Linux Mint 15 "Olivia" Xfce i disponueshëm për shkarkim

xfce_olivia

Thjesht të shpallet disponueshmëria e Linux Mint Olivia në versionin tuaj Xfce, i cili vjen me versionin 4.10 të këtij mjedisi desktop dhe disa ndryshime të vogla.

Për fillestarët, menuja e paracaktuar për Xfce do të jetë mashtrues ¿Tingëllon e njohur?

thumb_mallëzues Për pjesën tjetër, të njëjtat ndryshime dhe përmirësime sesa në botimet e tjera.

Më shumë informacion dhe Lidhje shkarkimi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

56 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   guillermoz0009 dijo

  Menuja Whisker nuk është e keqe, por asgjë si klasikja, apo jo?

  Ata do të kishin lënë menunë klasike Xfce.

 2.   Yoyo dijo

  Epo, nuk më pëlqen menyja e mençurisë, preferoj atë të zakonshmen nga Xfce.

  1.    gato dijo

   +1
   * Jashtë temës: përdoruesi i versioneve të reja të Opera është "OPR" (them për shtojcën e komenteve)

   1.    elav dijo

    Faleminderit për këshillën

    1.    gato dijo

     Le të shohim…

 3.   Giskard dijo

  Unë shoh 3 ikona shtesë në atë WhiskerMenu. Do të ishte e nevojshme të provohej se çfarë i vunë ato Mint. Ndoshta përmirësime të mira

  1.    geekzombie dijo

   Mendoj se keni parasysh ikonat e panelit xfce.

   1.    Giskard dijo

    Ke te drejte. Kam humbur në imazh sepse gjithmonë e vë menunë poshtë. Nuk më pëlqen që shkon kundër gravitetit

 4.   Giskard dijo

  Nga rruga @elav blog është shumë i ngadaltë

  1.    elav dijo

   Ndryshimet po bëhen (edhe një herë) në DNS të DesdeLinux .. Ju lutemi të jeni të durueshëm.

 5.   freebsddick dijo

  Duket mjaft mirë .. megjithëse nuk do ta përdorja atë në kompjuterët e mi xD

  1.    përkul dijo

   idem Shumë bukur por ndodhi. I varfër që duhet ta përdorë

   1.    si kush dijo

    LOL e vertete.

 6.   eulalio dijo

  Kjo distro është e shkëlqyeshme, ju mund të instaloni vetëm atë që dëshironi, nuk është e nevojshme të bëhet me dekret çfarë dëshiron distro dhe pastaj çfarë të doni, pothuajse si Debian.

 7.   Plehra_Killer dijo

  Wisker mendova se po thoshe se tingëllon e njohur për Wesker, po ai personazh nga loja RE lolol.

 8.   marianogaudix dijo

  Personalisht, më pëlqen menyja Wisker dhe menuja MintMenu, ato janë të lehta për t'u përdorur dhe të porositura mirë. Ju nuk humbni kohë duke kërkuar një program.
  Ata gjithashtu e bëjnë jetën më të lehtë për të sapoardhurit që vijnë në Windows.
  Mos harroni se në 2014 Microsoft nuk do të mbështesë Windows XP.
  Shumë njerëz janë mësuar me Windows XP, unë besoj se XCFE dhe mjedisi i tij mund të kënaqin dhe zëvendësojnë Windows XP.

  1.    pandev92 dijo

   njerëzit do të vazhdojnë të përdorin xp xd ... asnjë mbështetje haha ​​për sa kohë që xd nuk azhurnohet

   1.    përkul dijo

    Unë nuk mendoj se ata kujdesen për mbështetjen ... Unë nuk do të shqetësohem por ata duan të të trembin ty. Ata përdorin FUD për ju për të azhurnuar ...

    1.    sieg84 dijo

     Kjo është e drejtë, për sa kohë që ata mund të hyjnë në libër dhe të përdorin fjalë, ata nuk do të mendojnë që wxp ndalet së paturi mbështetje.

     1.    si kush dijo

      Epo, nëse MS Office është "spiranca" që i mban ata në atë OS, mendoj se nuk është një pretekst. Unë kam instaluar versionet 2007 dhe 2010 në Arch, duke përdorur CrossOver dhe ato funksionojnë mjaft mirë.

     2.    eliotime3000 dijo

      Bah, nëse përdor më shumë LibreOffice dhe librin për Debian tim për shkak të stabilitetit që më jep. Gjithashtu, unë tashmë kam zëvendësuar Windows XP me Windows Vista SP2, kështu që "asgjë për t'u shqetësuar" (për punë që kërkojnë nga mua të përdor softuer të pronarit, unë përdor Windows; për pjesën tjetër, Debian).

     3.    pandev92 dijo

      ms excel rrëzohet çdo dy me tre në kryqëzim ose verë, performanca është disi e dobët, por hej, gjithmonë mund të përdorësh aplikacione në internet për zyra për diçka të thjeshtë.

