Në OpenSUSE ata tashmë diskutojnë mundësinë e heqjes së ReiserFS

Jeff Mahoney Drejtor i SUSE Labs, i ka paraqitur një propozim komunitetit, në listën Opensuse Factory, për të hequr përputhshmërinë me sistemin e skedarëve ReiserFS nga openSUSE.

Sugjerova që të mos dërgoja më ReiserFS me Opensuse Tumbleweed, pasi sistemi i skedarëve nuk është mirëmbajtur prej vitesh dhe i mungojnë shumë veçori moderne. Arsyet e përmendura përfshijnë planin për të hequr ReiserFS nga Kernel deri në vitin 2025.

Përmendet se Një arsye tjetër është stanjacioni i lidhur me këtë sistem skedarësh dhe mungesa e elasticitetit të ofruara nga sistemet moderne të skedarëve për të mbrojtur kundër korrupsionit në rast të një përplasjeje ose kompromisi.

Në atë kohë SUSE pa mundësi të mëdha në zbatimin e ReiserFS, Megjithatë, kur përdorni sistemin e skedarëve ReiserFS si parazgjedhje duhet theksuar se Pavarësisht nga kjo SUSE kurrë nuk bëri hapin e besimit Për të zbatuar ReiserFS si parazgjedhje për shumë vite, e vetmja gjë që u bë ishte se ai u sugjerua si një opsion më shumë për instalim të përkohshëm dhe nuk mbështette montimin e sistemeve të skedarëve ReiserFS.

Por ai miratim nuk zgjati shumë, sepse aktualisht ReiserFS është praktikisht pa mirëmbajtje, dhe përdorimi i ReiserFS si sistemi i skedarëve të paracaktuar përfundoi në 2006, plus me ardhjen e Linux 5.18 u bë i vjetëruar përdorimi i ReiserFS dhe për të cilin tashmë ka plane për ta hequr plotësisht këtë kod nga kerneli në vitin 2025.

Duhet të theksohet se në vitin 2006 Jeff Mahoney ishte iniciatori i zhvlerësimit të ReiserFS në openSUSE si parazgjedhje. SUSE ndaloi mbështetjen e ReiserFS 4 vjet më parë.

Nga ana tjetër, veglat që mban Jeff janë përditësuar për herë të fundit pesë vjet më parë, ndërsa ReiserFS 3 në kernel është i ngjashëm dhe ReiserFS 4, në të cilin ka punuar Edward Shishkin, tregon njëfarë aktiviteti.

Kjo është arsyeja pse planet për të hequr mbështetjen më në fund po diskutohen në SUSE me këtë sistem skedarësh të vjetëruar dhe është Mahoney ai që sugjeron heqjen e menjëhershme të paketave të Tumbleweed Reiserfs, si dhe implementimi i kernelit gjithashtu duhet të çaktivizohet menjëherë, paralelisht ai përmend edhe rregullimin e pasojave të shkaktuara nga heqja e libreiserfscore.

Meqenëse ka përdorues që kanë sisteme skedarësh Reiserfs në hard disqet e tyre, nëse ato përdoren në mënyrë aktive, unë do të rekomandoja fuqimisht migrimin në një sistem të mirëmbajtur në mënyrë aktive, shkruan Mahoney.

Për ata që kanë ndarje ReiserFS për të hyrë në të dhëna, sugjerohet përdorimi i ndërfaqes FUSE për reiserfët GRUB.

Në postimin tuaj Jeff Mahoney ndan sa vijon:

Kur prezantuam reiserf-ët në produktet SUSE mbi 20 vjet më parë, ishte një sistem skedari i gjeneratës tjetër që solli mbrojtjen e ditarit në Linux për herë të parë. Në vitin 2006, unë propozova të largohesha nga openSUSE si sistemi i skedarëve të paracaktuar, duke përmendur një komunitet të vogël dhe në tkurrje të zhvilluesve.

Këto ditë megjithëse teknikisht jam mirëmbajtësi i projektit reiserfs userspace në rrjedhën e sipërme. Është praktikisht i braktisur dhe nuk e kam prekur për më shumë se 5 vjet. Zbatimi i kernelit merr vëmendje vetëm kur përditësimi i një nënsistemi të përbashkët e kërkon atë. Ai nuk ka asnjë nga veçoritë elastike që ne kemi pritur nga sistemet moderne të skedarëve, dhe kjo përfshin aftësinë për të krijuar imazhe të sistemit të skedarëve që mund të shkaktojnë një përplasje të sistemit ose mundësisht të komprometojnë sistemin.

Është koha për të hequr fare reiserf-et e openSUSE.

Unë e kuptoj se mund të ketë njerëz me disqe që përmbajnë sisteme skedarësh reiserfs. Nëse këto janë në përdorim aktiv, unë do të rekomandoja fuqimisht migrimin në diçka të mirëmbajtur në mënyrë aktive. Nëse ato janë në një raft për qëllime arkivore, GRUB dërgohet me një ndërfaqe siguresash për të gjithë drejtuesit e sistemit të skedarëve, duke përfshirë reiserf-ët. Nuk është i shpejtë, por mjafton për të aksesuar të dhënat.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.