Wallpapers live në KDE tuaj

Përshëndetje kolegë, sot e mirëpres këtë 2013. Do të tregoj se si instaloj dhe "konfiguroj" një sfond të drejtpërdrejtë në KDE. Ne do ta bëjmë atë me një aplikacion të thjeshtë dhe të lehtë të quajtur Dream Desktop.

Le ta instalojmë:

Në ArchLinux

$ yaourt -S plasma-wallpaper-dreamdesktop

Në Ubuntu / Derivatet do të përdor BlueLeaf ppa:

$ sudo add-apt-repository ppa:blueleaflinux/ppa && sudo apt-get update

Nëse tashmë e keni ppa në burimet tuaja, thjesht duhet t’i azhurnoni dhe instaloni paketën:

$ sudo apt-get update && sudo apt-get install plasma-wallpaper-dreamdesktop

Në rast se nuk doni të përdorni BlueLeaf's ppa, kërkoni paketën, në depot tuaja, me emrin

plasma-wallpaper-dreamdesktop

Sapo të instalohemi, duhet të zgjedhim videon, e mora si Wallpaper, këtë video të Aurora Borealis, natyrisht që e editova.

Aurora Borealis HD

Për lehtësinë tuaj, mund të shkarkoni videon e edituar tashmë, e cila është ajo që përdor aktualisht.

Shkarkoni video

Pasi të kemi instaluar paketën, duhet vetëm ta vendosim atë.

Letër-muri i drejtpërdrejtë ngaLinux KDE

Në rast se sfondi pjellë, duhet të ulni numrin FPS në 15 ose 10.

Në përdorimin normal të kësaj sfondi të drejtpërdrejtë, as shiriti i poshtëm dhe as kderunner nuk pulson.

Kjo është tani për tani njerëz. Shpresoj se ju ka pëlqyer dhe në një moment do të jetë e dobishme për ju.

Ivan!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

27 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   zarvage dijo

  Dreamdesktop u instalua.
  Videoja u shkarkua ...

  Desktop tani duket pimp cool. hehe

  instaluar ne manjaro linux me kde 4.9.5 dhe duket mire, edhe pse vetem si kuriozitet pasi ha shume CPU.

  1.    Leper_Ivan dijo

   Po, hani shumë, provoni të ulni FPS në 15 ose 10 dhe kontrolloni konsumin. Megjithatë, është mjaft i mirë për demonstrata, jo për përdorim të përditshëm, përveç nëse në laptopin tim, i cili po plaket pak.

 2.   Asma dijo

  I qeshur

  1.    Leper_Ivan dijo

   Ju faleminderit!

 3.   Jonathan dijo

  A funksionon edhe për Fedora 18?

  1.    Leper_Ivan dijo

   Mirë sigurisht. Thjesht duhet të kërkoni paketën në depo, ose përpiloni ..

 4.   Gaucho falas dijo

  Leproso_Ivan: Dream Desktop është spektakolare. Sapo e instalova në Kubuntu 12.10 dhe funksionon mirë. Vetëm dy ditë më parë isha duke vizituar Vimeo dhe më ra në sy videot, nga të cilat ju keni përdorur njërën prej tyre. Ai i kishte rrëzuar dhe po planifikonte të bënte diçka me ta. Dhe çfarë më mirë, tani ato janë sfonde desktopi !!! Trilion faleminderit.

  1.    Leper_Ivan dijo

   Nuk ka problem, faleminderit që u ndalët. Tani, kam një pyetje?! Çfarë video thua?! Ajo që është në fund është tryeza ime, e mëparshmja, ajo që kam përdorur si bazë, nuk është e imja.

 5.   Alebilët dijo

  Përshëndetje
  A konsumon kjo shumë burime? A kam nevojë për shumë memorie që të funksionojë mirë?

  1.    neomit dijo

   Nuk e di nëse harxhon burime apo do të jetë që kompjuteri im është shumë i fuqishëm:

   Procesori: AMD Athlon II x2 2.8GHz
   Kujtesa: 2 GB RAM
   Karta Video: ATI Radeon HD 5450 i nivelit të ulët

   Sinqerisht nuk e vë re atë që shumë thonë se harxhon burime sepse shkon normalisht dhe gjithashtu kam dritare 7, secila me efekte maksimale dhe nuk vë re asgjë anormale.

   1.    Leper_Ivan dijo

    Epo, nuk është aq shumë sa konsumon në një PC në kushte, por siç thashë më parë, duke prekur pak FPS, mund të jetë si mëndafshi ..

 6.   Alebilët dijo

  Përshëndetje
  Unë u përpoqa ta instaloj por nuk mundem
  I shtoj fletën blu ppa
  azhurnimi
  dhe kur bëj instalimin e apt-get …… .. më thotë se nuk mund ta gjejë paketën
  Cka do te jete?

  1.    Leper_Ivan dijo

   Duke supozuar se gjithçka është shtypur si duhet, paketa mund të mos jetë në depo. Meqenëse nuk përdor ubuntu ose derivate, madje as Debian, ju vetë duhet të kërkoni për paketën përkatëse.

 7.   Jose dijo

  Për ata që duan të instalojnë në chakra ccr -S plasma-wallpaper-dreamdesktop =)

  1.    Leper_Ivan dijo

   Faleminderit shumë për këshillën. Shtuar në postimin kryesor, me falënderimet përkatëse.

 8.   Anibal dijo

  e mrekullueshme! vlerësohet!

 9.   Ghermain dijo

  Nuk më funksionoi ... Unë bëra gjithçka siç është, por ekrani shkon i zi.
  🙁
  Po çinstalon.

  1.    Leper_Ivan dijo

   Shpërndarja ?! Paketa e instaluar! Përdoret formati i videos?!

 10.   Marcelo dijo

  Sa keq që nuk funksionon për mua ...
  Gjithçka varet

 11.   Ivan Barra dijo

  Mora këtë: [IMG] http://i50.tinypic.com/10qzbwi.png [/ IMG] dhe videoja është kjo, më falni për cilësinë, por e regjistrova me celularin tim! http://www.youtube.com/watch?v=EpZbyGKHEFo

  Përshëndetje.

  1.    Leper_Ivan dijo

   E keni fjalën për atë vijë të vogël të bardhë në skajin e sipërm?! Provo një video tjetër, sepse të paktën unë nuk e kam atë problem .. Provo një video tjetër dhe një mundësi tjetër marrje mostre ..

   1.    Ivan Barra dijo

    Jo, ishte perfekte për mua, ajo vijë e bardhë që shihni më sipër është menuja që fshihet vetë, por lë një vijë, e cila kur kalon miu, shfaqet.

    Përshëndetje dhe faleminderit për këshillën !!

 12.   Ekuandekuera dijo

  ohhh rroftë KDE

 13.   Ekuandekuera dijo

  Testuar në Kubuntu (KDE 4.9.98). E vërteta është se është një bukuri. Sa keq që unë ha 20% të çdo bërthame të CPU-së.

  1.    Leper_Ivan dijo

   Nëse është diçka e pangopur, kjo është arsyeja pse unë rekomandoj uljen e FPS, ose përshtatjen e videos në atë cilësi.

 14.   elav dijo

  Për mua nuk ka kuptim të kem një Wallpaper të animuar për faktin e thjeshtë që shoh pak, por shumë pak desktopin tim xDDD

  1.    Leper_Ivan dijo

   Sa e çuditshme elav .. Disa prej nesh nuk janë aq produktivë xD Tani për tani unë luaj PES në Harkun tim .. 😀 Imagjinoni ...