Peppermint OS 9: një shpërndarje e orientuar në aplikacione të bazuara në re

karamele mente

Possibleshtë e mundur dhe pothuajse e sigurt që shumica e lexuesve të këtij blogu kanë dëgjuar tashmë Peppermint OS ose që ata madje e kanë përdorur atë në një moment ose më së miri nga të gjitha që ata janë përdorues të tanishëm të tij.

Por për ata që ende nuk e dinë këtë shpërndarje Linux, ne do të përfitojmë nga ky artikull për të folur pak për të. Ka shumë shpërndarje të bazuara në Ubuntu, secila e orientuar në një detyrë të veçantë ose mjedis desktop.

Rreth Peppermint OS

Peppermint OS është një nga ato shpërndarje, megjithëse, ndryshe nga të tjerët, kjo është një shpërndarje që bazohet në një nga aromat e Ubuntu që është Lubuntu.

Me këtë ne mund të fillojmë të japim një ide të qasjes që ajo ka. Peppermint OS është një shpërndarje e lehtë Linux, bazohet në teknologjinë Prism të Mozilla-s.

Cili i jep shpërndarjes aftësinë për të integruar aplikacione të bazuara në internet. Në këtë mënyrë Peppermint OS paraqitet si një alternativë ndaj sistemeve të bazuara në re siç janë Chrome OS.

Kjo shpërndarje ka një sistem hibrid, si të thuash, pasi na lejon të kemi integrimin e aplikacioneve të uebit në sistem, si dhe të aplikacioneve vendase që mund të instalohen në cilin sistem Linux.

Në këtë mënyrë përdoruesit e shpërndarjes mund të kursejnë një sasi burimesh, pasi që aplikacionet në internet ekzekutohen në anën e serverit dhe vetëm klienti (Peppermint OS) është i ngarkuar me ekzekutimin e tyre pa shpenzuar burimet që kjo sjell.

Kjo shpërndarje Linux ka mjetin e vet të quajtur AkullMe të, në thelb ajo që ju lejon të bëni është të merrni ndonjë faqe në internet me ndihmën e shfletuesit tuaj të preferuar dhe ta ktheni atë në një aplikacion në internet.

Peppermint OS 9

karamele mente

Aktualisht shpërndarja Peppermint OS 9 është në versionin e tij të fundit të qëndrueshëm i cili vjen i pajisur me ambiente desktopi Xfce dhe LXDE dhe Bazohet në versionin e fundit të qëndrueshëm të Ubuntu 18.04 LTS (Kastori Bionic), që do të thotë se ka mbështetje për 5 vjet.

Ndryshe nga shpërndarjet e tjera dhe siç u përmend, kjo shpërndarje përqendrohet të jetë një shpërndarje e dritës kështu Ka versione për kompjuterë 32-bit dhe 64-bit.

Kjo pikë i jep asaj një plus, pasi shumë shpërndarje të bazuara në Ubuntu do të vazhdojnë vetëm me zhvillimin në arkitekturën 64-bit, pasi ata vendosën braktisjen e arkitekturës 32-bit.

Kjo e re versioni vjen me Kernel 4.15.0-23 dhe menaxherin e skedarëve Nemo i cili vjen në versionin 3.6.5, përfshin tema të reja GTK dhe sa i përket ndërfaqes ka disa rregullime.

Në mjedisin desktop, u mor xfce4-screenshooter, i cili është mjeti i ri për marrjen e fotografive në ekran.

Vlen të përmendet edhe fakti i mbështetjes së teknologjive për paketat Flatpak dhe Snap përmes paketave nga kanalet e softuerit GNOME, të cilat tani shfaqen në menunë kryesore.

Htop tani gjithashtu ka menunë e vet dhe është gjithashtu i disponueshëm në këtë version. Për sa i përket shfletuesit Mozilla Firefox u zëvendësua nga shfletuesi i uebit Chrome, i cili tani është shfletuesi i ri i parazgjedhur në shpërndarje.

Dhe së fundmi mund të shquhemi në mesin e aplikacioneve të tjera që mund të gjejmë në shpërndarje, ndër të cilat mund të gjejmë në këtë version të ri:

Në paketat e zyrave

Shikuesi i dokumenteve, Gmail, Google Calendar, Google Drive

internet

Mozilla Firerefox, Dropbox, klienti BitTorrent, ICE

Grafikë

Redaktuesi Pixlr, Pixlr Express, shikuesi i imazhit, skanimi i thjeshtë, pamja e ekranit

Mjetet multimediale

GNOME Mplayer 1.0.8 Media Player, muzikant Guayadeque

ACCESORIOS

Menaxheri i arkivit, llogaritësi, kërkimi i skedarit, terminali, redaktuesi i tekstit gedit, menaxheri i printerit, menaxheri Bluetooth

Shkarkoni Peppermint OS 9

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë version të ri të shpërndarjes mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e tij të shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit, të cilin mund ta përdorni në kompjuterin tuaj ose në një makinë virtuale nëse dëshironi. Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   lopezgorra4 dijo

    Unë e njihja sistemin, por nuk dija çfarë bëri. Atje vlen të provohet. Bëni një postim në lidhje me Ice, ky aplikacion tingëllon interesant.