Mbajeni të përditësuar Chromium në Debian dhe Ubuntu

si ne po flasim për Kromin, tani do t'ju tregoj se si ta mbani të azhurnuar nëse përdorni Debian o Ubuntu përmes një APP-ja.

Për Ubuntu.

Për të mbajtur të azhurnuar Kromi en Ubuntu ne ndjekim këto hapa:

Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ sudo add-apt-repository ppa:chromium-daily/ppa
$ sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 4E5E17B5
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install chromium-browser chromium-browser-l10n

Për Debian:

Kjo metodë mund të përdoret gjithashtu në Ubuntu dhe veçanërisht më pëlqen më mirë. Ajo që bëjmë është të shtojmë në skedar / Etc / apt / sources.list rreshti i mëposhtëm:

deb http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu <lucid, maverick, natty, oneric> main

Në rastin e Ubuntu, ju duhet të zgjidhni se cilin version përdorni nga 4 në dispozicion. Në rastin tim me Testimi i Debian, Vendosem I kthjellët dhe funksionoi në mënyrë perfekte. Pastaj në terminal:

$ sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 4E5E17B5
$ sudo apt-get update
$ sudo aptitude install chromium-browser chromium-browser-l10n

Kjo do të jetë e mjaftueshme për të na mbajtur të azhurnuar .. ^^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  HAHAHAJAJAJA, në fund e morët me të, tani mund të kesh të fundit nga Chromium, urime, këmbëngul për të arritur qëllimet.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahahaha po. Ashtu është .. Faleminderit për gjithçka ..

 2.   Oscar dijo

  Përdorimi i një PPA në Debian nuk ndikon në sistem? Disa kohë më parë kam lexuar në një faqe në internet që nuk ishte e këshillueshme të përdoren PPA në Debian.

 3.   exe dijo

  Çfarë këshilloni .. e qëndrueshme apo e përditshme?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Personalisht, unë do të rekomandoja të qëndrueshme

 4.   exe dijo

  Epo, më duhej të vendosja çdo ditë sepse nuk kishte sinkronizuar llogarinë google në krom për disa ditë

 5.   FeRe dijo

  Uau më në fund gjeta një mënyrë për të instaluar kromin (Një version tjetër përveç Kromit 6)

  Faleminderit shume! Kam një pyetje. A do të përditësohet automatikisht Chromium me këtë?

 6.   Alcidet dijo

  Përshëndetje miq, pas një kohe të gjatë unë dua të kthehem në linux me ubunto që kisha instaluar në kompjuterin tim, megjithatë po përpiqem të azhurnoj veten time dhe bashkë me të edhe shfletuesin, kështu që, pasi gjeta këtë postim vendosa ta aplikoj por prapë kanë probleme me të, këto mesazhe dalin:
  nëse mund të më ndihmoni ...

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/Release.gpg Diçka e keqe ndodhi duke zgjidhur "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Asnjë adresë e lidhur me emrin e hostit)

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/i18n/Translation-es.bz2 Diçka e keqe ndodhi duke zgjidhur "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Asnjë adresë e lidhur me emrin e hostit)

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/i18n/Translation-es.bz2 Diçka e keqe ndodhi duke zgjidhur "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Asnjë adresë e lidhur me emrin e hostit)

  W: Në pamundësi për të marrë http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu/dists/$(lsb_release/-sc)/binary-amd64/Packages.gz 404 Nuk u gjet

  W: Në pamundësi për të marrë http://ppa.launchpad.net/chromium-daily/ppa/ubuntu/dists/$(lsb_release/main/binary-amd64/Packages.gz 404 Nuk u gjet

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/free/binary-amd64/Packages.gz Diçka e keqe ndodhi duke zgjidhur "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Asnjë adresë e lidhur me emrin e hostit)

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.medibuntu.org/dists/lucid/non-free/binary-amd64/Packages.gz Diçka e keqe ndodhi duke zgjidhur "'packages.medibuntu.org:http" (-5 - Asnjë adresë e lidhur me emrin e hostit)

 7.   Cecilia dijo

  Përshëndetje! Po kërkoja se si ta azhurnoja Chromium, dhe u takova me blogun tënd. Unë kam Huaira dhe doja të dija nëse do të funksiononte ndonjë prej dy opsioneve që postuat. Përshëndetje dhe faleminderit!

 8.   Carla alexadra polanco dijo

  Hmmm ... nuk funksionon për mua

 9.   Roque Peña dijo

  Përshëndetje, arrita të azhurnoj kromin. Faleminderit shumë Unë jam i ri në këtë. Unë dua të azhurnoj Ubumtu, nga 18.04.4 LTS në 20.04 LTS, dhe nuk di si ta bëj në mënyrën më të mirë pa humbur informacionin tim, shpresoj për rekomandime, ju falënderoj, përshëndetje dhe falënderime paraprakisht, nga Mérida -Venezuela.