   2.    marianogaudix dijo

    Pandev92 Pajtohem me ty.
    Por mos harroni në WINDOWS XP nuk mund të ekzekutoni më lojërat e reja video dhe pajisjet hardware sepse Microsoft nuk e mbështet XP.
    Shumë njerëz janë mësuar me XP por punojnë me softuer që ka azhurnime të vazhdueshme.
    Nga ana tjetër, disa vende, komunitetet në Evropë dhe qytete kanë dhënë mbështetje GNU / LINUX, të tilla si Mynihu, Tiroli i Jugut, etj.

    1.    gato dijo

     Nëse GNU / Linux do të përdorej në administratën publike (të paktën në tryezat e punës) miliona zarzavate do të kurseheshin në vit.

     1.    eliotime3000 dijo

      Për fat të mirë, në institutin tim, ata do të na mësojnë të përdorim CentOS për bazat e të dhënave, mbajtjen e faqeve në internet dhe shumë gjëra në lidhje me administrimin e internetit (megjithëse unë jetoj në një vend ku praktikisht i është shitur Microsoft-it, iniciativa pranohet).

  2.    vicky dijo

   Shumica e njerëzve kanë versione pirate të xp. Ata nuk u intereson që nuk kanë mbështetje.

 9.   cooper15 dijo

  Më pëlqen, kam pritur që të dalë kjo aromë dhe mendoj se është shumë mirë për menunë e mustaqeve, supozoj se nëse nuk ju pëlqen, gjithmonë do të keni mundësinë të riktheheni në klasik.

 10.   edo dijo

  A funksionon mirë në 500 ram?

  1.    gato dijo

   në faqen e Linux Mint ata rekomandojnë të paktën 384 MB Ram, edhe pse për një performancë më të mirë ata rekomandojnë 1 GB.

   1.    si kush dijo

    E vërtetë Se me 384 RAM që punon, është një gabim, sepse as me 512 MB nuk funksionon mirë. Unë sqaroj, nuk është se sistemi nuk punon me ato shuma, por se vlen ajo që tha marianogaudix për Win XP.

    https://blog.desdelinux.net/linux-mint-15-olivia-xfce-disponible-para-descargar/#comment-54198

    1.    eliotime3000 dijo

     Përdorni më mirë Debian + LXDE, OpenBox ose thjesht X11. Problemi u zgjidh.

  2.    teniazo dijo

   Në kompjuterin e një shoqeje që ka 512 mb drejtues funksionon dhe me shpejtësi të madhe në versionin 14, unë vendos 2 GB swap (padyshim që është diçka shumë e gabuar) por pasi nuk e fik atë dhe fëmijët e saj e përdorin atë për të luajtur lojëra në internet dhe shikimi i videove në YouTube gjatë gjithë ditës e bën atë të ngasë në mënyrë të përsosur.
   Dhe unë ju them të njëjtën gjë që i thashë, shkoni te menaxheri i softuerit dhe shkarkoni Midori (edhe pse për mua është Firefox-i më i mirë), unë ndryshova Banshee për Audacious dhe bëra një lëshues të komandës xkill në panel (vetëm në rast). Por po, me 512 mb, duke e parë atë në kompjuterin e mikut tim funksionon shumë mirë.

   1.    eliotime3000 dijo

    Te lumte. Gjithashtu, unë përdor VLC në vend të Totem për të parë filmat e mi, dhe Audacious për muzikë.

    Megjithëse duhet t'ju paralajmëroj se Slackware dhe Debian janë më të mirët kur punoni me makina të vjetruara.

    1.    gato dijo

     Në rastin tim unë përdor VLC për gjithçka (madje edhe YouTube)

     1.    teniazo dijo

      Në kompjuterin tim, i cili gjithashtu përdor Linux Mint Xfce, ndryshojeni Thunar në Caja (më pëlqejnë shumë sfondet dhe stemat e opsionit ...). Thunar e përdor atë vetëm si superpërdorues (në mënyrë që të mos ndiejë pengesë në makinerinë time).
      Audio, unë përdor Clementine si një bibliotekë audio dhe Audacious për të hapur skedarë të thjeshtë.
      Në temën alternative të videos nganjëherë Totem, VLC dhe Media Player (secili ka llojin e tij të ndryshëm të shkronjave për titra kështu që nuk mërzitem me një në veçanti).
      Cairo Dock dhe asgjë tjetër. Unë përdor MintMenu: '(

 11.   aioria dijo

  Pyes veten se çfarë ka të re në këtë version që nuk ka xubuntu ose një distro tjetër me mjedisin XFCE

  1.    gato dijo

   siç thonë ikonat jeshile më poshtë dhe se ha më shumë RAM.

 12.   tammuz dijo

  ikonat në të gjelbër

 13.   Pavloco dijo

  Mint XFCE dhe LXDE janë më të rënda Xubuntu dhe Lubuntu (dua të them nga përvoja vetjake). Kontributi i vërtetë i Mint është në versionin Kanellë.

