Rreth Fedora dhe transformimi i saj i mundshëm në relase-kodrina


Për disa kohë tani, lajmi për mundësinë e Fedora-s që u bë një lëshim i kodrinave doli në dritë pasi çështja filloi të diskutohej seriozisht në listat e postave.

Tani, gjithmonë i kam mbajtur sytë nga Fedora edhe pse përpjekjet e mia për ta instaluar dhe hedhur në prodhim janë të frustruara në shumë raste, por kjo nuk më ndalon dhe unë jam akoma i interesuar për këtë distro specifike. Gjëja është që Fedora ka një kohë, që nga lëshimi 14, mendoj se filloi t'u jepte shumë pak mbështetje versioneve të saj dhe të vendoste "më të fundit" në secilin version të ri; dicka qe nuk me duket e keqe por nuk eshte e sakte te ndaloj mbeshtetjen e te tjereve kaq shpejt thjesht duke vene te rejat ne te tjeret, nuk e di por me duket disi e ekzagjeruar.

Por hej, e gjithë kjo Fedora në formatin kodrina tingëllon shumë lëng pasi ajo mbështetje e shkurtër dhe e neveritshme do të pushonte së ekzistuari për t'u bërë një distro e vetme e shkarkimit. Ok, ok, interesante, por pasi diskutova për këtë me një shokun tim pashë sfondin e gjithë kësaj dhe sa kundërprodhues është sistemi aktual i lëshimit të Fedora.

Para së gjithash dhe për hir të së vërtetës, nëse doni të bëni një distro me "të fundit", atëherë duhet të përsëritet, me gjithçka dhe problemet që mund të sjellë kjo (shembull: paniku i kernelit të KZKG'Gaara).

Brenda këtij diskutimi u shfaqën disa tema interesante, të tilla si; Nëse Fedora shkon duke u rrotulluar ... a do të ishte edhe KISS? Dhe mirë, me të vërtetë dyshoj, Fedora nuk krenohet me të qenit një distro e lehtë, nuk mund të mburret duke thënë "Unë jam si Arch dhe i prek topat tuaja shumë herë në emër të thjeshtësisë" ose si Gentoo, i cili e merr atë mirë në zemër e "bëje vetë", kështu që një filozofi e KISS nuk do të shkonte aspak mirë me Fedora. Tjetra është që ata gjithmonë duan periudhën më të fundit, të fundit, thjesht duke u bërë KISS nuk është diçka e mundur për Fedora, jo siç është tani dhe unë nuk e shoh atë si një zgjedhje të mirë (Guximi, abstenoni).

Një pikë interesante e bisedës ishte pyetja që një mik i ri na bëri: Por nëse dëshironit më të fundit, pse nuk u rrotulluat thjesht nga F15? E cila me siguri nuk di si të përgjigjem, por mendoj se ishte për shkak të kësaj historie që një sistem i plotë i organizimit dhe logjistikës ishte vendosur tashmë rreth modelit të çiklizmit dhe, hajde, të thyen arrat që ata vijnë dhe menjëherë " Ay, po rrokullisemi = Problemi D? ". Por këtu e vërteta edhe mua më ngeli dyshimi pasi e pashë atë nga një këndvështrim më objektiv dhe duke përdorur njohuritë për GNU / Linux, çfarë logjike të përgjakshme do të kishte dashur të kishte gjithçka të re në publikimet 8-mujore? Likeshtë si të thuash që sot ti ha një hamburger Mc'Donalds dhe vendos në listën tënde "provo hamburgerun e ri në 8 muaj", ekziston kontradikta e sistemit aktual Fedora dhe kjo bën që shumë prej nesh të dështojnë në favor të idesë kodrina

Në planin afatgjatë, natyrisht, gjithçka do të ketë pasoja, të mira dhe të këqija.

Lajmi i keq do të jetë, për shembull, se të gjitha lëshimet para transformimit të ri do të jenë të pambështetura, menjëherë ose në një kohë të shkurtër. Mund të jetë gjithashtu që në fillim ata kanë probleme të mëdha me të gjithë çështjen e logjistikës dhe kjo reflektohet në një cilësi disi në rënie në distro, diçka që do të rregullohet pa dyshim. Një problem tjetër do të ishte komuniteti, jo të gjithë do të duhet ta mbështesin këtë dhe unë jam i sigurt që shumë e pëlqejnë ende Fedora 14 sepse ka Gnome2 dhe nëse marrin një kodrina i dërgojnë t'i japin ... Kjo nga ana e keqe.

