LDD: ZorinOS dhe kalimi i lehtë nga Windows në Linux

Kush përdor prej vitesh Dritaret Shtë e vështirë të hysh papritmas në botën e Linux dhe të ndihesh rehat. Edhe pse shumë nga shpërndarjet më të njohura janë disi të përshtatshme për të futur në rruzullin e pinguinit, shumë preferojnë a tranzicion i lehtë dhe jo aq "i papritur". Me thënë qëllim në mendjet e tyre, zhvilluesit e ZorinOS sigurojë përdoruesit përfundimtar me një të plotë dhe shumë i ngjashëm tek ambientet e punës të sistemeve operative Redmond.


Bazuar në Ubuntu si dhe në sisteme të tjerë të lehtë për t’u përdorur (për shembull, Linux Mint), ZorinOS ka dy versione, një falas dhe një premium, i cili i shton më shumë funksionalitet sistemit.

Ambienti grafik është ndoshta pjesa që përdoruesi e percepton me interesin më të madh, për këtë arsye Zorin ka "lëkura" të ndryshme që simulojnë mjedisin grafik të sistemeve të Windows. Versioni falas na lejon të zgjedhim midis Windows XP, Windows 7 ose Linux, duke kujtuar se mjedisi i paracaktuar grafik është GNOME. Në versionin premium kemi gjithashtu lëkura Windows 2000, Windows Vista dhe Mac OS X. Vegla Zorin Look Changer ju ndihmon të kaloni lehtësisht midis këtyre opsioneve.

Siguria është një çështje tjetër e rëndësishme: ajo vjen me një firewall të integruar dhe azhurnime të vazhdueshme. Pavarësisht se duken si Windows, zhvilluesit pretendojnë se ngjashmëria është thjesht grafike dhe se sistemi është imun ndaj viruseve. Për sa i përket pajtueshmërisë, ekziston një listë e madhe e pajisjeve të mbështetura, përfshirë skaner, printerë, karta grafike, kamera, tastierë, etj. Kemi Verë dhe PlayOnLinux në rast se duhet të imitojmë një program specifik.

Menaxhimi i shfletuesve të internetit bëhet përmes Internet Browser Manager, një program i thjeshtë që na lejon të menaxhojmë instalimin ose çinstalimin e shfletuesve që duam.

Siç është e zakonshme në shpërndarjet e tjera, qendra e softuerëve Zorin lehtëson instalimin e çdo programi që ne po kërkojmë dhe është një pikë e fortë në një sistem që kërkon të minimizojë kurbën e të mësuarit të përdoruesve nga Windows të cilët me shumë mundësi nuk ndihen rehat për të kryer kjo detyrë nga konsolë.

Për pjesën tjetër, sistemi ushqehet nga programe të ndryshme që plotësojnë nevojat në fushat më kritike: multimedia, zyra dhe interneti. Disa programe të instaluara si parazgjedhje janë: compiz (me shtojcën e tyre përkatëse të konfigurimit dhe efektet 3D), shkulje ubuntu, banshee, krom, GIMP, AWN, VLC, k3b, evolucion, libreoffice dhe një numër i mirë i kodekëve multimedialë, ndër të tjera.

Especificaciones

Kemi 3 lloje shkarkimesh:

Versioni i paracaktuar i Core është i disponueshëm në 32 dhe 64 bit, përdor mjedisin grafik GNOME 2.X dhe sjell të gjitha mjetet e nevojshme për të pasur një sistem operativ funksional.

Versioni Lite rekomandohet për sisteme me burime të ulëta, bazohet në Lubuntu dhe përdor LXDE si mjedisin e saj grafik.

Versioni arsimor, i cili përfshin programe arsimore. Ai sjell gjithashtu GNOME 2.X

Kërkesat për GNOME:

 • 700MHz procesor x86 
 • 3 GB hapësirë ​​në disk 
 • 376 MB RAM 
 • Kartë grafike me rezolucion 640 × 480 
 • Kartelë zanore

Kërkesat për LXDE:
 • 266MHz procesor x86 
 • 2 GB hapësirë ​​në disk 
 • 128 MB RAM 
 • Kartë grafike me rezolucion 640 × 480 
 • Kartelë zanore 

Hapi tjetër: Bërthama 6

Në maj 2012, u lajmërua lëshimi i ZorinOS Core 6 RC, përkohësisht i disponueshëm në 32-bit. Më parë, shkarkimet e versioneve Lite dhe Educational të këtij versioni të ri ishin aktivizuar tashmë, kështu që nuk është e paarsyeshme të mendosh se versioni përfundimtar i Core 6 do të jetë i disponueshëm për një kohë të shkurtër. Disa nga ndryshimet e zbatuara janë si më poshtë:

