Me terminal: Ndryshoni rezolucionin e monitorit

Ndryshimi i rezolucionit të monitorit duke përdorur një terminal është mjaft i thjeshtë dhe më i shpejtë sesa përdorimi i ndonjë mjeti grafik.

Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ xrandr

Kjo do të kthejë një listë pak a shumë të ngjashme me këtë:

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1024 x 768, maximum 4096 x 4096
VGA1 connected 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 310mm x 230mm
1024x768       85.0*+   75.1     70.1     60.0
1280x1024      60.0
1152x864       75.0
832x624        74.6
800x600        85.1     72.2     75.0     60.3     56.2
640x480        85.0     72.8     75.0     66.7     60.0
720x400        87.8     70.1

Tani thjesht duhet të shkruajmë:
$ xrandr -s [Nro]

ku [] Shtë numri i linjës ku gjendet rezolucioni që do të vendosim, duke filluar nga linja 0 (Zero).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   oleksis dijo

  Uau! këshilla të shkëlqyera, kohë më parë po kërkoja diçka më të lehtë për Debian sesa dpkg-rikonfiguro xserver-xorg

  Funksionon si duhet .. Faleminderit!

  1.    elav <° Linux dijo

   Ne jemi të kënaqur që ju ka shërbyer

 2.   F. Glez dijo

  Kam Ubuntu 11.04.

  Si ta vendos një si të paracaktuar dhe, në rast se nuk është mënyra se si dua, si dhe ku (duke redaktuar cilin skedar) mund ta shtoj.

  Më parë ishte xorg.conf që ishte shumë e lehtë, por tani, ku është menyja e konfigurimit?

  Faleminderit shumë dhe punë të mbarë

 3.   Luis dijo

  Unë kam shtrydhjen e debianit, por kur vendos xrandr në terminal ajo shfaq listën me vetëm 3 opsione:

  1024 × 600 60.0 * +
  800 × 600 60.3 56.2
  640 × 480 59.9
  dhe unë dua atë të 1152 × 864

  1.    John dijo

   Nëse keni vetëm 3 €, nuk mund të shpenzoni 10.

 4.   Juan Carlos dijo

  Si mund të hyj në modalitetin e konsolës ??? kur debian fillon më tregon vetëm disa opsione por askush nuk thotë modalitetin e konsolës.

 5.   humberto porras dijo

  Faleminderit shumë që nuk mund të ndryshoja nga konfigurimi sepse qëndroi në 640 × 480 dhe nuk del të aplikoj pranoj