MongoDB 5.0 vjen me të dhëna në formën e serive kohore, ndryshimeve të numërimit dhe më shumë

Versioni i ri i MongoDB 5.0 tashmë është lëshuar dhe në këtë version të ri prezantohen disa lajme mjaft interesante prej të cilave mund të nxjerrim në pah mbledhjet e të dhënave në formën e serive kohore, si dhe mbështetje për kontrollin e versionit API, mbështetje për mekanizmin Live Resharding, ndër të tjera.

Për ata që nuk janë të njohur me MongoDB, duhet ta dini këtë kjo DB mbështet ruajtjen e dokumenteve në një format të ngjashëm me JSON, ka një gjuhë mjaft fleksibile për gjenerimin e pyetjeve, mund të krijojë indekse për atribute të ndryshme të ruajtura, siguron në mënyrë efektive ruajtjen e objekteve të mëdha binare, mbështet operacionet e regjistrit për të ndryshuar dhe shtuar të dhëna në bazën e të dhënave, mund të punojë sipas paradigmës Harta / Ulja, mbështet replikimin dhe ndërtimi i konfigurimeve tolerante ndaj gabimeve.

Karakteristikat kryesore të reja të MongoDB 5.0

Në këtë version të ri mund ta gjejmë atë skema e numërimit të problemeve është ndryshuar dhe është transferuar në një orar të parashikueshëm të versioneve. Një herë në vit, do të formohet një version i rëndësishëm (5.0, 6.0, 7.0), një herë në tre muaj, versione të përkohshme me karakteristika të reja (5.1, 5.2, 5.3) dhe, sipas nevojës, azhurnime korrigjuese me rregullime të defekteve në kod dhe ndjeshmëri (5.1. 1, 5.1.2, 5.1.3 .XNUMX) .

Versionet e ndërmjetme do të krijojnë funksionalitet për versionin tjetër madhor, domethënë, MongoDB 5.1, 5.2 dhe 5.3 do të shtojnë funksione të reja për versionin e MongoDB 6.0.

Lidhur me risitë që paraqiten në këtë version të ri të Mongo DB 5.0 Ne mund të zbulojmë se unë e di shtoi mbështetjen për kontrollin e versionit API, e cila ju lejon të lidhni një aplikacion me një gjendje specifike API dhe të eleminoni rreziqet që lidhen me një shkelje të mundshme të pajtueshmërisë së prapambetur kur lëvizni në versione të reja të DBMS. Kontrolli i versionit API ndan ciklin jetësor të aplikacionit nga cikli jetësor i bazës së të dhënave dhe u mundëson zhvilluesve të bëjnë ndryshime në aplikacion kur paraqitet nevoja për të përfituar nga aftësitë e reja, sesa kur kalojnë në një version të ri të bazës së të dhënave.

Një tjetër risi e rëndësishme janë mbledhjet e të dhënave në formën e serive kohore të cilat tashmë janë optimizuar për të ruajtur pjesë të vlerave të parametrave të regjistruara në intervale të caktuara kohore (koha dhe një grup vlerash që korrespondojnë me këtë kohë). MongoDB i trajton këto koleksione si pamje të pamaterializuara dhe të regjistruara krijuar nga koleksionet e brendshme dhe automatikisht grupon të dhënat e serive kohore në një format të optimizuar të ruajtjes kur futen.

Gjithashtu bie në sy se është shtuar mbështetje për mekanizmin Live Resharding, e cila ju lejon të ndryshoni çelësat e copëtimit të përdorura për copëtimin në fluturim pa ndaluar DBMS.

Si dhe mbështetje për funksionet analitike që ju lejojnë të kryeni veprime me një grup specifik të dokumenteve në një koleksion. Ndryshe nga funksionet agregate, funksionet e dritares nuk shemben në një grup të grupuar, por grumbullohen bazuar në përmbajtjen e një "dritareje" që përfshin një ose më shumë dokumente në grupin e rezultateve.

Përveç kësaj, Aftësitë e enkriptimit në terren janë zgjeruar nga ana e klientitpasi tani mund të konfiguroni filtrat e auditimit x509 dhe rotacionin e certifikatës pa ndalur DBMS. Mbështetje e shtuar për konfigurimin e kompletit të shifrave për TLS 1.3.

Nga ana tjetër, ajo gjithashtu bie në sy në njoftimin e këtij versioni të ri që është propozuar një guaskë e re e rreshtit të komandës MongoDB Shell (mongosh), i cili është duke u zhvilluar si një projekt i veçantë, i shkruar në JavaScript duke përdorur platformën Node.js dhe shpërndarë nën licencën Apache 2.0.

MongoDB Shell ju lejon të lidheni me një DBMS, të ndryshoni konfigurimin dhe të dërgoni pyetje. Mbështet automompletimin inteligjent për shprehjen MQL, hyrjen e komandës dhe metodës, theksimin e sintaksës, lë të kuptohet se konteksti, analizoni mesazhet e gabimit dhe aftësinë për të zgjeruar funksionalitetin përmes shtojcave

Nga ndryshimet e tjera paraqitur:

  • Gjeni, numëroni, ndryshe, agregate, harta Zvogëloni, listoni koleksionet dhe listat Indekset nuk bllokohen më nëse një operacion ekzekutohet në të njëjtën kohë kur fiton një bllokim ekskluziv të një koleksioni dokumentesh.
  • Si pjesë e një përpjekjeje për të hequr terma politikisht të pasaktë, komanda isMaster dhe metoda db.isMaster () janë riemëruar në hello dhe db.hello ().
  • I vjetër "mongo" CLI është zhvlerësuar dhe do të hiqet në një botim të ardhshëm.

Së fundmi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, mund të konsultoheni me detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.