Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Që nga fillimi i GNU / Linux, përdorimi dhe larmia e Ndërfaqet grafike të përdoruesit (GUI) në dispozicion ka qenë në rritje. Dhe në të njëjtën kohë, një farë konkurrence është rritur midis përdoruesve, të rinj dhe me përvojë, për të cilat është më e mira midis shumë opsioneve ekzistuese.

Megjithatë, opsionet aktuale në dispozicion nga GUI për GNU / Linux, që është, Menaxherët e Dritareve (Menaxherët e Windows - WM, në anglisht) më të njohurat ose më të njohurit, zakonisht vijnë të integruara brenda gjithashtu të njohura dhe të plota Mjedise desktop (Mjedise desktop - DE, në anglisht) ndërsa shumë të tjerë, po aq të mirë, por ndoshta më pak të njohur ose të përdorur, zakonisht vijnë të pavarur nga a Mjedisi i desktopit specifike.

Menaxherët e dritareve: Hyrje

Le të kujtojmë se, midis a Mjedisi i desktopit dhe një Menaxheri i Dritareve ka dallime shumë të qarta kur flitet për a Sistemi Operativ GNU / Linux.

Para së gjithash, vlen të theksohet ekzistenca e Sistemi X i Dritareve (X Windows, në anglisht), e cila Konsiderohet baza që lejon vizatimin e elementeve grafikë në ekran. Si, X Windows siguron mbështetjen që lejon lëvizjen e dritareve, bashkëveprimet me tastierën dhe miun, dhe vizaton dritaret. Dhe e gjithë kjo është e nevojshme për çdo desktop grafik.

Me këtë në mendje, ne mund ta kuptojmë më mirë se është një Menaxheri i dritares dhe një Mjedisi i desktopit.

Menaxheri i dritares

Isshtë pjesa e enigmës që kontrollon vendosjen dhe pamjen e dritareve. Dhe kjo kërkon X Windows të funksionojë por jo nga a Mjedisi i desktopit, të formës së detyrueshme. Dhe sipas Wiki Zyrtar i ArchLinux, në seksionin e saj kushtuar «Menaxherët e Windows«, Këto ndahen në 3 lloje, të cilat janë si më poshtë:

 • stacking: Ata që imitojnë pamjen dhe funksionalitetin e Windows dhe OS X, pra, menaxhojnë dritaret si copa letre në një desktop, të cilat mund të vendosen njëra mbi tjetrën.
 • Tjegulla: Ato të tipit "mozaik" ku dritaret nuk mbivendosen, dhe ku zakonisht ka një përdorim shumë të gjerë të shkurtoreve të tastierës dhe fitohet më pak varësi nga përdorimi i miut.
 • Dinamika: Ato që ju lejojnë të ndërroni dinamikisht projektin e dritareve midis mozaikëve ose lundruesve.

Mjedisi i desktopit

Shtë një element ose sistem shumë më i integruar se sa një Menaxheri i Dritareve. Dhe prandaj kërkon të dyja X Windows si një Menaxheri i Dritareve, te punosh. Cila është arsyeja pse shumica zakonisht përfshijnë ato të vetat dhe / ose përdorin një ose më shumë WM të pavarur për të funksionuar në mënyrë optimale.

Përveç kësaj, është e rëndësishme të theksohet se a Mjedisi i desktopit në përgjithësi përfshin një grup aplikacionesh të integruara ngushtë në mënyrë që të gjitha aplikacionet të njohin njëri-tjetrin, siç është, një aplikacion i llojit paneli (shiriti i detyrave) që lehtëson operacione të caktuara siç është vendosja e vogël elemente (widget) për veprim të shpejtë ose informacion për të përmirësuar përvojën e përdoruesit.

Nëse doni të dini më shumë rreth Mjedise desktop, ne rekomandojmë të eksploroni shënimet tona të mëparshme në dispozicion:

Menaxherët e Dritareve: Përmbajtja

Menaxherët e dritareve kundrejt mjediseve të desktopit

Që ka të bëjë me një mjedis specifik të Desktopit

 1. metacity: Nga GNOME
 2. pëshpëritje: Nga GNOME Shell
 3. KWin: Nga KDE dhe KDE Plasma
 4. XFMM: Nga XFCE
 5. kifle: Nga kanella
 6. Marco: Mat
 7. DeepinWM: Nga Deepin
 8. Festë e madhe: Nga Panteoni
 9. BudgieWM: Nga Budgie
 10. UKWM: Nga UKUI

