Në dispozicion Fedora 16 (Verne)

Të dashuruar Fedora janë me fat pasi është në dispozicion për të shkarkuar versioni 16 (aka Verne)..

Do të shoh nëse mund ta shkarkoj për ta provuar plotësisht, megjithatë, unë ju tregoj disa nga veçoritë më interesante që përfshin.

Disa nga lajmet më interesante për përdoruesit janë:

Kërcim automatik

autojump është një mjet i komandës për të lëvizur midis pjesëve të ndryshme të një sistemi skedari më lehtë sesa me cd. Fedora 16 tani përfshin versionin 15 të hedhje automatike.

Llogaritja

Llogaritja është një kalendar i bazuar në tekst dhe një aplikacion për caktimin e aktivitetit.

Lehtësi

Gjithashtu i ri në Fedora 16 eshte lehtesi lehtësi, një sistem prezantimi i bazuar në GNOME thjeshtë.

oo2gd

oo2gd është një plotësues i LibreOffice që ju lejon të importoni dokumente të zyrës në Google Docs.

Këto dhe risitë e tjera mund të vlerësohen ketu.

Disa nga lajmet më interesante për Administratorët e Sistemit janë:

bërthama:

Fedora 16 vjen me të renë bërthama 3.1.0. Ndryshe nga ndryshimi dramatik në numër, nuk ka ndryshime dramatike në karakteristikat e tyre.

boot

Fedora 16 Përfitoni nga disa teknologji të reja për të përmirësuar shpejtësinë, sigurinë dhe efikasitetin e procesit të fillimit.

GRUB2

Ngarkuesi i Madh GNU (GRUB) merr një azhurnim të madh më Fedora 16Anaconda ju lejon të vendosni një fjalëkalim për GRUB gjatë instalimit. Me GRUB origjinal, u kërkua vetëm fjalëkalimi. Me GRUB2, kërkohet edhe emri i përdoruesit. Perdoruesi root mund të përdoret gjithashtu.

Skriptet SysVinit të transferuara në systemd

Fedora 15 pa prezantimin e systemd, një menaxher të ri të sistemit dhe shërbimit për Linux. Integrimi i systemd vazhdon në Verne, me shumë skripta të fillimit të SysV të konvertuar në skedarë vendas të shërbimeve systemd. Rezultati është një proces fillimi më i shpejtë, më efikas dhe një menaxhim më i thjeshtë i shërbimit.

Ndryshimet në intervalin UID

Fedora 16 ndryshoni politikën e vendndodhjes së UID y GID: Llogaritë e përdoruesve tani fillojnë nga vlera 1000 në vend të vlerës së mëparshme 500. Përmirësimet nga versionet e mëparshme të Fedora do t'i mbajnë cilësimet duke filluar llogaritë e përdoruesve nga 500.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Holmes dijo

  Faleminderit per informacion
  vlwfwi, Holmes

 2.   mac_live dijo

  Shumë mirë, e kam në beta, prandaj thjesht shkarkoni azhurnime dhe ne do ta kemi fedora 16 në thellësi. Nuk ka zgjidhje tjetër, gjithashtu nëse azhurnojmë në gnome 3.2, disa shtesa do të zhduken, por asgjë që depoja e testimit nuk mund të zgjidhë.

 3.   Carlos dijo

  Faleminderit, isha duke pritur për këtë lajm për të instaluar fedora përveç LMDE tim.

 4.   Guxim dijo

  Unë kam qenë duke përdorur Fedora për një kohë dhe më pëlqeu, unë do ta rekomandoja për rrjetet. Edhe pse një herë e kam ngarkuar sepse nuk e di se çfarë depo kam vendosur

 5.   icono00 (@ icono00) dijo

  Përshëndetje, unë dua të ndaj përvojën time si një fillestar në fedora 16 dhe linux në përgjithësi, po shkon shumë mirë, ju duhet të përshtateni me mjedisin e ri të desktopit, e vetmja gjë që nuk mund të bëj është që të shikoj në shumë forume dhe të dal në përfundim ose askush nuk e di Përgjigja nuk është e mundur ose jo, gjëja qesharake është se askush nuk më përgjigjet nëse mund apo jo, pyetja ime është, unë kam një kompjuter portativ, fedora 16 punon shumë mirë për mua, por CPU mbetet në 100%, nxehet shumë dhe vetëm për lexoni disa tekst, forum, etj, madje pa shikuar video ose duke dëgjuar muzikë, dhe ajo që unë jam duke kërkuar është diçka e ngjashme ose nëse mund të instaloni "jupiter" për të ulur performancën e CPU dhe kështu të mos nxeheni shumë, ose pyetja tjetër është, nëse fedora 16 nuk rekomandohet për laptopë? a mund të më ndihmojë dikush? ose alternativë tjetër ndaj jupiterit në fedora 16 për të mos ndryshuar distro, faleminderit dhe përshëndetje