 • Uniteti i shtuar si një "lëkurë" e re në Ndryshuesin e Shikimit 
 • Përputhshmëri më e madhe midis AWN dhe Ndryshuesit të Shikimit 
 • Përditësimet e programeve të ndryshme 
 • Kerneli Linux 3.2 
 • Projektimi i qendrës së re të softuerit 
 • Bazuar në Ubuntu 12.04 
 • ZorinOS Core 6 do të jetë LTS, me 5 vjet mirëmbajtje dhe azhurnime 

Faleminderit Juan Carlos Ortiz për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Për atë që më ka votuar negativisht, e cila është e sigurt se do të jetë një ubunto.

  Ju nuk keni atë që duhet për t'u përgjigjur?

  Por sigurisht çfarë mund të pritet nga një ubunto, të cilët janë ata që refuzojnë më shumë të mësojnë

 2.   Guxim dijo

  Epo, le të ngutet dhe të mësojë, për këtë bëhet fjalë

 3.   Jordi dijo

  Lidhur me komentet e bëra nga Courage, më lejoni që dikush me pak përvojë në Linux t'ju përgjigjet ... Nuk ju duket se ata prej nesh që nuk kemi hyrë plotësisht në botën e Linux nëse na paraqesin një distro të tillë si Zorin ose Darvini bëhet më e lehtë për ne tranzicioni vetëm nga kurioziteti se gjithçka tjetër? Nuk ju duket se qëllimi i një sistemi operativ FALAS dhe fleksibël është që t'i ofrojë përdoruesit të zgjedhë atë që duket më i mirë dhe e kënaq atë dhe të mos jetë si Win2 që ju kufizon në një mjedis të vetëm, një ndërfaqe të vetme dhe një të vetme e gjithçkaje dhe me atë nëse ju «fërkoheni dhe tërboheni» dhe unë nuk jam nga ata që ju i quani «ubuntosos» pasi që provova distro (Ubuntu) dhe nuk më pëlqeu më, megjithatë, nuk e bëj kaloni nëpër jetë duke luftuar me të gjithë ubunteros që e pëlqejnë atë shpërndarje. Në vend të kësaj unë provova linux të qenushëve dhe më pëlqente! Më ka lënë një shije shumë të mirë në gojën time dhe është pikërisht sepse nuk kam nevojë për më shumë, kam një gjë makinerie që kur e instalova, shkoi shumë mirë dhe unë e duartrokis krijuesin e saj që ka menduar për përdorues si unë dhe unë po shkarkoj dhe kam ndërmend të provoj Zorin pasi kërkesat e harduerit që më kërkon nuk janë aq të forta question Pyetja juaj u përgjigj ??? Jini të lumtur Rroftë Linux !!!

 4.   Guxim dijo

  Ufff bëj mirë çfarë të duash, nëse dëshiron t'i përdorësh këto gjëra të pista shko përpara, gjithashtu unë nuk kam pyetur asgjë, kam derdhur mendimin tim.

  Le të shkojmë në pjesë:

  «Ju nuk mendoni se ata prej nesh që nuk kemi hyrë plotësisht në botën e Linux nëse
  Ata na paraqesin një distro si Zorin ose Darvin, bëhet më e lehtë për ne
  tranzicioni thjesht për kuriozitet se çdo gjë tjetër? "

  Ata janë akoma të pista, nga kureshtja unë fillova Linux me Ubuntu kur ishte një distro e mirë, jo ajo që është tani.

  Argumenti juaj nuk është i vlefshëm, nga kureshtja mund të provoni çdo distro

  «Ju nuk mendoni se qëllimi i një sistemi operativ FALAS dhe fleksibël
  është t'i ofrojë përdoruesit të zgjedhë atë që i duket më e mirë për të dhe i pëlqen dhe
  mos jini si Win2 që ju kufizon në një mjedis të vetëm »

  Ju nuk e dini qëllimin e një sistemi si GNU / Linux: Unë do ta shpjegoj atë për ju.

  Qëllimi i një sistemi me burim të hapur është të ofrojë një sistem në të cilin të gjithë mund të shohin kodin e tyre në mënyrë që të mund të ndihmojnë ose ndihmojnë njëri-tjetrin midis përdoruesve.

  ASNJHER the qëllimi nuk është të garosh me Windows ose të marrësh pjesë në luftën e shenjtë. ASNJEHERE ISHTE ASNJEHERE, NUK ESHTE DHE ASNJEHERE NUK DO TE JETE.

