Një turne në TuxGuitar, GuitarPro Linuxero

Kohë më parë kemi analizuar TuxGuitar, një projekt me origjinë nga Argjentina i cili është një alternativë falas për të Pro kitare, e njohur redaktor i rezultatit.

Këtu do të flas për këtë program duke u përpjekur të shkoj sa më shumë që të mundem dhe të tregoj funksionet që ka.

Isshtë një aplikacion i thjeshtë për t’u përdorur, nuk është e nevojshme të keni njohuri të përparuara për ta përdorur atë.

Shkoni për të:

Kur hapim programin, dritarja që shfaqet është kjo, në të gjëja e parë që na tërheq vëmendjen është qafa, e vendosur në pjesën e poshtme, në të cilën shënohen freet dhe telat që tingëllojnë në çdo kohë.

Ndryshe nga Guitar Pro, ky qafë ka 23 frets në vend të 24, të cilat mund të jenë të vështira nëse ne jemi duke luajtur hard rock të tipit Steve Vai ose duke luajtur metal.

Gjithashtu gjejmë një pjesë në të djathtë, në të cilën shohim sheshe me ngjyra të ndryshme, kjo pjesë tregon pjesën e këngës në të cilën ndodhemi.

Ne gjejmë të dhëna, mund të vendosim ato që duam, një për secilin tingull instrument, jo një për secilin instrument, për shembull, nëse në një këngë sintetizuesi përdor për shembull një Shesh Lead dhe më pas një Grand Piano duhet të krijojmë një udhë për Sheshin Lead dhe një tjetër për Grand Piano, megjithëse më vonë jemi Jordan Rudess (Dream Theater) dhe ne mund ta ndryshojmë tingullin në më pak se një të mijtën e sekondës.

Secila prej këtyre pjesëve ka një tingull siç e përmenda tashmë, ky program ka një numër të pafund tingujsh standardë. Si tingëllojnë ato? Ata tingëllojnë shumë sintetik, por ata e bëjnë punën e tyre në mënyrë të përsosur.

Një gjë që duhet të kemi në mendje është se kur krijojmë një pistë duhet të tregojmë nëse është një goditje apo instrument normal.

Për instrumentet idiofon (ksilofon, metalofon, kumbues, etj.) Duhet të zgjedhim pista normale, pasi idiofonët janë përcaktuar instrumente goditjeje, domethënë ato japin shënimet e shkallës.


Kjo është menuja e vetive, në të mund të modifikojmë tingullin e secilës pista, numrin e telave të instrumentit dhe akordimin e tij, edhe nëse pista i përket një instrumenti që nuk ka nevojë të sintonizohet ose nuk ka tela këtu duhet të kontrollojë akordimin dhe numrin e telave pasi të gjitha pjesët normale vendosen si parazgjedhje në qafën e kitarës.

Ndryshe nga Guitar Pro, kjo nuk ka një simulim me 12 tela, gjë që nuk është problem.

Nën shiritin e veglave mund të gjejmë kohëzgjatjen e secilës shënim, Tremujori, Bardha, Round, Shënimi i Tetë, etj pasi që sa herë që shkruajmë një shënim duhet të zgjedhim kohëzgjatjen e tij.

Këtu gjejmë figurën e butonave, teorinë e muzikës dhe të dyja në të njëjtën kohë për të zgjedhur vizualizimin, kjo varet nga njohuritë që kemi për të lexuar një lloj fletë muzike ose tjetrën.

Pastaj kemi butonat e riprodhimit, të cilat janë tipike Play, Stop, Pause, etj.

Unë gjithashtu do të lë një faqe ku mund të shkarkojmë fletë muzikë në formatin Guitar Pro, faqja quhet Tablaturat.tk


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Felipe dijo

  Unë instalova programin, por sapo të luaj këngën nuk ka zë. Unë jam i ri në Ubuntu dhe versioni im është 12.10, çfarë të bëj?

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Trueshtë e vërtetë, siç mund të shihet këtu:

  http://www.guitar-pro.com/en/index.php?pg=product#/interface

  Sidoqoftë, nuk është softuer falas dhe është një aplikacion me pagesë. Por hej ... për ata që nuk e shqetësojnë, mund të jetë një mundësi shumë interesante.

