Me fstab: Si të montoni automatikisht një ndarje NTFS

Një nga gjërat që shumë përdorues duan të bëjnë është automatikisht të montoni një ndarje automatikisht. Me fjalë të tjera, supozoni se kemi një pjesë të diskut të ngurtë (100 GB për shembull) në një ndarje tjetër, një ndarje që përdorim për të ruajtur gjërat tona, ose për të luajtur lojëra në Windows.

Si të veprojmë në mënyrë që të mund të aksesojmë automatikisht këtë ndarje nga Linux?

Ka disa mënyra, por në këtë post unë do t'ju tregoj më të zakonshmet, duke përdorur / Etc / fstab

Skedari / etc / fstab është i dobishëm për shumë gjëra, por ... le të përqendrohemi në atë që kemi të bëjmë tani

Supozoni se kemi një ndarje të quajtur "Windows" (pa thonjëza), dhe duam që sa herë që fillojmë kompjuterin, kjo ndarje është e arritshme, domethënë që është e montuar. Për atë …

1. Së pari duhet të krijojmë një dosje në / gjysma /, për shembull: / media / dritaret Për ta bërë këtë, hapni një terminal dhe vendosni sa vijon në të:

sudo mkdir /media/windows

2. Gati, tani duhet të zbulojmë saktësisht se çfarë ndarje duam të montojmë, domethënë vendndodhjen e saj reale. Për ta bërë këtë në terminal shkruani sa vijon:

sudo fdisk -l | grep NTFS

Kjo në rast se është një ndarje NTFS, nëse dëshironi të montoni një që është FAT32 është e thjeshtë, ndryshoni aty ku thotë NTFS për FAT32

3. Duhet të shfaqet diçka e tillë:

/ dev / sda1 63 40965749 20482843+ 7 HPFS / NTFS / exFAT

Unë detajoj me shkronja të zeza atë që na duhet nga ajo linjë, e cila është vetëm gjëja e parë në rresht, në shembullin: / dev / sda1

Në fakt ... këtu është linja që do t'ju tregojë vetëm se:

sudo fdisk -l | grep NTFS | cut -d" " -f1

Epo ... çështja është që ne kujtojmë SHUMY MIR what atë që na duhet nga ajo linjë.

4. Deri tani duhet të duam të montojmë (duke ndjekur këtë shembull) ndarjen / dev / sda1 në dosjen që kemi krijuar në fillim, / media / windows / ... për këtë në një terminal le të vendosim:

sudo echo "/dev/sda1 /media/windows ntfs-3g auto,rw,users,umask=000 0 0" >> /etc/fstab

Ajo që do të bëjë është të shkruajë udhëzimin në / etc / fstab në mënyrë që kur të fillojë sistemi të montojë automatikisht ndarjen.

E rëndësishme!: Që kjo të funksionojë është e nevojshme të keni të instaluar paketën ntfs-3g, sepse pa këtë paketë ndarja nuk mund të montohet

Rindizni kompjuterin dhe duhet të montoni ndarjen sipas dëshirës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   platonov dijo

  post i shkëlqyeshëm, thjesht po luftoja me këtë.
  Para se të lexoja këtë postim unë kisha një problem të isha në gjendje të modifikoja të dhënat që kisha në ndarjen ntfs, imagjinoj që zgjidhen me "rw" dhe një tjetër që është se nuk më lejon të fshij të dhënat që tashmë kisha në ndarjen nfts pasi më tregon se nuk mund të lidhet me plehrat.
  A mund të shpjegoni se çfarë nënkuptojnë komandat që përdorni: users "përdoruesit, umask = 000 0 0 ″ >> / etc / fstab"?
  falënderim

 2.   Ariel dijo

  Pasi të keni bërë ndryshimet në skedarin / etc / fstab, mund të shkruani në terminal:
  $ sudo mali -a
  Pastaj linux monton ndarjet e përmendura në skedarin fstab, pa nevojën e rindezjes së sistemit.

  Përshëndetje.

  1.    David Becerra Montellano dijo

   Shkëlqyeshëm, faleminderit shumë për komandën:

   sudo mali -a

   Perfectshtë e përsosur, është si të bësh burimin pasi të aplikosh një pseudonim ose të deklarosh një ndryshore,
   për shembull: $ JAVA_HOME

   Përshëndetje.

