NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

Duke lundruar si zakonisht përmes hapësirës kibernetike pothuajse të pafund, unë kam gjetur sot një faqe interesante dhe praktike, me një objektiv të denjë dhe një informacion mjaft të dobishëm, për shumë njerëz. Gjithashtu, kjo faqe e quajtur NoGAFAM, është në një mendje me një temë të përsëritur që tashmë në Blog FromLinux ne kemi prekur postime të tjera.

NoGAFAM Isshtë një sit që jo vetëm promovon Software-in e Lirë, por gjithashtu motivon të tjerët për të bëhen të vetëdijshëm për vlerën e të dhënave të gjeneruara në Internet, dhe rrezikun që ata rrezikojnë kur përdorin platforma, aplikacione dhe shërbime nga shumë Gjigandët e Teknikës botë, shumë prej të cilave njihen si GAFAM.

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

GAFAM dhe keqpërdorimi i të dhënave tona

Duke kujtuar pak, herën e parë që prekëm plotësisht temën e GAFAM dhe për ta bërë të qartë përsëri se çfarë do të thotë termi GAFAM në tërësinë e saj, për ata që kanë nevojë për të, ne do të citojmë paragrafin vijues të tonës post i vjetër i lidhur dhe ne do ta lëmë atë në dorë në mënyrë që ju të mund ta vizitoni atë, të thelloheni në temë.

"në parim «GAFAM» është një shkurtim i formuar nga inicialet e «Gigantes Tecnológicos» të internetit (Web), që është, «Google, Apple, Facebook, Amazon y Microsoft», të cilat nga ana tjetër, janë pesë kompanitë kryesore amerikane, të cilat mbizotërojnë në tregun global dixhital, dhe të cilat nganjëherë quhen edhe Pesë të Mëdha (The Five)".

Artikulli i lidhur:
GAFAM kundrejt Komunitetit të Softuerit të Lirë: Kontrolli ose Sovraniteti

Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të rishikoni ose lexoni për herë të parë, më së shumti postimi i fundit i lidhur me këtë temë, e cila aktualisht është shumë në modë për shkak të dokumentarit interesant dhe të diskutueshëm të quajtur "Dilema sociale" ose në spanjisht "Dilema e Rrjeteve Sociale". Meqenëse, në dokumentarin në fjalë preket në thellësi:

"Varësia e tanishme që ata krijojnë tek njerëzit për të kapur kohën e tyre, vëmendjen e tyre, të dhënat e tyre, dhe për pasojë, për të analizuar, shfrytëzuar dhe bërë fitimprurëse të njëjtat elemente, domethënë, të kthejnë çdo përdorues në një produkt fitimprurës për klientët e tyre, duke shkelur në mënyrë delikate privatësinë dhe sigurinë tonë kompjuterike, dhe në disa raste edhe mënyrën tonë të të menduarit ose perceptuar realitetin ose disa fakte konkrete".

Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

Gjithashtu, ai postim ka lidhje të shkëlqyera me të tjerët ku kemi hulumtuar tema në lidhje me të Siguria e informacionit, siguria kibernetike, privatësia dhe siguria kompjuterike.

Artikulli i lidhur:
Dilema e Rrjeteve Sociale: Gjithashtu në Sistemet Operative?

NoGAFAM: Uebfaqe

NoGAFAM: Rimerr kontrollin mbi të dhënat

El Uebfaqja e NoGAFAM sipas krijuesit të vet është:

"Wasshtë bërë për të ngritur grushtin në ajër !, Vendosni fund këtij sovraniteti teknologjik të pak vetave dhe mbështetni individët dhe kompanitë lokale për të rimarrë kontrollin mbi të dhënat që ata gjenerojnë, për të propozuar shumë zgjidhje dhe alternativa të Shërbimeve / Programeve për të bërë jetë më e thjeshtë dhe më e qëndrueshme, nga ana sociale dhe ekonomike".