  Gëzuar! Paul.

 3.   Le të përdorim Linux dijo

  Vëllezër metalikë, e shoh që po mësoni. Çfarë gëzimi!
  Gëzuar! Paul.

 4.   Shupacabra dijo

  haha jam nga Argjentina dhe bej reggaeton cumbia dhe merengue, i kam varur kunjat per nje kohe te gjate, e vetmja gje qe me ka mbetur jane floket e gjata,
  Komuniteti i pershendetjeve

 5.   Guxim dijo

  Shpresoj se nuk e keni fjalën për këtë ... Ne e dimë rivalitetin midis metaleve (mua) dhe reggaeton ...

  Por hej, është gjithashtu secili, ka disa reggaeton që unë shkoj së bashku me të

 6.   Shupacabra dijo

  mirë, ne nuk do të luftojmë për zhanrin muzikor ... hahaha Një përqafim XD

 7.   Guxim dijo

  Haha prandaj them që kjo varet më shumë nga personi

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Ata janë tashmë më keq se stallman!

 9.   Shupacabra dijo

  Përshëndetje, duhet të provoni Jack_capture, ju luani dhe kapni audion, nuk e kam parë nëse funksionon me Jack2 për të parë nëse mund të përdoret opsioni freewell i kapjes

 10.   Andres Cordova dijo

  Ekziston kitara PRO 6 për linux.

 11.   Andres Cordova dijo

  Ekziston Guitar Pro 6 për Linux

 12.   Guxim dijo

  Mos më kushtoni shumë vëmendje por një zgjidhje tjetër është të kërkoni diçka si GarageBand për Linux, mendoj se ai program importoi nga MIDI

 13.   majmun dijo

  Përshëndetje Kurajo, postimi është shumë i mirë. Ndërsa jemi, unë ju pyes: a është e mundur që ky program mund të shndërrojë një skedar zanor (wav ose mp3) në tablaturë ose fletë muzikë? a mund ta lexoni midi dhe ta ktheni atë në tablaturë? Apo duhet të redaktoni manualisht një këngë x për të qenë në gjendje ta dëgjoni atë?

  Ajo që di deri më tani është se ju mund të merrni x këngë në program ose format guitarpro, por unë kisha këto dyshime. Faleminderit për postimin dhe pres përgjigjen tuaj.

 14.   Guxim dijo

  Njeri, nuk jam shumë i mirë me mundësinë për të paguar duke pasur këtë falas që më bën të njëjtin shërbim, një tjetër gjë është se i duhej një funksion specifik. Plus, një purist nuk do ta pranonte kurrë Guitar Pro

 15.   Edgar dijo

  pershendetje dhe urime

 16.   Guxim dijo

  Mendova se do të më prisnin keq këtu, por e shoh që jam gabim.

  Kjo është ajo që unë jam për njeriun, për të informuar

 17.   Guxim dijo

  Ka një shtojcë të quajtur Shtojcë Midi File Format import-eksport.

  Nuk e kam provuar por me duket sikur eshte per ato qe me thua.

  Gjithsesi unë do të shtoj një gjë në postim, qëndro i akorduar

  të fala

  1.    Luis dijo

   Përshëndetje, unë kam një problem me kitarën pro dhe është se në boritë dhe saksi soprano disa nota, rastësisht tingëllojnë me memec dhe nuk e di kujt t'i drejtohem për të më informuar për këtë problem të bezdisshëm. Faleminderit shume paraprakisht.
   Luis

 18.   majmun dijo

  Përshëndetje, unë isha duke testuar, dhe në fund tuxguitar ka mundësinë të importojë midis nga menuja "File", rezultati mund të ndryshojë dhe të jetë i saktë ose jo, kjo varet nga kompleksiteti i këngës dhe cilat instrumente përdor, por te pakten punon. Zgjidhja e vetme që shoh për konvertimin e formateve të tjera të zërit është t'i shndërroj ato në midi dhe t'i importoj në TG. Një zgjidhje fshatar, por një zgjidhje.