Migrimi në Kubë Realitet apo mit?

Disa vite Kubë është zhytur "në mënyrë pasive" në një Migrimi total dhe masiv tek ai Free Software.

Një detyrë që kryhet dhe mund të shihet në disa institucione në vend, e drejtuar kryesisht nga një komunitet i matur, por aktiv, i përdoruesve që e duan Teknologjitë Falass Procesi është i ngadaltë, por ai tashmë po tregon frytet e tij pavarësisht nga situatat e pangjashme që qëndrojnë në pengesë.

Njohja e shkaqeve.

Nga këndvështrimi im, faktori i parë që ndikon në migrimin në vendin tonë është mungesa e ndërgjegjësimit nga ana e përdoruesve, të cilët gjithnjë e më shumë janë zhytur në lehtësinë që "gjoja" siguron Windows dhe të cilët, të përshtatur për piraterinë bashkëpunuese, nuk vuajnë çdo sanksion për shkeljen e ligjeve dhe të drejtave të autorit.

Përballë kësaj situate, shumë njerëz janë skeptikë dhe madje edhe mbrojtës kur bëhet fjalë për përdorimin GNU / Linux, duke pretenduar si arsye kryesore, vështirësinë për të punuar me ndonjë nga shpërndarjet e tyre, dhe kështu duke përdorur frikën e tyre të ndryshimit si një justifikim që, sipas mendimit tim, kufizohet me absurdin.

Gjerësia e kufizuar e bandës që vendi ka për të hyrë në internet, e bën të vështirë për të marrja depo të softverit dhe marrjen e .iso en DVD o CD. Hyrja në forume ose faqet e Komuniteteve që ofrojnë vetëmohim ndihmë dhe mbështetje ndikohet gjithashtu nga kjo kauzë.

Kjo situatë është zgjidhur me krijimin e Portali i Grupit të Përdoruesve të Teknologjisë Falas (aka GUTL) e cila mund të arrihet nga këtë url, dhe se ofron mbështetje falas përmes forumit të saj dhe lajmeve të fundit në lidhje me Open Source y GNU / Linux Ky portal ofron edhe shërbime të tjera, përfshirë edhe ato të vetat Wiki dhe faqja FTP me hapësirë ​​për të gjithë intranetin kombëtar.

Por ky është vetëm një hap më shumë në një garë të titanëve. Sektori Edukative (me të cilën gjithçka duhet të fillojë, sipas kritereve të mia personale) y biznes, ata janë ende të prekur shumë nga mungesa e sistemeve të kontabilitetit që punojnë në platforma të hapura, dhe për këtë arsye, migrimi zgjat më shumë pasi që ata kanë nevojë të përdorin Windows në kompjuterët e tyre.

Sigurisht, mund të filloni me gjëra më të thjeshta, të tilla si zëvendësimi i aplikacioneve të pronarit me homologët e tyre falas. Unë jam duke folur për zëvendësimin Zyra MS nga LibreOffice, Eksplorues nga Firefox, Pikëpamje nga zogu i stuhisë dhe kështu me radhë, në këtë mënyrë ndryshimi për përdoruesin është më pak i beftë.

Një temë tjetër e përsëritur është Video. Përdorimi i kompjuterëve për argëtim është një tjetër shkak që ngadalëson migrimin në Free Softwaresidomos në sektorin privat. Kurdoherë që tema diskutohet brenda një grupi njerëzish, dikush bën të njëjtën pyetje: A mund të luhet NFS Linux?

Shtë sikur kompjuteri të kishte kaluar nga të qenit një mjet pune në një mjet argëtimi. Gjëja logjike do të ishte të mendosh, pse ekziston? PlayStation, Xbox dhe tastiera te tjera? Por mendoj se të gjithë jemi të vetëdijshëm për koston e blerjes së këtij lloji artefakti.

Më shumë siguri dhe më pak kosto.

Megjithëse shumë mendojnë se jo, dy arsye të rëndësishme për kryerjen e këtij migrimi janë padyshim përfitimet që do të na sillte në drejtim të sigurisë dhe kursimeve financiare.

Shumë kompani në vend shpenzojnë mijëra dollarë në blerjen e licencave të korporatave për Antivirus y Programe që me përdorimin e GNU / Linux, ato nuk do të ishin të nevojshme për t'u përdorur. Megjithëse GNU / Linux ka viruse (shume mendojne jo), sasia e malware-it të zbuluar nuk do të kalojë kurrë sasinë që i ekspozohet Windows.

Ka shumë përfitime të tjera, duke filluar nga personalizimi i një plan urbanistik në kontroll më të madh mbi program që ne ekzekutojmë në kompjuter, por vetëm gjatë lëvizjes dhe përdorimit të përditshëm të GNU / Linux është se një përdorues mund ta realizojë atë.

Si mbështetje për migracionin Universiteti i Shkencave Kompjuterike (aka ICU), ka zhvilluar një distro (së pari bazuar në Gentoo, dhe tani bazuar në Ubuntu) thirrje NEW, i cili duhet të sigurojë burimet e nevojshme për përdorimin e tij në Institucionet shtetërore ose në të njëjtat shtëpi. Ky projekt është ende në vazhdim dhe duhet të piqet, por është një shenjë që detyra e përdorimit të tij në të gjithë territorin kombëtar po merret seriozisht, Free Software.

Këta shembuj dhe shumë shkaqe të tjera që burojnë prej tyre, janë pengesat kryesore që parandalojnë procesin e shpejtë të migrimit në Free Software. Ka akoma shumë për të bërë, por vetëm me këmbëngulje dhe dëshirë për të arritur këtë qëllim, ne mund ta çojmë përpara një punë kaq të madhe


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Ju keni gabuar disa etiketa të guximshme, lexojeni përsëri, shkoni ...