Tani për të mirën kemi faktin se për hir të shenjtorëve dhe Tux nuk do të detyrohemi më të ndryshojmë ose azhurnojmë distro sepse versioni i ri thjesht ka gjëra jashtëzakonisht të dobishme që nuk do të arrijnë në lëshimin që keni tashmë, si Gnome 3.2 + zgjatjet në Fedora 15.
Një tjetër këshillë në favor është se Fedora dëshiron të fillojë bast shumë mbi renë e lirë dhe gjithçka; në fakt unë gjithmonë qëndroj i vendosur duke thënë se Fedora është distro-ja më e mirë për programin që ekziston, ajo gjithmonë ka një repertor të mirë në këtë drejtim dhe kjo mund të përmirësohet nëse rrokulliset, edhe pse mund të përkeqësohet, gjithçka varet nga mënyra se si ata dinë si ta trajtojnë të gjithë këtë.

Personalisht, unë kam deklaruar se dua të luaj bixhoz përsëri me Fedora 17, edhe nëse më kushton pak, por hajde zotërinj, çfarë mendoni për gjithë këtë çështje?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  (Guximi, abstenoni)

  Unë nuk abstenoj sepse ti je një ubunto dhe gjithashtu nuk i dëgjoj njerëzit hahahaha.

  Epo, nuk më pëlqen, në çdo rast të dy degët, aktuale dhe të qëndrueshme, do të ishin më mirë

  1.    Guxim dijo

   Nga rruga, korrigjoni atë titull carcamal

   1.    nano dijo

    Po, gishti më doli, është lëshim.

 2.   nano dijo

  Nuk e di, nëse do të dëshiroja një Fedora, por është diçka delikate dhe dyshoj se për F17 ata do ta zbatojnë atë në praktikë.

  Lidhur me Kiss… Fedora nuk do të jetë kurrë Kiss xD

  1.    Jamin samuel dijo

   Cili është ndryshimi midis KISS dhe kodrina?

   1.    Guxim dijo

    Ato janë gjëra të pavarura, për më shumë informacion lexoni këtë:

    http://theunixdynasty.wordpress.com/2011/06/06/el-principio-kiss/

 3.   moskosov dijo

  Më pëlqen Fedora, e vetmja pikë e ulët që gjeta është se paketat bien gjithmonë dhe ka probleme me këtë.
  Unë ia atribuoj atë lloj ndërlikimesh ciklit të lirimit çdo 6 muaj, është një kohë shumë e shkurtër për të rishikuar dhe testuar kaq shumë, mendoj se një rrotullim do të ishte një ide e mirë, por me një kohë më të ngadaltë.

 4.   vicky dijo

  Unë do të doja që ajo të bënte një kodrina, por si një chakra që është gjysmë kodrina (ata presin që shoferët të azhurnohen para se të dërgoj të fundit nga X.org për shembull)

  Sa i përket realaces së rrotullimit, e vërteta është se duke përdorur archlinux (e kam instaluar për rreth një vit) dhe duke parë lajmet e fundit nga faqja e internetit e harkut, e cila ju tregon nëse duhet të bëni ndonjë ndryshim pas një azhurnimi, nuk kam pasur pothuajse asnjë problem (më pak probleme sesa me ubuntu duhet të them, edhe pse kjo mund të jetë për shkak të depove shtesë që shton xp).

 5.   elp1692 dijo

  Tingëllon mjaft mirë, tani e përdor archlinux por fedora më ka interesuar gjithmonë, e kam përdorur por nuk më pëlqen shumë .rpm edhe pse nëse rrotullohet mund të përpiqem të qëndroj në të

 6.   maksvel dijo

  Unë nuk e di, me pak fjalë, shpërndarjet e lëshimit të rrotullimit nuk janë gjëja ime, të kesh azhurnime çdo dy nga tre, për të mos përmendur gabimet që mund të ketë. Sa i përket Fedora, më duket se mënyra si po bën është mirë; ai gjithashtu ka një vend shumë të ndryshëm të përdoruesve nga ai i Arch-it. Dhe për sa kohë që nuk është një fakt, nuk mendoj se mund të thuhet diçka.

  Personalisht, unë preferoj të kem diçka të qëndrueshme dhe që funksionon në heshtje pa nevojën e riinstalimit çdo herë, aq më tepër, nëse është e mundur pa riinstaluar. Më mirë të kesh cilësi sesa sasi, prandaj përdor versionet LTS të Trisquel.

  Përshëndetje.