  1.    gato dijo

   +1, Linux Mint është i këndshëm dhe i gjithi, por vjen i ngarkuar me shumë aplikacione (= të rënda) të Gnome si Banshee për shembull.

   1.    eliotime3000 dijo

    Unë përdor më mirë instaluesin e modalitetit të tekstit, instaloj GUI bazë dhe voila: Linux Mint XFCE duke fluturuar si pëllumb.

    1.    gato dijo

     Mint ishte sistemi me të cilin fillova të përdor Linux (versioni 12 me Gnome, DE i tmerrshëm, por më pas ju mësoheni me të), atëherë unë u njoha me mjediset "më të lehta" dhe distros dhe Mint tha "shihemi më vonë dhe nëse unë" të kam parë, jo më kujtohet ".

     1.    eliotime3000 dijo

      Versionet e para të KDE ishin më të shëmtuara se vetë GNOME. Por tani, KDE është më e mirë dhe GNOME është poshtë me kapakun e saj. Tani, LXDE dhe XFCE janë përmirësuar, dhe unë preferoj distro si Debian dhe Slackware që dinë ta shfrytëzojnë atë si asnjë distro tjetër.

  2.    izzyvp dijo

   Unë mendoj se nuk ka nenexhik lxde

 14.   Miguel dijo

  Një herë provova nenexhik linux dhe nuk e përdora më kurrë, nuk më pëlqeu shumë.! _-

 15.   tarkin88 dijo

  Unë e them këtë pa dashur të jem fanboy, por nëse ajo që ju nevojitet është që një kompjuter të fluturojë, zgjidhni Archlinux me openbox, duke përdorur Aplikacione të lehta që nuk duhet të jenë dobët funksionale për atë arsye, unë e sqaroj atë. Ose nëse nuk doni një rrokullisje, kjo duhet të jetë me openbox ose për përtypje edhe më të lehtë. Unë e them këtë duke përdorur sistemin operativ elementar ditor

  1.    pandev92 dijo

   Ne do të zgjedhim Windows Phone .. (KONTROLLI MAXIMUM)

   XDDDD

 16.   teniazo dijo

  Më duket apo Xfce nuk lejon më të hapë menunë e aplikacioneve nga desktopi?

 17.   ferkmetal dijo

  shkëlqyeshëm po të prisja! për mendimin tim edicioni xfce i mentes linux është më i miri! sigurisht që ajo e kde ishte më e mirë se kubuntu

 18.   teniazo dijo

  Pse nuk mund ta tërheq më një dritare në skajin e djathtë dhe ta bëj atë të ndryshojë zonën e punës? Anshtë një gjë Xfce me mend.

  1.    biskotë dijo

   Kjo dhe menyja në desktop është fiksuar nga qendra e konfigurimit Xfce.

 19.   pandev92 dijo

  E provova dhe më bëri të marr nostalgji për gnome 2 xD

  1.    marianogaudix dijo

   Trueshtë e vërtetë e njëjta gjë më ndodh mua. Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të dal nga ideja Gnome 2, unë jam shkollë e vjetër Gnome 2.
   Unë përdor Mint sepse vjen në mënyrë të paracaktuar me shumë gjëra për të programuar në DVD-në tuaj, diçka që më pëlqen, pasi ndonjëherë nuk kam internet.
   Unë tashmë i thashë lamtumirë GNOME 3.8 / 3.9, etj. Projekti nuk është më i njëjti, për mua ky me një armë. Gnome 2 ishte më i miri në atë kohë, pa dyshim që nuk do ta harroj kurrë.

 20.   jory666666 dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në këtë forum si një i varur nga marianogaudix ose ju azhurnoni ose vdisni Windows XP nuk do të ketë mbështetje pas vitit 2013 kështu që ju merrni instaloni nenexhik linux më lejoni t'ju them përvojën time sepse arsyeja e ndryshimit të sistemit Unë punoj për një presidencat komunale të Meksikës dhe Çekisë Makineritë e tyre, e cila është e çuditshme, që ata ende përdorin windows xp për intuitiv dhe të lehtë PC 111 1ghz office 2003 sa më shpesh që infektohen me viruse blenë makina të reja për indikacione qeveritare, por vazhdon e njëjta gjë me xp Unë dua të instaloj këtë sistem medicen ka një mjedis miqësor tani ata thjesht duhet t'i mësojnë ta përdorin atë

 21.   St0rmt4il dijo

  Po shkarkohet ..

 22.   Juanlu dijo

  (Na vjen keq për mungesën e theksimeve) Po testoj Mint Xfce dhe po bën shumë mirë, por jam kurioz për ndryshimet midis MATE dhe Kanellës. A keni menduar t'i komentoni ato një nga këto ditë?

  Urime për blogun dhe shumë inkurajim me projektin e ri!

bool (e vërtetë)