Miracles: Një Distro e vogël e bazuar në MX-Linux 17.1

MilagrOS: Pamja e ekranit në desktop

MilagrOS: Pamja e ekranit në desktop

MilagrOS GNU / Linux 1.0 është një tjetër Distro jozyrtare që rrjedh nga Projekti Distro GNU / Linux MX-Linux 17.1 dhe bazohet në DEBIAN 9 (Stretch). MX-Linux 17.1 është ndërtuar me teknologji dhe përvojë nga komunitetet ekzistuese të distros "antiX" dhe ish "MEPIS". Dhe u ndërtua gjithashtu ulët nga ekipi nga Blogu Venezuelian i Projektit Tic Tac.

Duhet të theksohet se Distro MX-Linux 17.1 ka ndër veçoritë e tij më të mira përdorimin e "SysV" në vend të "Systemd", ruajtja e mbështetjes në nivelin e Kernelit për kompjuterët me CPU të vjetër (32 Bit), dhe gjithashtu për kompjuterët me CPU moderne (64 Bit).

MilagrOS: Logoja Zyrtare

Origjeni

MilagrOS GNU / Linux është një Distro i ngjashëm me MinerOS GNU / Linux, i cili, siç e dimë tashmë, nga një artikull tjetër i mëparshëm në BlogAi bazohet në versionin e UBUNTU 18.04 për 64bit, por duke kryer zbatimin e depove dhe programeve MX-Linux 17.1 së bashku me aplikacionin Systemback për të funksionuar si sistem instalimi.

Dhe që MinerOS GNU / Linux ka 2 versione ekzistuese: versioni 1.0 (ISO - 4.7 GB) të regjistrohet mundësisht në një DVD normale dhe të instalohet në pajisje të azhurnuara me burime të ulëta dhe përdorues jo-ekspertë dhe 1.1 (ISO - 7.4 GB) të regjistrohet në pajisjet e ruajtjes USB dhe të instalohet në pajisje moderne me kapacitet të madh teknologjik dhe përdorues ekspertë në Sistemet GNU / Linux.

Prandaj, MilagrOS GNU / Linux 1.0 është gjithashtu një GNU / Linux Distro, por i bazuar plotësisht në MX-Linux 17.1, dhe versioni 1.0 i të cilit është plotësisht i qëndrueshëm dhe funksional., ISO që është në dispozicion në faqet e tij të shkarkimit, falas për të shkarkuar, përdorur, shpërndarë, studiuar dhe modifikuar.

Dhe ka versione me bërthama NON-PAE dhe PAE, duke përdorur ambientin e lehtë dhe të personalizueshëm të desktopit XFCE si parazgjedhje, dhe ka një paketë të përgjithshme praktike dhe efikase plus një koleksion të aplikacioneve të veta për optimizimin, personalizimin dhe transportueshmërinë e vetë Distro.

Mrekullitë: Shfletuesi i Operës

TIPARET

 • E ndërtuar plotësisht në MX-Linux 17.1 si distro bazë.
 • Me mbështetje ekskluzive për Kompjuterët Modernë (64Bit ISO).
 • Konsumi i mundshëm i kujtesës RAM midis 400 dhe 512 MB kur hyni.
 • Kërkesa minimale prej 1 GB RAM për nisjen optimale.
 • Kërkesa minimale prej 2 GB RAM për përdorim të rëndë të aplikacioneve.
 • Paketimi i tij i gjerë dhe modern i para-instaluar parandalon që ajo të kërkojë që interneti të jetë funksional.
 • +/- Shpejtësia e fillimit të 30 sekondave
 • Shpejtësia e fikjes prej +/- 15 sekonda, me të gjitha aplikacionet të mbyllura.
 • LightDM si Menaxher Default Login.
 • Për shumë qëllime: ideal për t’u përdorur në Shtëpi dhe / ose Zyrë.
 • Multi-ambienti: Vjen me mjediset XFCE dhe Plasma Desktop.
 • I qëndrueshëm, i lëvizshëm, i personalizueshëm dhe vjen në një format të drejtpërdrejtë (Drejtpërdrejt).
 • E lehtë, e bukur, funksionale dhe e fortë.
 • Ajo vjen në një ISO prej 3.7 GB.
 • Konsumon pak hapësirë ​​në disk: 14 GB sapo janë instaluar.
 • Krijuar për të mësuar dhe punuar në Re me Webapps (Menuja e faqeshënuesve).
 • Projektuar për të mësuar dhe punuar në Miniera Dixhitale.
 • Mbështetje për Menaxherin e Dritareve MOTIF.
 • Ka një përmbledhje të madhe të printerëve të instaluar paraprakisht dhe drejtuesve multifunksionalë.
 • Ka një përmbledhje të madhe të drejtuesve të para-instaluar të Kartave Wireless.
 • Ajo vjen me Qendrën Multimedia Kodi për t'u përdorur edhe si një Mjedis Multimedia Desktop.
 • Ajo vjen me aplikacionin e Restaurimit të Sistemit: Systemback.
 • Ai sjell të gjithë paketën bazë vendase (vetanake) të MX Linux 17.1 të instaluar
 • Keni të instaluar disa Kuleta Dixhitale.
  Keni të instaluar disa softuerë dixhital për miniera.
 • Ka bibliotekën libcurl3 në vend të bibliotekës më moderne libcurl4, ndryshe nga MinerOS GNU / Linux.