 7.   i duhur dijo

  Nëse do të bëhej Rolling Release, nuk ka pse të jetë edhe KISS.
  Ka distros që janë vetëm KISS, të tjerët që vetëm Rolling, dhe të tjerët që janë të dy.

  1.    elp1692 dijo

   Rightshtë e drejtë, xD, PCLinuxOS po përsëritet dhe nuk është KISS, dhe është akoma e shkëlqyeshme: P, unë preferoj KISS, por akoma kodrina fedora duket mirë, le të shpresojmë se është bërë

 8.   sieg84 dijo

  Ose ata mund të bënin diçka si tumblodhi i openSUSE.

 9.   kik1n dijo

  Publikimi më i mirë i Rolling OpenSuse.

 10.   aetanes dijo

  Fedora ... oneshtë një nga distrot që mund të bëhet gjithçka që ata dëshirojnë. Mendoj se ideja është e shkëlqyeshme. Unë e dua kodrina, në rpm-mençur, paketimi është më e pakta e saj, shikoni Arch haha. Rrofte jote!

 11.   Cornelio dijo

  Fedora 14, nëse nuk jam keq, nuk ka më mbështetje, secili version ka një kohë të caktuar, një version i ngjashëm me RedHat i cili ka treguar se është pranuar mirë, përvoja është atje, dhe le të mos themi projekte si pclinuxOS Unë nuk shoh ndonjë problem me nisjen e këtij lloji për Fedora, në të vërtetë do të ishte i shkëlqyeshëm. Konfigurimi dhe paketimi, depot janë më të mirat që ekzistojnë; një stabilitet superior ndaj shpërndarjeve të tjera, ata në vend që të presin arnimet etj., ata janë të parët që e zgjidhin vetë, një shembull i vogël menaxhimi i energjisë (zgjidhur për një kohë), dhe që falë tyre do të zbatohet me kerneli i ri 1.3.5 nga i cili do të përfitojnë shumë shpërndarje; Ne nuk mbështetemi te PPA jashtëzakonisht të rrezikshme dhe kemi treguar se jemi të prekshëm për të futur kod të dëmshëm në këtë mënyrë. Problemi me të cilin përballen shumë në Fedora është se nuk lexojnë, nuk u pëlqen të lexojnë dhe nuk e dinë se çfarë u nevojitet; ka shumë udhëzues pas instalimit. Fedora është miqësore për përdoruesit e fundit.

 12.   Mauricio dijo

  Fedora gjithmonë më ka tërhequr vëmendjen. Në fakt, unë isha gati të provoja 15 për të provuar Gnome-Shell të pjekur, por mësova herët për problemet që kishte (dhe vazhdon të ketë) me ATI-të. Atëherë kam përdorur Ubuntu, por tani jam me Arch dhe jam mësuar me Rolling (sidomos komoditeti që nuk duhet të instaloj përsëri sistemin për të pasur më të fundit dhe nuk duhet ta "pastroj" atë pas çdo instalimi) Nëse Fedora do të ishte duke u rrotulluar unë me siguri do ta provoja (për sa kohë që Catalyst zgjidh problemet e saj me Gnome-Shell, sepse për XFCE unë qëndroj në Arch), dhe nëse KISS nuk po më bën gjumin, është e vërtetë, është e rehatshme të instalosh vetëm çfarë të duhet por, për shembull, Ubuntu gjithmonë merrte kilogramë dhe kilogramë budallallëk dhe në fund e lashë vetëm me atë që më duhej vërtet, megjithëse pas çdo riinstalimi duhej të bëja të njëjtën gjë dhe nuk kishte probleme për të hequr pengesat, (ahem, Evolucioni) kështu që në fund u transferova në një Rolling.

  1.    Jamin samuel dijo

   Përshëndetje Arch, a mund ta instaloj Gnome Shell?

   1.    Guxim dijo

    Epo sigurisht burrë, ju mund të instaloni mjedisin dhe raftin që dëshironi

    1.    Guxim dijo

     * guaskë

    2.    Jamin samuel dijo

     oh sa e shkelqyer !! Kjo do të thotë që nëse instaloj shell gnome, ajo do të azhurnohet vetë kur të dalë një version i ri, apo jo?

     Si instalohen kodekët audio dhe video në Arch?

     Unë kërkoj që e gjithë kjo të përgatitet në rast se duhet të bëj instalimin në çdo kohë

 13.   Sëpatë dijo

  Po flasim për lëshimin e kodrinave të Fedor? Një rrotullim me pako të rpm ??? Damedamedamedamedame !! xD