NVIDIA 470.74 Mbërrin me mbështetje Linux 5.14, rregullime të defekteve në kod dhe më shumë

kohët e fundit u njoftua lëshimi i versionit të ri të drejtuesve të NVIDIA 470.74 të cilat kryesisht mund të korrigjojnë disa gabime që janë shënuar si "serioze", pasi për shembull në këtë version të ri të drejtuesve një defekt u rregullua sepse aplikacionet që funksionojnë në GPU mund të përfundojnë pasi të dalin nga letargji, përveç kësaj, regresioni që çoi në konsum shumë të madh të kujtesës kur luani lojëra me DirectX 12 dhe filloni përmes vkd3d-protonit u korrigjua.

Ndërsa për pjesën e ndryshimeve që theksohen në ky version i ri, përmendet se mbërrin me të mira lajme për përdoruesit e NVIDIA që duan të përmirësojnë shpërndarjet e tyre në Linux 5.14, pasi NVIDIA 470.74 është këtu me një rregullim të gabimit që bëri që moduli i kernelit nvidia-drm.ko të dështojë të ngarkohet me DRM-KMS të aktivizuar (modeset = 1) në Linux Kernel Series 5.14.

Përveç kësaj, përputhshmëria me shfletuesin Mozilla Firefox është përmirësuar për të shmangur dëmtimin vizual, shtoni një profil aplikacioni për të çaktivizuar FXAA (gjithashtu i disponueshëm për sistemet FreeBSD dhe Solaris), rregulloni një regresion të performancës Vulkan që ndikoi në lojën e imituesit të garave kompjuterike "rFactor2" dhe rregulloni një defekt që mund të bëjë që aplikacionet GPU të përfundojnë kur rifillojnë nga gjumi.

Ne gjithashtu mund të zbulojmë se një profil aplikacioni është shtuar për të ndaluar përdorimin e FXAA në Firefox, i cili do të prishte daljen normale.

Për më tepër, përmendet se regresioni i performancës Vulkan ishte i fiksuar i cili ndikoi në rFactor2 dhe rregulloi një defekt që mund të shkaktojë që ndërfaqja e menaxhimit të energjisë / proc / driver / nvidia / suspend të dështojë në ruajtjen dhe rivendosjen e kujtesës së alokuar nëse parametri NVreg_TemporaryFilePath i modulit të kernelit nvidia.ko përmban një rrugë jo të vlefshme.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA 470.74 në Linux?

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e pajisjeve tuaja (sistemi, kerneli, linux-headers, versioni Xorg).

Sepse nëse jo, ju mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në asnjë moment ne nuk jemi përgjegjës për të, pasi është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë drejtuesit Nvidia në sistemin tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është është të shkosh në faqen zyrtare të internetit të Nvidia dhe në seksionin e tij të shkarkimit ata do të jenë në gjendje të gjejnë versionin e ri të drejtuesve gati për shkarkim.

Pasi të jetë bërë shkarkimi, është e rëndësishme të kujtojmë se ku është shkarkuar skedari, pasi do të duhet të ndalojmë seancën grafike të përdoruesit për të instaluar drejtuesin në sistem.

Për të ndaluar seancën grafike të sistemit, për këtë duhet të shtypim njërën nga komandat e mëposhtme në varësi të menaxherit që po përdorim dhe duhet të ekzekutojmë kombinimin vijues të çelësave, Ctrl + Alt + F1-F4.

Këtu ata do të na kërkojnë për kredencialet tona të hyrjes në sistem, ne hyjmë dhe drejtojmë:

LightDM

sudo ndaluar ndriçimi i dritës

o

ndalesa sudo /etc/init.d/lightdm

GDM

sudo sherbim gdm stop

o

ndalesa sudo /etc/init.d/gdm

MDM

sudo sherbim mdm ndalim

o

ndalesa udo /etc/init.d/kdm

KDM

sudo sherbim kdm stop

o

ndalesa sudo /etc/init.d/mdm

tani ne duhet të pozicionohemi në dosje ku është shkarkuar skedari dhe Ne japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod + x nvidia * .vrapoj

Y së fundmi duhet të ekzekutojmë instaluesin me:

sudo sh nvidia-linux * .vrapoj

Në fund të instalimit ne duhet të riaktivizojmë sesionin me:

LightDM

fillimi i sherbimit sudo lightdm

o

fillimi sudo /etc/init.d/lightdm

GDM

sudo shërbimi gdm fillimi

o

fillimi sudo /etc/init.d/gdm

MDM

sudo fillimi i sherbimit mdm

o

fillimi sudo /etc/init.d/kdm

KDM

sudo fillimi i kdm sherbimit

o

fillimi sudo /etc/init.d/mdm

Mund të zgjidhni të rindizni kompjuterin në mënyrë që ndryshimet e reja dhe shoferi të ngarkohen dhe ekzekutohen gjatë fillimit të sistemit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.