  "Jini të lumtur Rroftë Linux !!!"

  Ka shumë sulme, unë nuk kam sulmuar askënd

 5.   Jamin fernandez dijo

  Unë nuk e pelqej!!

  Kjo për ta bërë përdoruesin të ndjehet sikur të ishte në dritare ... nuk më shton mua

  por unë respektoj vendimin dhe shijen e të gjithë të tjerëve

 6.   johnk dijo

  Ideja prapa zhvillimit të Zorin është padyshim që përdoruesi i Windows do ta konsiderojë kalimin në Linux më të këndshëm. As mua nuk më pëlqen shumë, por vini re se nuk është e lehtë për të gjithë të gjejnë desktop që nuk janë mësuar (GNOME, KDE, etj.)

 7.   zagurito dijo

  Hum .. e vërteta është që duket shumë mirë .. Do të shkarkoj ISO për ta provuar! Faleminderit për informacionin!

 8.   mjedisi dijo

  Çdo shpërndarje tjetër. Për të imituar lëkurën e Windows si pretendimin kryesor, unë e shoh atë si një zgjidhje dembel dhe të padobishme. Unë gjithmonë kam menduar se për të bërë një migrim të vërtetë të aplikacioneve dhe shërbimeve nga Windows në Linux, opsioni më i mirë është OpenSUSE; për më tepër, që nga vetë instalimi ndiheni rehat me sistemin grafik si dhe me mjedisin desktop KDE. Nëse thjesht dëshironi të filloni të përdorni Linux pa tërhequr ndonjë koncept të Windows, ndonjë nga shpërndarjet më miqësore (Ubuntu, Mandriva, OpenSUSE, etj.) Janë të mirëseardhura.

 9.   Sergio dijo

  Artikull i mirë për të marrë ca më shumë për t'u bashkuar me Linux

 10.   johnk dijo

  Me gjithë respekt Guximi, nuk po votoj negativisht ose më pak ... Unë kontribuoj vetëm në një koment. Unë e respektoj pozicionin tuaj dhe e kuptoj atë. Ideja e artikullit është të tregojë një alternativë më shumë nga të gjitha opsionet e pasura të botës Liniux, disa do ta pëlqejnë atë dhe të tjerët jo, është gjithashtu çështje shijeje. Për diçka ka një distro për çdo qëllim dhe nevojë ... përshëndetje!

 11.   lukasmatia dijo

  Urimet e mia

 12.   Guxim dijo

  Nëse dëshironi, unë do të largohem dhe Pashkën e shenjtë. Duket se unë jam një avantazh për të ngrënë fëmijë.

  Ajo qe ndodh eshte se me ben shume inat (kam temperament shume te keq) se ata me votojne keshtu kur une po them te verteten, dhe me shume kur jane te ashtuquajturit ubuntosos sepse jane te paret qe fyejne, vene nje shkop ose dëshirojnë zhdukjen e distrove të tjera ata janë përgjithësisht të çalë siç thashë, ata mendojnë se janë zot dhe nuk dinë asgjë.

  Nëse ndryshoni OS atë që duhet të bëni është të përshtateni sepse përndryshe ajo që bëni është të gërvishni veten, pasi herët a vonë do t'ju duhet të mësoni të trajtoni terminalin, programet, të cilat mund të jenë shumë të ndryshme nga ato që jemi mësuar të bëj në Windows.

  Kjo ka të bëjë me të mësuarit për të trajtuar një sistem të vogël në mënyrë që ne të mund të vrapojmë rreth tij pa vështirësi, nuk ka të bëjë me të qenit një haker ose një programues, gjë që nuk e kuptojnë windoleros, ata besojnë se Linux është për krisësit ose programuesit.

  Distros si kjo që ata bëjnë është e penguar.

  Ekziston një thënie që thotë ... Kush dëshiron diçka kushton diçka.

  Në këtë rast çmimi është duke mësuar.

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Guximi… pse gjithmonë me komente agresive?
  Qetësohu një herë ose do të të ndaloj përgjithmonë.
  Paul.

 14.   Guxim dijo

  Vazhdoni të votoni Ubuntoso, ju nuk bëni asgjë tjetër përveç se tregoni se jeni një lëpirje

 15.   Guxim dijo

  Qij ky është nikoqiri i ndyrë.

  Dhe pastaj ju thoni që unë bëhem i mërzitur, në mënyrë që të mos mërzitem me kaq shumë winbuntoso

 16.   PC DIGJITAL, Internet dhe Shërbim dijo

  E vërteta është se Zorin OS përmbush objektivin e tij për të sapoardhurit, pasi që ndërfaqja e tij është shumë e ngjashme me Windows në versionet e tij të ndryshme.

