Laxer OS, një Arch Linux me Gnome që nuk kërkon kaq shumë burime dhe pamje të bukur

Nëse po kërkoni të provoni Arch Linux por pa nevojën për të kaluar procesin tuaj të instalimit që për të sapoardhurit në Linux mund të jetë i komplikuar ose thjesht preferoni të kurseni veten disa kohë gjatë procesit, më lejoni t'ju them se gjatë shfletimit në rrjetë hasa në njoftimin e nisjes së një shpërndarjeje të re Linux që tërhoqi vëmendjen time.

Laxer OS është shpërndarja për të cilën do të flasim në këtë artikull dhe prej të cilave mund të rekomandoja për ata që duan të provojnë Arch Linux pa pasur nevojë të bëjnë të gjithë procesin e tij tradicional të instalimit.

Dhe nëse e di gjithashtu që shumë do të thonë, për këtë është Manjaro, Arco Linux, etj, etj. Por mirë Duhet të them se sistemi ia vlen të testohet kjo në mënyrë që ju të mund ta njihni sistemin dhe gjithashtu mund të shihni nëse për mjedisin tuaj është mjaft i qëndrueshëm për të qenë në gjendje të punoni në të.

Pse po jua tregoj këtë, është për një arsye të thjeshtë që zhvilluesit e tij ende etiketojnë shpërndarjen si një version "gjysmë të qëndrueshëm" për ta quajtur atë (ose në fazën e testimit nëse ndiheni rehat).

Në thelb Laxer OS është një shpërndarje e gjithanshme dhe e thjeshtë Linux krijuar për të përmbushur nevojat e përdoruesve të zakonshëm dhe kompetentë të Linux. Shtë i fuqishëm, i lehtë për tu menaxhuar dhe instaluar, duke e bërë atë një plan urbanistik ideal për stacionet e punës dhe laptopët.

Në postim ata ndajnë sa vijon:

Në këtë version, ne kemi provuar më të mirën tonë për të përmirësuar sistemin e përgjithshëm operativ, pasi ne jemi bazuar në Arch Linux, është shumë e vështirë për të arritur stabilitetin e sistemit operativ për shkak të azhurnimit të vazhdueshëm dhe azhurnimeve të vazhdueshme, por në versionin përfundimtar Sot ne mund t'ju sigurojmë që sistemi ynë është shumë i qëndrueshëm dhe i gatshëm të bëhet kontrolluesi juaj i përditshëm, pavarësisht nëse e instaloni atë në një kompjuter portativ ose desktop dhe madje edhe nëse përdorni firmware ose grub UEFI, ne i mbështesim të dyja.

Ky botim është lëshimi i parë i Laxer OS, ne kemi lënë shumë karakteristika të zbukuruara në këtë botim të tillë si "ndërprerësi i paraqitjes së gnome" dhe gjithashtu kemi hequr shumë të planifikuara për të dërguar zgjerime të gnome. Fokusi ynë kryesor për këtë lëshim ishte t'ju sjellim stabilitet dhe përplasje. Sistem operativ falas për përdorim të përditshëm.

Tani Laxer OS është në versionin e tij 1.0 vjen me mjedisin e desktopit GNOME dhe përqendrohet në bërjen sa më të lehtë të instalimit, konfigurimit dhe punës në sistem.

Ky version i parë u përqendrua kryesisht në sigurimin e një kornize të qëndrueshme i përshtatshëm për përdorim të përditshëm, përveç të cilit është planifikuar funksionaliteti i nevojshëm në të ardhmen, për shembull, është planifikuar të shtohet një ndërfaqe për të ndryshuar shpejt paraqitjen e desktopit.

Lidhur me kërkesat që janë të nevojshme Për të instaluar dhe ekzekutuar sistemin në kompjuterin tuaj, duhet të keni të paktën sa vijon:

 • Vetëm 1 GB RAM
 • Procesori 64-bitësh 1GZ
 • 10 GB hapësirë ​​në hard drive.

Me këto kërkesa duhet të përmend që ju do të punoni disi i kufizuar, por është një propozim i shkëlqyeshëm për të drejtuar një sistem që nuk kërkon kaq shumë burime fillimisht dhe ne mund të alokojmë pjesën tjetër të pajisjeve tona për aplikacionet dhe lojërat tona.

Lidhur me kërkesat e rekomanduara:

 • GB RAM 2
 • Procesori 64-bitësh 1GZ
 • 30 GB hapësirë ​​në hard drive.

Për më tepër, sa i përket aplikacioneve që mund të gjejmë Firefox, LibreOffice, Flatpak, yay, ffmpeg, Gnome, GDM, hashcat, GIMP, Gparted, ndër të tjera.

Shkarkoni Laxer OS

Nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të provoni ose instaloni këtë shpërndarje për Linux mund të merrni imazhin e sistemit në seksionin e shkarkimit të faqes zyrtare të internetit ose duke shkuar te në lidhjen vijuese.

Më në fund për ata që janë të interesuar të dinë më shumë për të në lidhje me këtë shpërndarje Linux, si dhe gjetjen e udhëzuesit të instalimit të sistemit, ju mund të gjeni më shumë informacion në faqen e internetit të shpërndarjes. Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Helm dijo

  Duket interesante.
  Çfarë është që preferoj EndeavorOS ose Reborn.

  1.    RTRAD dijo

   rilindur duket bukur. A konsumon shumë burime? per 4gb ram do jete mire mendoj. Do ta provoj, faleminderit-

 2.   linuxman dijo

  Lidhjet për në faqen e shkarkimit dhe zyrtare të projektit janë prishur.