Microsoft .NET 6: Instalimi në Ubuntu ose Debian dhe derivatet e tij

Microsoft .NET 6: Instalimi në Ubuntu ose Debian dhe derivatet e tij

Microsoft .NET 6: Instalimi në Ubuntu ose Debian dhe derivatet e tij

Pothuajse një muaj më parë, përditësimet më të fundit të "Microsoft .NET 6", dhe siç e dinë tashmë shumë, këtë platformë zhvillimi falas, me kod të hapur, i dobishëm për ndërtimin e të gjitha llojeve të aplikacioneve (Desktop, celular, ueb, lojëra dhe interneti i gjërave), është gjithashtu ndër-platformë. Prandaj, është në dispozicion për Windows, Mac OS dhe Linux.

Dhe që, së bashku me Kodi i Visual Studio, është se a redaktor i kodit, ndër-platformë, e hapur dhe pa pagesë nga Microsoft; është krijuar një duo i shkëlqyer për të zhvilluar aplikacione në GNU/Linux, sot do të trajtojmë pak situatën aktuale të kësaj Strukturë, Dhe si të instaloni në Ubuntu dhe Debian. që, meqë ra fjala, ka mbështetje vendase per te dy.

Visual Studio Code 1.69: Ofrohet version i ri dhe si ta instaloni

Visual Studio Code 1.69: Ofrohet version i ri dhe si ta instaloni

Dhe, para se të hyni plotësisht në temën e sotme kushtuar aplikacionit "Microsoft .NET 6", do leme per te interesuarit, disa lidhje te postimet e mëparshme të lidhura:

Visual Studio Code 1.69: Ofrohet version i ri dhe si ta instaloni
Artikulli i lidhur:
Visual Studio Code 1.69: Ofrohet version i ri dhe si ta instaloni
.NET dhe ML.NET: Platformat me burim të hapur të Microsoft
Artikulli i lidhur:
.NET dhe ML.NET: Platformat me burim të hapur të Microsoft

Microsoft .NET 6: Korniza ndër-platformë nga Microsoft

Microsoft .NET 6: Korniza ndër-platformë nga Microsoft

Rreth Microsoft .NET 6

Shkurtimisht, mund të komentojmë "Microsoft .NET 6" tjetri:

“Është një platformë zhvillimi pa pagesë, ndër-platformë, me burim të hapur për krijimin e shumë llojeve të aplikacioneve. .NET bazohet në një kohë ekzekutimi me performancë të lartë që përdoret në prodhim nga shumë aplikacione në shkallë të gjerë." Çfarë është .Net?

Dhe në mesin e shumë karakter përmendur në të tijën faqen zyrtare të internetit, i cili përfshin dhe favorizon zhvilluesit, në mënyrë që të shkruani në mënyrë produktive kod të besueshëm dhe me performancë të lartë, do të përmendim 3 në vijim:

 1. Zbatimi i një kodi asinkron: Përfshin një model të programimit asinkron të detyrave (TAP), i cili ofron një abstraksion mbi kodin asinkron.
 2. Përdorimi i atributeve: Trajton deklaratat përshkruese të ngjashme me fjalë kyçe që përshkruajnë se si të serializohen të dhënat, specifikojnë veçoritë që përdoren për të zbatuar sigurinë dhe kufizojnë optimizimet e përpiluesit në kohë (JIT).
 3. Përdorimi i analizuesve të kodit: Të cilat e bëjnë të lehtë inspektimin e kodit C# ose Visual Basic për problemet e cilësisë dhe stilit të kodit. Kjo është arsyeja pse, duke filluar me .NET 5, këta analizues përfshihen në .NET SDK dhe nuk kanë nevojë të instalohen veçmas.

Për më shumë informacion rreth këtij mjeti softuerik, mund të eksploroni lidhjet e mëposhtme: karakteristika të, .NET 6 Shkarkime, Dhe Çfarë ka të re në .NET 6

Instalimi në Ubuntu dhe Debian

Për instalimi në Ubuntu dhe Debian, ose derivatet e tij, procedurat e instalimit janë si më poshtë:

DotNet6 + Debian

Për Debian 11

 • Paketat me çelësa nënshkrimi (çelësat e depove)
wget https://packages.microsoft.com/config/debian/11/packages-microsoft-prod.deb -O packages-microsoft-prod.deb
sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb
rm packages-microsoft-prod.deb
 • Instalimi i SDK-së
sudo apt-get update && \
 sudo apt-get install -y dotnet-sdk-6.0
 • Instalimi në kohëzgjatje
sudo apt-get update && \
 sudo apt-get install -y aspnetcore-runtime-6.0
 • Instalimi i ASP.NET Core Runtime
sudo apt-get install -y dotnet-runtime-6.0

Për më shumë detaje dhe informacion mbi procesi i instalimit në Debian 11, mund të eksploroni sa vijon lidhje.

DotNet6 + Ubuntu

Për Ubuntu 22.04

 • Paketat me çelësa nënshkrimi (çelësat e depove)
wget https://packages.microsoft.com/config/ubuntu/22.04/packages-microsoft-prod.deb -O packages-microsoft-prod.deb
sudo dpkg -i packages-microsoft-prod.deb
rm packages-microsoft-prod.deb
 • Instalimi i SDK-së
sudo apt-get update && \
 sudo apt-get install -y dotnet-6.0
 • Instalimi në kohëzgjatje
sudo apt-get update && \
 sudo apt-get install -y aspnetcore-runtime-6.0
 • Instalimi i ASP.NET Core Runtime
sudo apt-get install -y dotnet-runtime-6.0

Shënim: Ju lutemi vini re se, Ubuntu 22.04, ai tashmë vjen me softuerin e përmendur të instaluar, prandaj nuk është e nevojshme të ekzekutohet procedura e përmendur. Sidoqoftë, procedura është e dobishme për versionet e bazuara në Ubuntu 22.04 dhe të ngjashme për versionet më të vjetra të Ubuntu. Dhe për më shumë detaje dhe informacion mbi procesi i instalimit në Ubuntu 22.04, mund të eksploroni sa vijon lidhje.

Kontrolli i instalimit

Pasi të instalohet, tashmë mund të përdorni softuerin e përmendur përmes të tjerëve si p.sh Kodi i Visual Studio. Megjithatë, për kontrolloj se cdo gje eshte e instaluar dhe funksionale, thjesht ekzekutoni komandat e mëposhtme dhe vërtetoni informacionin e daljes, siç tregohet në pamjet e mëposhtme të ekranit:

dotnet --list-sdks
dotnet --list-runtimes
dotnet --info

Kontrollo instalimin - Pamja e ekranit 1

Kontrollo instalimin - Pamja e ekranit 2

MOS-P3: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Microsoft-it - Pjesa 3
Artikulli i lidhur:
MOS-P3: Eksplorimi i burimit të gjerë dhe në rritje të Microsoft-it - Pjesa 3
Logoja e GitLab
Artikulli i lidhur:
GitLab njofton migrimin e redaktorit të tij nga Visual Studio Code

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, në microsoft vazhdoni të kontribuoni si të tjerët gjigantët e teknologjisë në botën e Program i Lirë dhe Burim i Hapur. Dhe me këtë shpërndarje dhe disponueshmëri të lehtë të produkteve softuerike si "Microsoft .NET 6" y Kodi i Visual Studio, vazhdon të përmirësojë punën e zhvilluesve të softuerit në Sisteme operative falas dhe të hapura, që është, Shpërndarjet GNU / Linux.

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.