NVIDIA ka një drejtues të ri për Linux

NVIDIA

Nënshkrimi NVIDIA ka lëshuar një shofer të ri ose shofer për Linux që përfshin përmirësime interesante në krahasim me versionin e mëparshëm, diçka që adhuruesit e markës amerikane të GPU-ve do ta vlerësojnë. Ky drejtues i ri, ndër të tjera, shquhet për të pasur mbështetje për monitorë të pajtueshëm me teknologjinë G-SYNC. Kjo është, me mbështetjen për vëzhguesit e lojrave që falë tij mund të tregojnë objektet menjëherë me më shumë qartësi.

Kjo është një Kontrolluesi beta Dhe nga ajo që kemi mundur të dimë, duket mjaft interesante, veçanërisht nëse merrni parasysh atë botë të lulëzuar të lojrave në Linux, duke shtuar mbështetjen për këtë teknologji që me siguri do të tërheqë lojtarët më të Linux. Prandaj, me këtë drejtues të ri, të gjithë përdoruesit me një monitor FreeSync duhet të jenë në gjendje të aktivizojnë G-SYNC pa probleme.

Por, për sa kemi mësuar, ky kontrollues ende nuk është lustruar nga zhvilluesit, pasi ka disa kufizimet përtej të qenit Beta. Për shembull, G-SYNC do të punojë vetëm me një monitor dhe nëse loja shfaqet në ekran të plotë. Kjo ka zemëruar disa lojtarë, të cilët thonë se është turp pasi është mjaft e padobishme kur shumë lojtarë po përdorin më shumë se një monitor ...

Megjithatë, hap pas hapi përmirësohet dhe ata gjithashtu kanë lëvizur në fronte të tjera, siç janë përmirësimet në mbështetjen për Vulkan dhe OpenGL, zgjidhja e problemeve të caktuara që parandaluan zgjedhjen e ekraneve PRIME në qendrën e konfigurimit të NVIDIA, janë shtuar gabime me Vulkan që shkaktoi një mosfunksionim mbështetje për Video Codec SDK 9.0 dhe mbështetje për Turing NVENC / NVDEC, etj.

Ju tashmë e dini që ato ekzistojnë kontrollues të hapur dhe të pronarit për kartat grafike, nëse doni të dini më shumë rreth pronarëve mund të klikoni kjo lidhje nga faqja zyrtare e internetit e NVIDIA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Andreale Dicam dijo

    "Ju tashmë e dini që ka shoferë të hapur ..." jo, ju lutem, në temën Nvidia ata shoferë falas Nouveau janë një turp i vërtetë. Këtu është nëse pronarët janë apo jo.