Linux Mint do të bllokojë instalimin e fshehur të snapd

Zhvilluesit e shpërndarja popullore "Linux Mint" bëhet e ditur së fundmi çfarë do të përfshihet në publikimin tuaj të ardhshëm të Linux Mint 20 dhe kanë thënë që versioni i ri i shpërndarjes nuk do të dërgohet me mbështetjen e paracaktuar për paketat snap dhe snapd.

Përveç kësaj instalimi automatik i snapd së bashku me paketat e tjera të instaluara përmes APT do të ndalohen. Kjo nuk do të thotë që në shpërndarje ekziston një bllokim total për snap, por në thelb nëse dëshironi, përdoruesi mund ta instalojë Snapd manualisht, por ajo që do të ndalojë shpërndarja është të jesh në gjendje ta shtosh atë me paketa të tjera pa dijeninë e përdoruesit.

Thelbi i problemit është që shfletuesi Chromium të shpërndahet në Ubuntu 20.04 vetëm në formatin Snap dhe ka një copë në depon e DEB, e cila kur përpiqeni ta instaloni pa instaluar Snapd në sistem, ajo lidhet me drejtorinë Snap Store dhe paketa Chromium shkarkohet në formatin e parakohshme dhe nis një skenar për të transferuar konfigurimin aktual nga $ HOME / .config / chromium direktoria.

Kjo paketë Deb në Linux Mint do të zëvendësohet nga një paketë boshe që nuk kryen asnjë hap instalimi, por tregon ndihmë se ku mund ta marrë përdoruesi paketën Chromium.

E gjithë kjo lëvizje rrjedh nga Canonical kam marrë vendimin për të kaluar në Chromium vetëm në formatin e parakohshëm dhe ndaloi gjenerimin e paketave deb për shkak të kompleksitetit të mirëmbajtjes së Chromium për të gjitha degët e mbështetura të Ubuntu.

Përditësimet e shfletuesit shfaqen shpesh mjaftueshëm dhe paketat e reja deb duhet të testohen tërësisht çdo herë për regresione për secilin version të Ubuntu.

Duke pasur parasysh këtë, përdorimi i snap-it e thjeshtoi shumë këtë proces dhe bëri të mundur kufizimin e përgatitjes dhe testimit të një pakete të vetme të përbashkët për të gjitha variantet e Ubuntu. Përveç kësaj, shpërndarja e menjëhershme e shfletuesit ju lejon ta nisni atë në një mjedis të izoluar të krijuar duke përdorur mekanizmin AppArmor dhe të mbroni pjesën tjetër të sistemit tuaj nga shfrytëzimi i cenueshmërisë në shfletues.

Pakënaqësia e zhvilluesve të Linux Mint është për shkak të imponimit të shërbimit Snap Store dhe humbja e kontrollit mbi paketat nëse instalohet nga Snap.

Zhvilluesit nuk mund të bëjnë korrigjime të paketave të tilla, të menaxhojnë shpërndarjen e tyre dhe të kontrollojnë ndryshimet.

E gjithë veprimtaria e lidhur me paketat Snap zhvillohet pas dyerve të mbyllura dhe nuk kontrollohet nga komuniteti. Aftësia për të kaluar në drejtoritë alternative Snap nuk ofrohet.

Snapd funksionon në një sistem rrënjësor dhe përfaqëson një rrezik të madh në rast se infrastruktura komprometohet.

[…] Ndërsa instaloni azhurnimet e APT, Snap bëhet një kërkesë për ju që të vazhdoni të përdorni Chromium dhe instalimet prapa shpinës. Kjo prish një nga shqetësimet kryesore që kishin shumë njerëz kur u njoftua Snap dhe një premtim nga zhvilluesit e tij se ai kurrë nuk do të zëvendësonte APT.

Një Snap Store i vetë-instaluar që mbishkruan një pjesë të bazës sonë të paketës APT është një JO JO JO i plotë. Somethingshtë diçka që duhet ta ndalojmë dhe mund të nënkuptojë përfundimin e azhurnimeve të Chromium dhe hyrjen në dyqanin e fotografive në Linux Mint.

Në Linux Mint 20, Chromium nuk do të jetë një paketë boshe që të tërheq pas. Do të jetë një paketë bosh që ju tregon pse është bosh dhe ju tregon se ku mund të kërkoni për të marrë vetë Chromium.
Në Linux Mint 20, APT do të ndalojë instalimin e snapd.

Zhvilluesit e Linux Mint besojnë se një model i tillë nuk ndryshon shumë nga shpërndarja e softuerit të pronarit dhe kanë frikë të bëjnë ndryshime të pakontrolluara. Instalimi i snapd pa dijeninë e përdoruesit kur përpiqeni të instaloni paketa përmes menaxherit të paketës APT krahasohet me kompjuterin që lidh backdoor me Ubuntu Store.

Më në fund, nëse doni të dini më shumë për këtë, mund ta kontrolloni shënimin në blogun Linux Mint.

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.