Versioni i ri i Red Hat Enterprise Linux 7.8 është gati

Zhvilluesit e Red Hat së fundmi njoftoi fillimin e versioni i ri i shpërndarjes Linux «Red Hat Enterprise Linux 7.8 dhe edhe pse dega RHEL 8.x ishte lëshuar tashmë disa muaj më parë, Dega RHEL 7.x çiftëzohet me degën 8.x dhe do të mbështetet deri në qershor 2024.

Lirimi i RHEL 7.8 shënoi kalimin në fazën e mirëmbajtjesKu përparësitë u zhvendosën drejt rregullimeve të gabimeve dhe sigurisë, me përmirësime të vogla në lidhje me mbështetjen e sistemeve kryesore të pajisjeve.

Në njoftimin e këtij versioni të ri, zhvilluesit ndajnë:

Sot ne jemi të kënaqur të njoftojmë azhurnimin më të fundit të platformës kryesore të ndërmarrjeve Linux në botë me disponueshmërinë e përgjithshme të Red Hat Enterprise Linux 7.8. Ky version siguron qëndrueshmëri më të madhe
dhe kontrollin përmes infrastrukturës cloud për ekipet e operacioneve IT ndërsa
Ai gjithashtu siguron një sërë mjetesh moderne dhe të pajtueshme për krijimin e kontejnerëve për zhvilluesit e aplikacioneve të ndërmarrjeve.

Për ata që dëshirojnë të azhurnohen në një version të ri, pas lëshimit të versionit Red Hat Enterprise Linux 8.2, përdoruesit do të kenë mundësinë të azhurnojnë nga Enterprise Linux 7.8.

Çfarë ka të re në Red Hat Enterprise Linux 7.8?

Në këtë botim të ri, përmendet se se përfundon fazën e parë të mbështetjes për degën RHEL 7.x, që përfshin përfshirjen e përmirësimeve funksionale.

Ndërfaqja për ndryshimin e desktopëve virtual në mjedisin GNOME Classic është ndryshuar, butoni i ndërprerësit është zhvendosur në këndin e poshtëm të djathtë dhe është projektuar si një shirit me fotografi.

Shtohet mbështetja për parametrat e rinj të kernelit Linux (kryesisht ka të bëjë me kontrollin e përfshirjes së mbrojtjes ndaj sulmeve të reja në mekanizmin ekzekutues spekulativ të NJMF).

Për sistemet e vizitorëve të Windows që përdorin drejtuesit e ActivClient, zbatohet aftësia për të siguruar qasje të përbashkët në kartat inteligjente.

Përveç kësaj është zbatuar mundësia e montimit të ndarjeve duke përdorur mekanizmin FUSE në hapësirën e emrave të hapësirës së emrave të përdoruesit, e cila, për shembull, ju lejon të përdorni komandën e siguresave-mbingarkesë në kontejnerë pa rrënjë.

Theksohet gjithashtu se paketa samba është azhurnuar në versionin 4.10.4, Përveç kësaj, SELinux lejon fillimin e një seance grafike për përdoruesit e grupit sysadm_u dhe shoferi EDAC (zbulimi dhe korrigjimi i gabimit) u shtua për sistemet Intel ICX.

Dhe gjithashtu u dha mbështetje eksperimentale OverlayFS, Btrfs, eBPF, HMM, kexec, SME, criu, Cisco usNIC, Cisco VIC, Lidhja e Rrjetit të Besuar, SECCOMP me freewan, USBGuard, blk-mq, YUM 4, USB 3.0 në KVM, Jo-IOMMU në VFIO, duke shndërruar imazhe Debian dhe Ubuntu përmes virt-v2v, OVMF, systemd-importd, DAX në ext4 dhe XFS.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Implementationshtë shtuar një implementim i algoritmit SHA-2, i optimizuar për procesorët IBM PowerPC.
 • OpenJDK shtoi mbështetje për enkriptimin duke përdorur lakimet eliptike secp256k1.
 • Ofrohet mbështetje e plotë për adaptorët Aero SAS (drejtuesit mpt3sas dhe megaraid_sas).
 • Kufiri në numrin e identifikuesve IPC (ipcmin_extend) është rritur nga 32 mijë në 16 milion.
 • Ofron mbështetje të plotë për Intel Omni-Path Architecture (OPA).
 • Shtoi një rol të ri 'ruajtjeje' (Rolet e Sistemit RHEL), i cili mund të përdoret për të menaxhuar hapësirën lokale (skedarët, vëllimet LVM dhe ndarjet logjike) duke përdorur Ansible.
 • Shtohet mbështetja DIF / DIX (fusha e integritetit të të dhënave / shtrirja e integritetit të të dhënave) për disa adaptorë të autobusëve pritës (HBA). Qlogic HBA shton mbështetje të plotë për NVMe / FC (NVMe mbi Fiber Channel).

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me ndryshimet e këtij versioni të ri, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si ta merrni këtë version të ri të Red Hat Enterprise Linux 7.8?

Imazhet e instalimit RHEL 7.8 janë në dispozicion për shkarkim vetëm për përdoruesit e regjistruar të Red Hat Customer Portal dhe janë përgatitur për arkitekturat x86_64, IBM POWER7 +, POWER8 dhe IBM System z.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.