Pavarësisht nga një mjedis specifik Desktop

 1. 2BWM: https://github.com/venam/2bwm
 2. 9WM: https://github.com/9wm/9wm
 3. AEWM: http://freshmeat.sourceforge.net/projects/aewm
 4. Pas hapi: http://afterstep.org/
 5. WM i mrekullueshëm: https://awesomewm.org/
 6. BerryWM: https://berrywm.org/
 7. Kuti e zeze: https://github.com/bbidulock/blackboxwm
 8. BSPWM: https://github.com/baskerville/bspwm
 9. Byobu: https://byobu.org/
 10. Kompizoni: http://www.compiz.org/
 11. CWM: https://github.com/leahneukirchen/cwm
 12. DWM: http://dwm.suckless.org/
 13. Iluminizmi: http://www.enlightenment.org
 14. EvilWM: https://github.com/nikolas/evilwm
 15. EXWM: https://github.com/ch11ng/exwm
 16. Kutia e fluksit: http://www.fluxbox.org
 17. FLWM: http://flwm.sourceforge.net/
 18. VWF: https://www.fvwm.org/
 19. mjegull: http://www.escomposlinux.org/jes/
 20. Herbstluftwm: https://herbstluftwm.org/
 21. I3WM: https://i3wm.org/
 22. IceWM: https://ice-wm.org/
 23. Jon: http://freshmeat.sourceforge.net/projects/ion/
 24. JWM: https://joewing.net/projects/jwm/
 25. Kutia e ndeshjes: https://www.yoctoproject.org/software-item/matchbox/
 26. Metisse: http://insitu.lri.fr/metisse/
 27. Musca: https://github.com/enticeing/musca
 28. MWM: https://motif.ics.com/
 29. Kuti e hapur: http://openbox.org/wiki/Main_Page
 30. Pekwm: https://github.com/pekdon/pekwm
 31. Luaj WM: https://github.com/wyderkat/playwm
 32. Numri: http://www.qtile.org/
 33. Raportpoison: http://www.nongnu.org/ratpoison/
 34. Peshk sharre: https://sawfish.fandom.com/wiki/Main_Page
 35. Spektri: https://github.com/conformal/spectrwm
 36. Steamcompmgr: https://github.com/ValveSoftware/SteamOS/wiki/steamcompmgr
 37. StumpWM: https://stumpwm.github.io/
 38. sheqer: https://sugarlabs.org/
 39. SwayWM: https://swaywm.org/
 40. TWM: https://www.x.org/releases/X11R7.6/doc/man/man1/twm.1.xhtml
 41. Ultimate WM: http://udeproject.sourceforge.net/
 42. VTWM: http://www.vtwm.org/
 43. rrugë: https://wayland.freedesktop.org/
 44. Wingo: https://github.com/BurntSushi/wingo
 45. WM2: http://www.all-day-breakfast.com/wm2/
 46. WMFS: https://github.com/xorg62/wmfs
 47. WMX: http://www.all-day-breakfast.com/wmx/
 48. Prodhuesi i dritareve: https://www.windowmaker.org/
 49. WindowLab: https://github.com/nickgravgaard/windowlab
 50. Xmonad: https://xmonad.org/

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me «Gestores de Ventanas», ekzistuese të përdorura brenda ose jashtë a «Entorno de Escritorio», domethënë, i varur ose i pavarur nga një prej këtyre, është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juvenal Salinas Maldonado dijo

  Përshëndetje
  Informacion interesant. Kisha dëgjuar për disa menaxherë të dritareve, por lista që ju ofroni është vërtet mbresëlënëse. Faleminderit.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Juvenal. Faleminderit per komentin tuaj Ne jemi të kënaqur që ju pëlqeu informacioni dhe që ishte i dobishëm.

 2.   Jonathan System Engineer dijo

  mate është një mjedis i mirë për desktop, e kam parë të pabesueshme si për laptopin tim të vjetër ashtu edhe për kompjuterin tim desktop, në laptopin tim të vjetër kam përdorur ubuntu normal dhe ka konsumuar 6-7% të procesorit, ndërsa në ubuntu mate ka konsumuar 1-2 Procesori konsumoi më pak, në kompjuterin tim desktop Ubuntu normal konsumoi 2-3% të procesorit, ndërsa në mate Ubuntu konsumoi 0.5-1% të procesorit, me disa fjalë Ubuntu me shokun e mjedisit konsumoi më pak CPU aq shumë në laptopi im i vjetër 64 2012 bit si ryze 8 kompjuterë desktop.