 3.   RudaMashkull dijo

  @platonov Le të shkojmë në pjesë

  Opsioni "përdoruesit" u mundëson përdoruesve që i përkasin grupit "përdorues" të montojnë ndarjen (opsioni i ngjashëm "përdorues" u mundëson të gjithë përdoruesve pa përjashtim)
  Opsioni "umask = 000" është një maskë leje, në këtë rast skedarët e ndarjes së montuar do të marrin 777 leje, dmth rwx rwx rwx, më lejuesja. Nëse dëshironi që skedarët të marrin leje 755 umask do të ishte 022, thjesht duhet të hiqni maskën nga 777, a kuptohet kjo? 🙂
  dy zero zvarritëse korrespondojnë me kolonat "hale" dhe "kalo". E para është për rezervimet e ndarjeve, në përgjithësi është në 0. E dyta është rendi i përparësisë fsck, nëse është në 1 (zakonisht ndarja rrënjë) është e para që kontrollohet, nëse është në 2 është e radhës dhe nëse është 0 nuk kontrollohet.

  Mendoj se është kështu, në disa pika kam dyshime, prandaj më lejoni të gaboj nëse jam i gabuar

  1.    heksborg dijo

   Shpjegim shume i mire.

   Një pyetje: A e dini nëse kolona e hedhjes përdoret nga ndonjë program modern apo është tashmë e amortizuar? Ndoshta jam gabim, por me sa di unë, komanda e vetme që e përdor është hedhja, e cila tashmë është mjaft e vjetëruar ... justshtë thjesht kurioze. 🙂

  2.    platonov dijo

   RudaMashkull,
   Faleminderit për informacionin, tani ai funksionon si duhet për mua dhe kam mësuar pak më shumë.
   Një nga shumë gjërat që më pëlqen në lidhje me Linux është mbështetja që ju jepni përdoruesve!

  3.    RudaMashkull dijo

   Rreth hedhjes, asnjë ide, unë kurrë nuk bëj atë lloj rezervimi. Ne jemi këtu për të mësuar

 4.   Tafurer dijo

  Kur vrapoj:
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g automatikisht, rw, përdorues, umask = 000 0 0" >> / etj / fstab

  Ai më përgjigjet:
  bash: / etc / fstab: Refuzohet leja

  Faleminderit paraprakisht për përgjigjen tuaj.

  1.    EVER dijo

   për të modifikuar ndonjë skedar në direktorinë / etj (siç është rasti me fstab) duhet të jeni root ose të përdorni programin sudo (i cili ju kthen në root në atë komandë të veçantë).
   Kurdoherë që shfaqet "Leja e refuzuar", ky është problemi. Mund të duket e bezdisshme të duhet të rrënjoset, por është një masë e shkëlqyeshme e sistemit për të shmangur ndryshimet e padëshiruara.
   të fala

   1.    Tafurer dijo

    Po po, ishte ajo që më thua.
    Unë isha i hutuar sepse besoja se me sudon fillestare isha tashmë si rrënjë.

    Shumë faleminderit për problemin në përgjigjen time dhe gjithashtu të njëjtën falë postimit të artikullit, të cilin do ta kursej për raste të mëvonshme.

    1.    heksborg dijo

     Në të vërtetë me sudo ju nisni komandën si root. Ajo që ndodh është që ridrejtimi >> të bëhet nga bash para se të ekzekutojë sudo, kështu që skedari po përpiqet të shkruajë pa lejet e rrënjës.

     @ KZKG ^ Gaara: Një opsion mund të jetë vendosja e komandës si kjo:

     sudo sh -c 'echo «/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g auto, rw, përdorues, umask = 000 0 0» >> / etj / fstab'

     Lessshtë më pak e qartë, por nuk jep probleme me lejen. 🙂

 5.   Neo61 dijo

  Faleminderit Gaara, e zgjidha duke ditur ndarjen që intereson me gparted, variantin që unë kërkoj, gjithçka tjetër në rregull

 6.   isanter dijo

  Nëse është një ndarje në FAT32 komanda siç do të ishte
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g automatikisht, rw, përdorues, umask = 000 0 0" >> / etj / fstab
  o
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows FAT32-3g auto, rw, përdoruesit, umask = 000 0 0" >> / etj / fstab

  Shpresoj se mund të më ndihmoni, faleminderit

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Do të:
   sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows vfat auto, rw, përdoruesit, umask = 000 0 0" >> / etc / fstab

   vfat është Fat32

 7.   izzyvp dijo

  Postim i mirë

 8.   edo dijo

  shumë e mirë për përdoruesit e Fedora, i cili ka një instalues ​​që nuk lejon montimin gjatë instalimit

 9.   jorgecg dijo

  Thjesht artikull i shkëlqyeshëm.

  Më ka ardhur nga perlat.

  Ju faleminderit!

 10.   Rocholc dijo

  Ky udhëzues do të ishte i shkëlqyeshëm për mua disa ditë më parë, por unë kam vendosur të bëj një instalim të pastër të Mageia 3 të dashur në një disk të ngurtë dhe në një disk tjetër një instalim të pastër dhe themelor të W7 për ta lënë atë si "Console", hehehe Edhe kështu do ta përdor pak sepse tashmë jam duke testuar lojëra të mira që funksionojnë natyrshëm në Linux ...