  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2012/01/zorin-os-parecido-windows-7-windows.html
  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2012/06/zorin-os-6-core-linux-disponible.html

  Unë e kam provuar nëse funksionon shumë mirë, por më pëlqen më shumë Fedora, tani për tani.

  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2012/04/fedora-16-kde.html
  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2012/06/cairo-dock-en-linux-fedora.html

  @Kurajo:
  Distro tjetër që duhet të referoni dhe që duket si Windows XP dhe Vista, është Familix (tashmë i vdekur) dhe tani Brlix (bazuar në famelix)

  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2009/05/probando-famelix-gnulinux-201-con-cara.html
  http://digitalpcpachuca.blogspot.mx/2011/10/brlix-linux-parecido-windows.html

  Mirë për ato distro që lehtësojnë kalimin e përdoruesve të Windows në Linux.

  përshëndetje.

 17.   johnk dijo

  Urime që ju inkurajova të përdorni GNU / Linux! Goodshtë mirë që ju ka pëlqyer dhe që informacioni do t'ju shërbejë

 18.   RudaMashkull dijo

  Nëse funksionon për hapin e parë, mirëpriteni; por një ditë duhet të bësh hapin e madh drejt humnerës

 19.   federico bonino dijo

  Natën e mirë, unë jam një përdorues relativisht i ri i linux, një muaj e gjysmë më parë fillova në këtë botë të mrekullueshme të softuerit të lirë, unë tashmë isha i lodhur nga dritaret dhe madje me njohuritë e mia të vogla kompjuterike më inkurajoi të instaloja ubuntu, unë e instalova atë si i vetmi sistem operativ që kur instaloni fshini dritaret. personalisht unë isha i kënaqur me këtë Linux, unë jam shumë i kënaqur me ndryshimin. Ka një javë që kur kam lënë Ubuntu dhe kam instaluar fedora 17 kde, dhe jam edhe më e lumtur, mendoj se nuk do ta ndryshoj kurrë fedora ime në versionin kde sepse është shumë e qëndrueshme dhe fleksibile, përveç që është shumë e bukur dhe brenda të gjitha e thjeshtë për t’u përdorur. Udhëzuesi në këtë faqe shumë të mirë më ndihmoi shumë. Doja të falënderoja ata që e bëjnë këtë faqe për përdorimin e linux-it shumë më të lehtë për të sapoardhurit dhe për gjallërinë dhe entuziazmin që ata japin për gjërat që shkruajnë. faleminderit komunitetit linux për ndihmën që ata japin në rast problemi.

 20.   Versioniti akut dijo

  Do te presim videon ..

 21.   Guxim dijo

  Këto distro janë të këqija, ishte një tjetër që dukej si XP, nuk e mbaj mend emrin e tij.

  Gjithashtu ato nuk ndihmojnë aspak

 22.   Juan Carlos dijo

  Dhe po, ka shumë që e shohin tranzicionin mjaft të vështirë, nuk mendoj se është i keq, edhe pse as mua nuk më pëlqen. Për këtë ju i dërgoni një Fedora KDE të mirë, ose një OpenSuse (nëse është për aspektin e desktopit). Shtë e qartë se nuk po flasim për sistemin operativ, natyrisht, pasi që është Linux është mjaft superior.

  të fala

 23.   Guxim dijo

  Për Juank:

  Jo, nuk dua të them ty, dua të them ubunton që po voton për mua
  negativ për lirimin e një të vërtete si tempulli, por pasi që jam
  Unë përdor Ubuntu sepse duhet të votoj negativisht. Dhe më e bezdisshme është se nuk ka
  hundët për të më lënë të kuptoj se çfarë mendon, çfarë e bën atë frikacak.

  Unë i respektoj pozicionet, por ajo për të cilën bëhet fjalë është të mësosh, gjë
  qe me keto distro evitohet dhe ne planin afatgjate pengon perdorimin e
  distro të tjera.

 24.   Guxim dijo

  Jo, nuk dua të them ty, dua të them ubunton që po më voton negativisht për lëshimin e një të vërtete si tempull, por pasi që unë jam unë që nuk përdor Ubuntu, duhet të votoj negativisht. Dhe më e bezdisshme është se ai nuk ka hundë për të më thënë se çfarë mendon, gjë që e bën atë një frikacak.

  Unë i respektoj pozicionet, por ajo për të cilën bëhet fjalë është të mësosh, i cili me këto distro shmanget dhe në planin afatgjatë pengon përdorimin e distros tjetër.