MilagrOS: ISO zyrtare në Mega

SHKARKO SITE

Për momentin imazhi ISO i shkarkueshëm i MilagrOS GNU / Linux 1.0 është i disponueshëm vetëm në lidhjen e mëposhtme të internetit që është e arritshme duke klikuar në frazën: «Projekti Tic Tac | Distros ».

Informacioni i azhurnuar: Nga data e përgatitjes së këtij artikulli deri në këtë datë, Dhjetor 2020, Mrekulli ka ndryshuar bazën e MXLinux 17.X a MXLinux 19.X, i cili tani bazohet në Debian 10, dhe jo në Debian 9, si ai i mëparshmi. Përveç kësaj, tani është shumë më e plotë dhe e optimizuar për të Asetet Crypto Minierave Dixhitale. Dhe shkon për versionin 2.2, me 2 botime të quajtura Alpha (2.3 GB Lite) dhe Omega (4.6 GB i plotë), të cilat ndahen lirshëm dhe falas nën përshkrimin e mëposhtëm:

MilagrOS: Përgjigje jozyrtare e MX Linux (fotografi)

"MilagrOS GNU / Linux, është një botim jozyrtar (Përgjigje) i MX-Linux Distro. Gjë që vjen me personalizim dhe optimizim ekstrem, gjë që e bën atë ideal për kompjuterat 64-bit, si me burime të ulëta ose të vjetër, ashtu edhe modernë dhe të nivelit të lartë, dhe gjithashtu për përdoruesit pa potencial të Internetit dhe njohuri të GNU / Linux. Pasi të merret (shkarkohet) dhe instalohet, mund të përdoret në mënyrë efektive dhe efikase pa nevojën e internetit, pasi gjithçka që ju nevojitet dhe më shumë është e instaluar paraprakisht"Mrekulli GNU / Linux (MinerOS i Ri)

Dhe kjo është e juaja vështrimi aktual për të njëjtën datë:

Shihni më shumë informacion në lidhje me MilagrOS 2.2 (3DE3)

Mrekullitë: Përfundim

PËRFUNDIM

MilagrOS GNU / Linux është një Distro e lehtë, e bukur, funksionale, e fortë, e qëndrueshme, e lëvizshme, e rregullueshme e bazuar në MX-Linux, e cila si kjo, vjen në formatin drejtpërdrejt dhe vjen me shumë paketa të para-instaluara. Kështu që mund të përdoret në mënyrë të përsosur pasi të jetë instaluar dhe pa nevojën e një lidhjeje në Internet në mënyrë që çdo përdorues mesatar të mund të kryejë aktivitetet më të shpeshta dhe thelbësore në një kompjuter.

Prandaj, mund të thuhet se Mrekulli GNU / Linux është një shembull i mirë për të imituar për të marrë një Distro shumë-funksionale që nuk kërkon internet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gabriel Antonio De Oro Berrio dijo

  Mirembrema. Po shkarkoj MílagrOs Linux, në mënyrë që ta provoj, pas një procesi të kushtueshëm të shkarkimit dhe instalimit të një aplikacioni Mega që më lejon të shkarkoj pasi shfletuesi im nuk është Chromium. Nëse qëllimi është që të bëhet shpërndarja distro dhe e njohur nga numri më i madh i përdoruesve, unë mendoj se shkarkimi nga Mega nuk është opsioni më i mirë. Unë sugjeroj që ju të përpiqeni ta shkarkoni atë direkt nga faqja e autorëve ose nga një faqe që nuk është aq problematike sa Mega, gjë që jam i sigurt se do të bëjë që çdo fillestar që dëshiron të migrojë në MIlagrO nga një tjetër sistem operativ të heqë dorë. Faleminderit.