 11.   patodx dijo

  Asnjëherë nuk është vonë, shumë faleminderit për shpjegimin.

 12.   cristian dijo

  Unë kurrë nuk munda me atë kod, asgjë nuk ndodhi me skedarin fstab, doli:

  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g automatikisht, rw, përdorues, umask = 000 0 0" >> / etj / fstab

  Ai më përgjigjet:
  bash: / etc / fstab: Refuzohet leja

  provë me:
  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g automatikisht, rw, përdorues, umask = 000 0 0" >> sudo / etj / fstab

  sudo echo "/ dev / sda1 / media / windows ntfs-3g automatikisht, rw, përdorues, umask = 000 0 0" >> su / etj / fstab

  dhe asgjë nuk ndodhi, unë duhej ta shtoja manualisht, tashmë funksionon, gjëja qesharake është që dy skedarë u krijuan në shtëpi, njëra quhet su, dhe tjetra sudo dhe brenda ishin të gjitha përpjekjet e bëra për të kopjuar rreshtin e thënë, por pa thonjëzat,
  Cfare mendoni ju

  1.    x11tete11x dijo

   Kështu funksionon "jehona", e bën këtë, identifikohu si rrënjë, për atë që bën:
   [kodi] sudo su [/ kodi]

   Do t'ju kërkojë fjalëkalimin sudo dhe më pas do të shihni diçka si kjo:
   [kodi] [rrënja @ Jarvis x11tete11x] # [/ kodi]

   këtu do të keni leje rrënjësore dhe mund ta ekzekutoni atë komandë në heshtje

 13.   Ghermain dijo

  Ka punuar perfekt për mua në Mageia 4 alpha 3 sepse edhe pse kam kontrolluar në "Preferencat e Sistemit" për të montuar automatikisht të gjitha ndarjet dhe për t'i shënuar të gjitha, nuk ndodhi.

 14.   linuxer dijo

  Në ubuntu dhe derivatet që kanë udisk është më e lehtë të përdorësh:

  përdoruesi @ makina: # udisk –mount / dev / sdaX

  sdaX = ndarje ntfs

  Ju mund ta shtoni lehtë në /etc/rc.local dhe voila = D

 15.   David dijo

  Përshëndetje, kam një problem, ajo që ndodh është që unë nuk mund të montoj ndarjen time të Windows dhe përpiqem të përdor Ubuntu 14.04 pa e instaluar, si mund ta bëj këtë? Unë kam nevojë për të marrë gjërat e mia nga dosja personale: / Dhe kur kam kërkuar për të instaluar këtë ajo dëshiron të heq Windows plotësisht: /

 16.   johnjoneshq dijo

  Faleminderit shumë për kontributin, por unë nuk mund ta montoj ndarjen, më thotë leja e mohuar, duhet të them gjithashtu që para se të kisha të instaluar Windows 8, por e hoqa totalisht, nuk di çfarë të bëj, shpresoj ju mund te me ndihmoni, faleminderit paraprakisht

  1.    roje hëne dijo

   punon perfekt, faleminderit.
   @johnjoneshq beje si root (fjalekalimi yt +) dhe jo me sudo.
   kështu funksionon për mua

 17.   nerolit dijo

  Nuk është e nevojshme të rindizni nëse ekzekutojmë komandën:
  $ mal -a

  Ndoshta blogu më i mirë linux në spanjisht. Përshëndetje për të gjithë komunitetin

 18.   qinxiu dijo

  Si të zhbësh udhëzimin e fundit që ke vendosur?

  sepse kur fut kodin e fundit disa herë, marr në vijim në hyrjen e sistemit:

  Makina ntfs-3g nuk është e gatshme ose e pranishme.

  Vazhdoni të prisni, ose shtypni S për mos montim ose M për rikuperimin manual

 19.   Nathan dijo

  Desha !!! Faleminderit shumë!!

 20.   the_blunderbuss dijo

  Duke parë këtu https://wiki.archlinux.org/index.php/Fstab_(Espa%C3%B1ol) Kam gjetur këtë mënyrë për të lidhur një ndarje FAT32 me "fstab".
  / dev / sda5 / media / Vëllimi 13 GB përdorues vfat, rw, umask = 111, dmask = 000 0 0

  Nuk ka problem në Linux Mint

 21.   AnonimWebHacker dijo

  Jam nje perdorues i vjeter linux dhe tani me interesoi hahahhaa, pershendetje dhe artikull i mire

bool (e vërtetë)