Linux Mint 19.3 arrin me azhurnime të ndryshme dhe disa lajme

Linux Mint 19.3

Ekipi më i popullarizuar i zhvillimit të shpërndarjes Linux me bazë Ubuntu, Linux Mint ka njoftuar lëshimin e versioni i ri i "Linux Mint 19.3" i cili bazohet në Ubuntu 18.04 LTS (pra mbështet mbështetjen afatgjatë).

Linux Mint i ri është në dispozicion me tryezat e Kanellës, Xfce dhe MATE. Versioni 5.0 i kernelit Linux është i disponueshëm dhe Kanella është hedhur në versionin 4.4, edhe pse një pjesë e vogël e karakteristikave të reja janë shtuar këtë herë përqendrimi ka qenë në rregullimet e defekteve në kod.

Linux Mint 19.3 përmban vetëm ndryshime të moderuara. Ka një ekran të ri shkarkimi dhe një logo të re, ndër të tjera. Ka pasur edhe ndryshime në anën e aplikimit.

Çfarë ka të re në Linux Mint 19.3?

Siç përmendet në këtë botim të Linux Mint 19.3 vazhdon me bazën Ubuntu 18.04 LTS, së bashku me Kernel 5.0Ajo gjithashtu integron aktualizaciones de mjediset desktop XFCE 4.14, Mate 1.2 dhe Kanellë 4.4.

Së bashku me të cilën Propozohen applet XAppStatus dhe XApp.StatusIcon API, të cilat implementojnë një mekanizëm alternativ për vendosjen e ikonave me treguesit e aplikacionit në sirtarin e sistemit.

XApp.StatusIcon zgjidh problemet që lindin kur përdorni Gtk.StatusIcon, i dizenjuar për të përdorur 16 ikona pixel, ka çështje HiDPI dhe është i lidhur me teknologjitë e trashëguara si Gtk.Plug dhe Gtk.Socket, të cilat nuk mbështeten nga GTK4 dhe Wayland.

Gtk.StatusIcon gjithashtu përfshin dhënien nga ana e aplikacionit, jo ne applet. Për të zgjidhur këto probleme, Ubuntu propozoi sistemin AppIndicator, por ai nuk mbështet të gjithë funksionalitetin e Gtk.StatusIcon dhe si rregull kërkon përpunimin e applet.

XApp.StatusIcon, ashtu si AppIndicator, paraqet paraqitjen e ikonës, udhëzuesi dhe etiketimi në krah të appletit, dhe përdor DBus për të transferuar informacion përmes appleteve.

Paraqitja në krah të appletit ofron ikona me cilësi të lartë të çdo madhësie dhe zgjidh problemet e ekranit. Ai mbështet transferimin e ngjarjeve të klikimit nga applet në aplikacion, i cili gjithashtu bëhet përmes autobusit DBus.

Për pajtueshmëri me desktopët e tjerë, është përgatitur një shtojcë App.StatusIcon, i cili përcakton praninë e një appleti dhe, nëse është e nevojshme, kthehet në Gtk.StatusIcon, i cili ju lejon të shfaqni ikona nga aplikacionet e vjetra të bazuara në Gtk.StatusIcon.

Ne gjithashtu mund të gjejmë përmirësimi i vazhdueshëm i aplikacioneve të zhvilluara si pjesë e iniciativës X-Apps synon unifikimin e mjedisit të softuerit në botimet Linux Mint bazuar në desktop të ndryshëm.

Aplikacionet X përdorin teknologji moderne (GTK3 për të mbështetur HiDPI, vendosje, etj.), Por ruajnë elementet tradicionale të ndërfaqes si p.sh. një shirit veglash dhe menu. Ndër këto aplikacione janë: redaktuesi i tekstit Xed, menaxheri i fotove Pix, shikuesi i dokumentit Xreader, shikuesi i imazhit Xviewer.

Në menaxherin e fotove, mund të zgjidhni modalitetin e cilësisë për të shfaqur fotot në mënyrën e shfaqjes së diapozitivave.

Redaktuesi i tekstit Xed (një degë e Pluma / Gedit) shtoi mbështetjen për hapjen e lidhjeve duke klikuar me të djathtën.

Në shikuesin e dokumentit Xreader (një degë e Atril / Evince), butonat janë shtuar për të parë shënimet në panel.

Xviewer shton shkurtoren e tastierës Ctrl + 0 për të rivendosur shkallën.

Në vend të redaktorit grafik GIMP, ofrimi bazë është plotësuar me një aplikim shumë të thjeshtë "Vizatim".

Lojtarët e medias Xplayer dhe VLC janë zëvendësuar nga Celluloid (ish GNOME MPV), e cila dihet se është de facto pjesa e përparme në GTK +.

Versioni i ri i asistentit të lidhjes Bluetooth, Blueberry, është të zbulojë pajisjet më shpejt dhe të raportojë gabimet në mënyrë më efektive.

Shkarkoni dhe merrni Linux Mint 19.3

Për ata të interesuar në merrni këtë version të ri të Linux Mint, ata duhet ta dinë që aipërpilimet janë në dispozicion si imazhe DVD bazuar në versionet e ndryshme që ofron, MATE 1.22 (2 GB), Kanellë 4.4 (1.9 GB) dhe Xfce 4.14 (1.9 GB).

Imazhi i sistemit mund të regjistrohet në një pendrive me ndihmën e Etcher që është një mjet multiplatform.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Joseph Barrera dijo

    Unë kam dashur të punoj me linux por do të doja një rekomandim për blerjen më të mirë të një trajnimi. Theshtë më e mira dhe i kam parë të gjitha prezantimet dhe azhurnimet. Më e mira. Por ka gjëra që unë dua t'i përvetësoj më mirë natën e mirë nga Kosta Rika