Seksionet

Në të, ne mund të gjejmë informacionin vijues të dobishëm dhe praktik:

 1. Nafta e re: Ku u referohet të dhënave digjitale dhe në internet të njerëzve. Mbi të gjitha, ndaj praktikave të këqija të GAFAM dhe Gjigandëve të tjerë Teknologjikë në lidhje me të dhënat tona, ndërsa ato justifikohen nën premisën e frazave të tilla si: "Ne ju ofrojmë përmbajtje të personalizuar"Ose"Ne e bëjmë jetën tuaj më të lehtë".
 2. Çfarë të dhënash na vjedhin?: Ku detajon llojet e të dhënave që mblidhen nga ne, siç janë të dhënat e përdorimit, të dhënat e shërbimit, të dhënat e kërkimit dhe filtrimit, të dhënat e lëvizshmërisë, ndër të tjera.
 3. Dhe ... çfarë të bëjmë në lidhje me të?: Aty ku ju fton të bashkoheni dhe të bëheni të vetëdijshëm dhe të ndërmarrni veprime kundër kësaj situate të dukshme.
 4. Receta. Çfarë do të na duhet?: Ku na tregon se si mund të ndërmarrim veprime për të arritur objektivin. Dhe midis rekomandimeve të përmendura ne do të citojmë 3 në vijim:
 • më shumë Free Software dhe softuer më pak abuziv i privatësisë.
 • Më pak Microsoft Windows si parazgjedhje plus GNU Linux parazgjedhur
 • Më pak Google Chrome si parazgjedhje plus Mozilla Firefox parazgjedhur

Sidoqoftë, ju ftojmë të njihni këtë sit të quajtur NoGAFAM dhe mbarimi i shikimit merr rekomandimet e tyre për veprime për të ndërmarrë ose alternativa në dispozicion për t'u zëvendësuar Softuer pronësor dhe komercial nga Softuer falas dhe i hapur.

Dhe gjithashtu mund ta zgjeroni këtë informacion në Alternativat e softuerit të lirë në dispozicion duke hyrë në vijim lidhje dhe në lidhje me masat ose veprimet për mbrojtjen e të dhënave tuaja duke lexuar dokumentin vijues të quajtur «Lista e mbrojtjes së të dhënave»Krijuar dhe azhurnuar shpesh nga Valentin delacour nga grupi i quajtur Telegram Privatësia dhe OpenSource.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me faqen interesante dhe praktike të quajtur «NoGAFAM», qëllimi kryesor i të cilit është të promovojë përfundoni ose zbutni domenin e madh Nga disa Gjigandët e Teknologjisë Globale dhe të mbështesin individët dhe bizneset lokale për të rimarrë kontrollin mbi të dhënat që gjeneron, ndër shumë të tjerë, është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y JedIT te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Përdorues i Gafam dijo

  Ku mund të mbaj më shumë se 120TB dhe si t'i ndaj me qindra klientë ... Unë jam një përdorues i Linux dhe çdo herë që kemi nevojë për shërbime gafam është e pashmangshme

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Përdorues i GAFAM. 120 TB është e madhe. Kontaktoni me Administratorin e Platformës NoGAFAM për Mastodon (@ admin @ masto.nogafam.es) për të parë se cilat opsione mund t'ju ofrojë në platformën e tij ose në një tjetër. Dhe faleminderit që na lexuat dhe për komentin tuaj.

 2.   nemecis1000 dijo

  Kjo është e vetmja gjë që nuk më pëlqeu gjatë leximit, është diçka e pjesshme

  "Nën premisën e përparimit teknologjik dhe përmirësimit të jetës së qenieve njerëzore, ajo arrin të kundërtën, duke varfëruar më tej popullatën dhe duke e përdorur atë si një armë të Kapitalizmit bazuar në Mbikëqyrjen Masive. »

  Unë do të doja të lexoja diçka të paanshme dhe më objektive, duke hequr ato detaje, informacioni është i mirë

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Nemecis1000. Paragrafi «Nën premisën e përparimit teknologjik dhe përmirësimit të jetës së qenieve njerëzore, ajo arrin të kundërtën, duke varfëruar më tej popullsinë dhe duke u përdorur si një armë e Kapitalizmit bazuar në Mbikëqyrjen Masive» kopjohet fjalë për fjalë nga seksioni «E Reja Naftë »nga« NoGAFAM2. Përdorni një ekstrakt të shkurtër nga secila seksion për të publikuar përmbajtjen e tyre. Personalisht, NoGAFAM duket si një faqe në internet për t'u njohur dhe eksploruar.