synohet të nisë më vonë këtë vit.

Dhe është që ndërsa të mëdhenjtë e tjerë përqendrohen në projektet e konzollave portative për PC që miratojnë pamjen e Nintendo Switch dhe funksionojnë nën Windows, Valve ka punuar shumë në projektin e vet dhe tani është një realitet.

Nga karakteristikat që përbëjnë Deck Steam:

 • Processor Çip grafik AMD Zen 2 me porosi APU + RDNA 2 (8 CU)
  Ora Zen 2: 2.4 deri 3.5 GHz
  Shpejtësia e orës RDNA 2: 1000 deri në 1600 MHz
  4 deri në 15 W TDP
  Kujtim 16 GB RAM LPDDR5 5500 MT / s
  Depo e te dhenave 1) 64 GB eMMC
  2) 256 GB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe
  3) 512 GB SSD PCIe 3.0 x4 NVMe
  Ekran Ndriçimi LCD 7 ″ 1280 × 800 pixel, 16:10, 60 Hz, 400 njësi
  Kllapa e kartës së zgjerimit Po, microSD UHS-I (microSD, microSDHC, microSDXC)
  Komunikim Wireless WiFi 6, Bluetooth 5.0
  Portet shtesë USB Type-C (në përputhje me DisplayPort 1.4, maksimumi 8K @ 60Hz ose 4K @ 120Hz), USB 3.2 Gen.2
  bateri 40 Wh, koha e lojës: 2 deri në 8 orë
  Karikuesi i përfshirë me kabllo USB C: karikim i shpejtë me fuqi 45 W
  përmasat 298 x 117 x 49 mm
  peshë 669 gram
  Sistem SteamOS 3.0 (i bazuar në Linux)

 

Për pjesën të harduerit mund të shohim se është mjaft interesant, meqenëse është i bazuar në një procesor jo-standard AMD APU, specifikimi i së cilës është i ngjashëm me atë të serisë Van Gogh, domethënë procesorë të përgatitur për pajisje premium të vogla në të cilat ora bazë është 2.4 GHz me mundësinë e rritjes në modalitetin Turbo deri në një maksimum prej 3.5 GHz, përveç premtimit të deri në 8 orë autonomi (karakteristikë që unë personalisht jam mjaft skeptik dhe dyshoj se bateria mund të zgjasë kaq orë, përveç nëse luani me ekranin e fikur ...)

Për sa i përket lidhjeve kuvertë me avull Ka një port USB-C 3.2, një portë jack 3.5, ndërsa sa i përket ndërfaqes, përveç ekranit, ekzistojnë edhe dy touchpad (majtas dhe djathtas), dy shkopinj analoge, një kryq i drejtuar, katër butona në panelin e përparmë, por gjithashtu një Butoni i avullit dhe një akses i shpejtë d-pad, katër butona në buzë dhe katër butona në pjesën e pasme dhe një xhiro me gjashtë boshte.

Estetikisht, tastiera është shumë e ngjashme me SwitchEdhe pse paraqitja e butonave analoge, d-pad dhe veprimit është paksa e ndryshme, kështu që vendosja e shkopinjve analoge është interesante. Ato zakonisht janë të vendosura sipër ose poshtë panelit të drejtimit dhe butonave të përparmë, por Valve vendos shkopinjtë analoge pranë tyre, pranë ekranit.

Një tjetër tipar i Steam Deck është se si Nintendo Switch, ka mbështetje për një bazë që do të lidhë pajisjen me një televizion (blerë veçmas).

Për pjesën e softuerit, Përmendet se sistemi operativ që do të fuqizojë Steam Deck do të jetë SteamOS 3.0 (bazuar në Arch Linux) me ndërfaqe: KDE, që do të thotë se shumë nga lojërat me avull duhet të punojnë me Proton (një shtresë në majë të Wine për t'i bërë lojërat të përputhshme me Linux).

Gjithashtu, Valve përmend në FAQ të tyre që ata punojnë me BattlEye dhe EAC për të ekzekutuar softuer anti-mashtrim, i cili është një temë shumë shpesh për lojërat e Windows në Linux.

Meqenëse makina është një PC miniaturë, përdoruesi gjithmonë mund të instalojë çfarë të dojë (edhe Windows). Paketat e zhvilluesve janë në zhvillim e sipër dhe duhet të jenë në dispozicion për qasje së shpejti.

Konsolë do të jetë në dispozicion në disa variacione aty ku ndryshon vetëm hapësira e magazinimit, çmimi fillestar i Steam Deck është 400 dollarë me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse e brendshme, ndërsa modeli tjetër do të kushtojë 530 dollarë, por me 256 GB në një SSD dhe modeli i fundit do të kushtojë 650 dollarë dhe do të vijë me 512 GB Ruajtje e brendshme SDD dhe xham i gdhendur anti-reflektues. Duhet përmendur përsëri se secili model i Steam Deck ka një fole microSD për ruajtje shtesë.

Sistemet do të fillojnë të transportohen këtë dhjetor në Amerikën e Veriut dhe Evropë.

Më në fund, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth Steam Deck, mund të konsultoheni me detajet në lidhja vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gordon dijo

  E rezervuar e imja, shpresoj se është një sukses jo vetëm sepse do të ishte një mbështetje e pabesueshme për Linux por sepse Valve e meriton atë!

 2.   Chema Gomez dijo

  Për të bërë një konkurrencë të vërtetë me Switch ata kanë nevojë për më shumë se forcë brutale. Diçka që ata kurrë nuk do të kenë: Lojërat Nintendo.