  1.    Bryan Vicente Urquiza dijo

   Keni te drejte, konsumi eshte i ulet dhe hap aplikacionet shpejt, po e perdor nje jave dhe shpresoj te vazhdoje keshtu

 3.   Elizabeth Montana dijo

  Unë jam i ngazëllyer për shokun, edhe pse nuk ka aq shumë personalizim sa ambientet e tjera, më ofron atë që më duhet, disa rregullime themelore të thjeshta, por në këmbim të një shpejtësie të mirë gjatë hapjes së aplikacioneve, përveçse kam një konsum i ulët i procesorit dhe memorje ram, megjithëse në memorje ram nuk shqetësohem shumë për të pasur 8gb ram, por konsumi i tij i ulët i procesorit më la të dashuruar, 0.5% konstante në pushim, kam provuar mjedise të tjera dhe ato arrijnë në 3-4% si gnome shell dhe plazma kde arriti 2-3% ndërsa bashkëshorti është më i ulët se 0.5% WOWOWOWOWOW, dhe unë e kam testuar atë për më shumë se 8 muaj në kompjuterin tim kryesor të desktopit dhe nuk më ka dhënë kurrë probleme të rrjedhshmërisë, unë shikoj video në YouTube dhe është fantastike nuk e di. allshtë i gjithë lëngu siç duhet të jetë, diçka që qëndroi në gnome dhe e njëjta gjë për plazmën kde.

 4.   Vogëlsira Mario dijo

  Mate është i shpejtë Unë kurrë nuk kam menduar se do të ndryshonte mjedisin tim me një pamje themelore, dhe e bëra për shkak të shpejtësisë që provon të jetë, unë hap google chrome dhe hapet në 1 sekondë shumë shpejt, e njëjta gjë për disa programe të vogla që Unë përdor për zhvillimin tim.

 5.   Jean Carlos Grande dijo

  MJEDISI MATE DESKTOP është mbresëlënës gjithçka është e qëndrueshme dhe unë nuk kam asnjë problem, është gjithashtu një klikim i shpejtë dhe aplikacioni juaj është i hapur, për ata që nuk e kanë provuar, bëjeni, do t'ia vlejë.

 6.   Jean Carlos Grande dijo

  MJEDISI MATE DESKTOP është mbresëlënës gjithçka është e qëndrueshme dhe unë nuk kam asnjë problem, është gjithashtu një klikim i shpejtë dhe aplikacioni juaj është i hapur, për ata që nuk e kanë provuar, bëjeni, do t'ia vlejë.

 7.   Francis Diaz dijo

  Më pëlqen ngjyra e gjelbër që ambienti ka për tu frymëzuar nga një barishte, më pëlqen ky ambient e kam nga ryzen 7 kompjuteri im për 3 vjet dhe më besoni që është shumë i shpejtë, duke mbajtur një konsum të ulët të CPU-së së tij, Kam pasur probleme me ambiente të tjera, por jam i lumtur që e kisha këtë si kryesor, nga mënyra se si kam përdorur Ubuntu që nga viti 2013 dhe e përdor Ubuntu Mate që nga viti 2018 si kryesorja.

 8.   Steven Carrion dijo

  Unë kam qenë duke përdorur një fedora me SPING DE MATE, dhe megjithëse në fillim kisha probleme, atëherë u zgjidh dhe deri më tani po bëj shkëlqyeshëm, ky ambient është shumë i shpejtë.

 9.   Abraham Vizcarra dijo

  Vazhdoj ta përdor për 7 muaj dhe deri më tani më jep rezultate të mira për ato që kam nevojë.

 10.   Alejandro Rodriguez dijo

  lë kde plazma për këtë mjedis, unë e përdor atë në debian tim dhe nuk kërkoj më shumë.

 11.   leonardo garcia dijo

  Do të instaloj ubuntu mate për të parë nëse është mirë.

 12.   Eduard Medina dijo

  Për të azhurnuar sistemin nëse keni një mate ubuntu, shkoni dhe kërkoni "Azhurnimin e softuerit" atje nëse merrni azhurnime, instalojeni dhe kur të keni mbaruar, duhet të ristartoni sistemin për të zbatuar ndryshimet.