Menaxhimi i shërbimeve që fillojnë në kompjuterin tonë me rcconf

Për të lehtësuar sistemin tonë ne duhet të çaktivizojmë efektet grafike, të heqim aplikacionet që fillojnë dhe gjëra të tjera specifike për secilin mjedis, megjithatë, pavarësisht se çfarë mjedisi desktop përdoret, edhe nëse nuk dëshironi domosdoshmërisht të lehtësoni sistemin ... është gjithmonë një praktikë e mirë për të optimizuar shërbimet që fillojnë automatikisht në kompjuterin tonë.

Aplikimet për të mundësuar (ose jo) shërbimet e sistemit tonë automatikisht ka disa, unë do të flas për një në veçanti veçanërisht për thjeshtësinë e tij dhe lehtësinë e përdorimit, quhet: rcconf

Për ta instaluar thjesht instaloni paketën rcconf (apt-get install rcconf ... pacman -S rcconf, Etj ;)), atëherë ata e drejtojnë atë (me privilegje root) dhe diçka e tillë do të shfaqet:

Ata e përdorin atë mirë duke përdorur sudo:

sudo rcconf

Ose mirë, nëse jeni regjistruar tashmë si root, do të dini se çfarë të bëni atëherë

Sidoqoftë, sapo ta drejtojnë atë, do të shfaqet diçka si ajo që ju tregoj më lart, secila linjë është një shërbim që mund të konfigurohet ose jo për të filluar automatikisht me kompjuterin, tani do të shpjegoj me shumë detaje se si të punoj rcconf:

- L shigjetat e drejtimit tastiera vertikale (lart e poshtë) do t'ju ndihmojë të lëvizni midis vijave.
- Me çelësi i hapësirës në tastierë mund të vendosni ose hiqni atë yll që shihni në fillim të disa rreshtave.

-yll do të thotë që shërbimi i asaj linje do të fillojë automatikisht me kompjuterin. Për shembull, në imazh ne e shohim atë sudo është shënuar me një yll, kjo do të thotë se do të fillojë automatikisht kur të filloj kompjuterin tim, ndërsa MySQL nuk është zgjedhur kështu që nuk do të fillojë automatikisht.

- Sapo të mbarojnë shtimin dhe heqjen e yjeve, duke shtypur butonin Tab ([Skedë]) mund të shkojë te opsionet pranoj y AnulojPadyshim që nëse vendosemi në Accept dhe shtypim [Enter] ndryshimet tona do të ruhen.

Sapo të bëhet e gjithë kjo, herën tjetër kur të fillojmë kompjuterin, vetëm shërbimet që lamë të shënuara me yll një moment më parë do të fillojnë

Sidoqoftë, nëse nuk dëshironi të prisni dhe duhet të rindizni sistemin, nëse ekzekutoni rcconf me parametër --now ndryshimet që ata bëjnë do të hyjnë në fuqi menjëherë, domethënë, me këtë parametër nëse ata çaktivizojnë një shërbim kur ata mbyllin rcconf shërbimi do të ndalet.

Nuk kam mbaruar akoma… 😀… për shumicën e fanatikëve, ata kanë në dispozicion parametrin --expert, e cila është pasi emri i saj tregon mënyrën e ekspertit rrconf, hidhni një sy, por KUJDES mos të shkatërroni sistemin tuaj

Sidoqoftë, shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ernest Infante dijo

  Shumë e dobishme, në fakt ditën tjetër isha çmendur duke u përpjekur të kujtoj rcconf .. Unë "zbulova" në repo të shtrydhjes një që përdoret gjithashtu për të njëjtin qëllim dhe quhet sysv-rc-conf

  aftësia instaloni sysv-rc-conf

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, në fakt sysv-rc ju lejon të punoni me nivelet e rrjedhës individualisht, diçka jashtëzakonisht e dobishme kur duhet të lokalizoni procese (daemone) sesa nivele të ndryshme specifike run

   Gracias por tu comentario

   1.    Hugo dijo

    Po, e përdor edhe atë, e shoh më funksionale. Megjithëse aktualisht me sisteme nivelet e rrjedhës janë vjetëruar

 2.   Ernest Infante dijo

  Ah një gjë tjetër ... këshillohet pasi të instaloni rcconf për të bërë

  update-rcconf-udhëzues

 3.   st0rmt4il dijo

  Valee, faleminderit për ndarjen e saj njeri!

  Përshëndetje!

 4.   Marcelo dijo

  "Rcconf ka nevojë për dialog ose mbyllje bishti"

  Nëse e merrni atë gabim, bëni sudo ln -s / bin / whiptail / usr / bin / whiptail dhe pastaj mund ta ekzekutoni mirë well

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kam instaluar dialogun dhe funksionon për mua, por faleminderit për këshillën tuaj.

 5.   F3niX dijo

  Në repon e chakra nuk është: / as në ccr.

  1.    pandev92 dijo

   Chakra përdor sistemin d, mendoj se kjo është arsyeja pse!

 6.   Hetare dijo

  ndonjë mjet i ngjashëm për fedora ?? rcconf nuk është në repos, as sysv-rc-conf

 7.   Carlos andres dijo

  Ai gjithashtu punon për të hequr lejet e ekzekutimit nga shërbimi me chmod-x në init.d.

 8.   kassiusk1 dijo

  Kontribut i mirë

 9.   Udhëtari dijo

  Faleminderit shumë për kontributin

 10.   përplasja py_ dijo

  Arch Linux nuk mbështet më shumë hyrje, kështu që paketa nuk do të funksionojë

 11.   F3niX dijo

  Një aplikacion si ky mungon për shpërndarjet me systemd

 12.   N3 deri dijo

  Përshëndetje, instalohet mirë, por kur shënoj shërbimin që dua të filloj me sistemin dhe ri-fut rcconf, shërbimi që kisha shënuar nuk është më atje. Unë dua të filloj lampp si një demon në debian. kjo është ajo që unë kam bërë në lidhje me skedarin:

  1. Krijoni një skedar të quajtur lampp dhe ruajeni në /etc/init.d

  Hapi 2: Mbetet vetëm të shtoni një shërbim të ri
  azhurnimi-rc.d -f defektet e lampp
  në / opt / lampp / htdocs është vendi ku i ruani projektet
  skenari nga skedari lampp

  #! / bin / bash
  #
  ### FILLO INFO
  # Siguron: apache2 httpd2 xampp
  # Fillimi i kërkuar: rrjeti $ local_fs $ remote_fs $
  # Ndërprerja e kërkuar: rrjeti $ local_fs $ remote_fs $
  # Fillimi i paracaktuar: 3 5
  # Ndalimi i parazgjedhur: 0 1 2 6
  # Përshkrim i shkurtër: XAMPP
  # Përshkrimi: Fillon dhe ndalon personalizoni-XAMPP
  ### INFO E FUNDIT TIT INITIT

  rasti $ 1 në
  "Fillo")
  sherbim mysql stop
  / opt / lampp / lampp startapache%
  / opt / lampp / lampp startmysql%
  sherbim mysql stop
  ;;
  "Stop")
  / opt / lampp / lampp ndaluar
  ;;
  "Rifillo, fillo përsëri")
  / opt / lampp / lampp ndaluar
  fle 4
  / opt / lampp / lampp startapache%
  / opt / lampp / lampp startmysql%
  ;;
  se C

 13.   korb291286 dijo

  E marr këtë "rcconf ka nevojë për dialog ose bishti" kur vendos "sudo rcconf" ??