 2.   Instaloni Linux Post dijo

  Mund ta vendos në Google Drive, por mund ta provosh pa e shkarkuar dhe instaluar në këtë sit: https://distrotest.net/MilagrOS

 3.   Gabriel Antonio De Oro Berrio dijo

  Unë tashmë e kam shkarkuar dhe po e përdor, duket madhështore, por përveç problemit të shkarkimit nga Mega, më duket disi e pakëndshme të mos jesh në gjendje të ndryshosh fjalëkalimin e Admin ose Root dhe të duhet të menaxhosh dy fjalëkalime, kur distros tjetër që ju lejon të përcaktojë një fjalëkalim të vetëm që nga fillimi. Unë insistoj në pozicionin tim që ata duhet ta vendosin atë në një faqe tjetër nga e cila shkarkimi është më i rrjedhshëm sesa nga Mega dhe të lejojnë ndryshimin e fjalëkalimit që nga fillimi, përndryshe, duket shumë e qëndrueshme, e shpejtë, me një bibliotekë të mirë të programeve, aplikacioneve dhe lojërat dhe përparësia e madhe që ka është se kur zgjedhni gjuhën, të gjitha aplikacionet e marrin atë dhe nuk keni pse të ngarkoni më shumë mundësi gjuhe. Një tjetër gjë për të korrigjuar janë përkthimet, të paktën disa fjalë të pasakta shfaqen në udhëzuesit spanjollë të instalimit. Faleminderit.

 4.   Instaloni Linux Post dijo

  Pasi të instalohen duke ndjekur "rekomandimin" (pa ndonjë detyrim) për të mbajtur fjalëkalimet e rekomanduara, ju mund t'i ndryshoni ato nëse dëshironi me komandën "root root" dhe "passwd sysadmin". Çështja e përkthimit është një problem me bazën MX-Linux, e cila aktualisht shkon nga 17.1 në 18. Nëse bëj versionin 1.1 të MilagrOS mbi versionin 18, shpresoj se ata e kanë zgjidhur atë "problem të vogël" në mënyrë që të mos vazhdojë më. Dhe faleminderit edhe për komentet pozitive mbi përfitimet e tij! Shpresoj që të të pëlqejë konsumi i ulët i CPU-së dhe RAM-it sa më shumë sesa pajisja funksionale nëse e aktivizon!

 5.   Maks sarkus dijo

  Përshëndetje, më pëlqen distro, është shumë praktike që është e ngarkuar me shumë drejtues për bordin wifi. Ajo që dua është ta kem në një desktop mat. Dhe thjesht bashkohu. Si mund ta bej ??

 6.   Instaloni Linux Post dijo

  Ju mund të instaloni automatikisht çdo mjedis Desktop duke përdorur aplikacionin
  «Tasksel» që mund të instalohet dhe të përdoret komandat e mëposhtme:

  apt install Taskels
  detyra

  Në rast se doni të instaloni ndonjë prej tyre manualisht, ekzekutoni komandat e mëposhtme
  komanda:

  GNOME
  • apt install gdm3 gnome gnome-search-tool-mjet-gnome-sistem

  Xfce
  • instaloni me vend lightdm xfce4 gtk3-engines-xfce xfce4-goodies xfce4-messenger-plugin xfce4-mpc-
  shtojcë xfce4-pulseaudio-plugin

  MATE
  • instaloni apt-mate-core mate-desktop-mjedis mate-desktop-mjedis-mjedis-core mate-desktop-
  mate-ekstra-bashkëshorte-menutë-bashkëshortë-sensorë-applet mate-system-tools task-mate-desktop

  Kanellë
  • instaloni me vend kanellë kanellë-desktop-ambient detyrë-kanellë-desktop

  LXDE
  • instaloni apt instalo libfm-tools fletëpalosje lxpamja lxde lxde-core lxlauncher lxmusic lxpanel lxrandr lxsession lxtask lxterminal pcmanfm openbox obconf task-lxde-desktop tint2 lightdm lightdm-
  përshëndetje gtk

  KDE
  • instaloni me vend kdm kde-plotë

  PLASMA + SDDM
  • instalimi i duhur i sddm plazma desktop-plazma-nm plazma-runner-instaluesi plazma-runners-
  wallpapers-addons plazma-wallpapers-addons sddm-temë-fllad sddm-temë-elarun sddm-temë-debian-
  elarun sddm-tema-debian-maui sddm-tema-maldivet sddm-tema-maui

  Nëse keni më shumë pyetje në lidhje me këtë ose ndonjë temë tjetër, unë ju rekomandoj që të lexoni dokumentet e punës që gjenden në këtë lidhje: https://proyectotictac.com/2019/01/10/papeles-tecnicos-del-proyecto-tic-tac/