  Për çfarë shërben PlayStation, Xbox dhe konsolë të tjerë?

  Xbox shërben për të skuqur ose dolli, nuk e kam provuar por thonë ata

 2.   Trembëdhjetë dijo

  Ajo që komentoni për "mungesën e vetëdijes së përdoruesve" mendoj se është një problem i zakonshëm në shumicën e vendeve.

  Përdoruesi i zakonshëm, të paktën në vendet e Amerikës Latine (dhe unë nuk dyshoj se edhe në gjerësitë e tjera gjeografike), nuk paguan për licencat e programeve të pronarit dhe nuk kujdeset për licencat ose piratët; Sidoqoftë, shumica e institucioneve në këto vende janë të detyruar ligjërisht të paguajnë për licenca.

  Në vende si e imja (Meksika) shumë pak institucione kanë migruar në softuer të lirë dhe është e qartë se arsyeja kryesore për të mos bërë kështu ka të bëjë me interesat ekonomike dhe politike, sepse nëse kjo migrim do të ndodhte, ajo do të zvogëlohej ndjeshëm një pjesë e shpenzimeve publike.

  Pajtohem që është sektori i arsimit ai që duhet të marrë këtë iniciativë, si në Kubë ashtu edhe në vendet e tjera.

  Përshëndetje dhe shpresoj të arrihet.

  1.    Guxim dijo

   Po, këtu në Spanjë të gjithë piratojnë Hasefroch dhe gjithçka për pagesë.

   Unë e shoh sektorin e arsimit mirë nga njëra anë por nga ana tjetër më duket pak korra sepse të gjithë fëmijët (siç i quani ju në Meksikë) të moshës sime përdorin kompjuterin vetëm për [modalitetin hoygan në] féisbuq, er tuenti er mesenller i laz nenas [modaliteti hoygan i fikur] u tregoni atyre që të futen në qendrën e programeve Ubuntu ose Mandriva.

   Nga rruga, në institutin tim Max është ngulitur, distro Madridi në superkompjuterët futuristë që ekzistojnë, megjithëse nuk më pëlqen ai distro

   1.    elav <° Linux dijo

    Pikërisht për këtë arsye, sepse në shkolla nuk u mësohet të kenë një kulturë të përdorimit të Internetit dhe Teknologjive, këto gjëra ndodhin. Sektori i arsimit duhet të jetë nxitësi kryesor i njohurive drejt Softuerit të Lirë.

    1.    Guxim dijo

     Eja burrë, të gjithë fëmijët e moshës sime nuk japin dreq për gjithçka që u thuhet duke përdorur internetin. Ata do të vazhdojnë të postojnë fotografi në Facebook të zhurmës së tyre me tezen që u takuan ndërsa ishin të lartë ndërsa dëgjonin reggaeton.

     Nëse ata ua vendosin këtë fëmijëve të vegjël, është në rregull, por fëmijët e vegjël e lidhin kompjuterin tuaj haha ​​ose të paktën nuk kanë kompjuterë në klasë, hajde, askush nga ne nuk e ka, por ka biblioteka në disa shkolla .

     Një masë e mirë për përdorimin e këtij lloji të softuerit është imponimi, secili te Tus fëmijët tuaj do të vendosin Linux në shtëpinë tuaj duke fshirë çdo gjurmë të një sistemi tjetër, në mënyrë që ata të mësohen dhe të dinë se si ta trajtojnë atë. Unë sepse kam ndodhur plotësisht që të kem fëmijë diku në jetën time nëse nuk do t'ua bëja këtë

  2.    elav <° Linux dijo

   Shtë një betejë shumë e vështirë. Në të vërtetë, nuk më intereson kush e përdor dhe kush jo, por paratë që një vend kursen në pagimin e licencave janë para që mund t'i përdorë për përfitime të tjera publike.

 3.   Joe Stummer dijo

  Sidoqoftë, në Spanjë sistemi arsimor në përgjithësi është një turp krahasuar me atë Kuban. Çelësi është që të zbatohet përdorimi i softuerit të lirë në shkolla dhe gradualisht të rritet ndërgjegjësimi tek masa.

  PS: Unë e dua blogun, punë e mirë djema!

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Përshëndetje dhe të mirëpritur në faqen tonë
   Më besoni ... Unë e njoh pak a shumë sistemin arsimor spanjoll, dhe rastësisht atë të vendeve të tjera, ... më besoni kur ju them se është shumë më i lartë se kubanezi, ose sepse ka më shumë burime, etj. Unë nuk do të hyj në detaje sepse ky nuk është një blog politik, por jo gjithçka që shkëlqen është shoku i artë

   Faleminderit për ato që thua në lidhje me blogun, një kënaqësi të dish që të pëlqen

   1.    Guxim dijo

    Kjo tregon se ju jeni Kuban dhe jo Spanjoll. Unë nuk them më shumë sepse blogu nuk ka të bëjë me këtë

   2.    Trembëdhjetë dijo

    Pa dyshim, sistemi arsimor kuban i dekadave të fundit është shembullor në shumë aspekte. Shkalla e shkrim-leximit është 99.8% mbi shumë vende të pasura dhe renditet e para në shkallën e regjistrimit në kolegj globalisht.

    E vërteta është një nga gjërat që unë admiroj më shumë për atë ishull, megjithatë konsideroj se shumë vende të tjera gjithashtu kanë virtytet e tyre dhe ka universitete të shkëlqyera në secilin prej tyre.

    të fala

 4.   tony dijo

  A mund të komentoni se si të merrni një lidhje interneti në Kubë dhe nëse ka ndonjë kufizim në përdorimin e saj?