Ubuntu Touch OTA 18 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e saj

Sapo është lëshuar azhurnimi i ri i Ubuntu Touch OTA 18 i cili ende bazohet në Ubuntu 16.04 dhe i ndryshimeve në OTA-18 që bien më shumë në sy është zbatimi i rishikuar i shërbimit Media-hub, si dhe optimizime të ndryshme të përgjithshme për performancën dhe konsumin e kujtesës dhe më shumë.

Për ata që nuk janë ende në dijeni të Ubuntu Touch, duhet ta dini se kjo është një shpërndarje e platformës mobile e zhvilluar fillimisht nga Canonical i cili më vonë u tërhoq dhe kaloi në duart e projektit UBports.

Lajmet kryesore të Ubuntu Touch OTA 18

Siç u përmend në fillim, ky azhurnim i ri i Ubuntu Touch vazhdon në versionin Ubuntu 16.04, por përmendet se me përpjekjet e zhvilluesve ka qenë e mundur të përqendrohemi në punën e ardhshme për t'u përgatitur për kalimin në Ubuntu 20.04.

Nga ndryshimet që bien në sy në këtë OTA të re, a zbatimi i rishikuar i shërbimit Media-hub, i cili është përgjegjës për luajtjen e aplikacioneve zanore dhe video. Në qendrën e re të mediave, çështjet e stabilitetit dhe zgjatueshmërisë u zgjidhën, struktura e kodit është përshtatur për të thjeshtuar përfshirjen e funksioneve të reja.

Theksohet gjithashtu se u bënë optimizime të përgjithshme të performancës dhe konsumi i kujtesës, i destinuar për punë të rehatshme në pajisjet e pajisura me 1 GB RAM.

Në veçanti Efikasiteti i pasqyrimit të imazhit në sfond është rritur- Duke ruajtur vetëm një kopje të një imazhi me një rezolucion që korrespondon me rezolucionin e ekranit në RAM, krahasuar me OTA-17, konsumi i RAM është zvogëluar me të paktën 30 MB kur vendosni imazhin tuaj të sfondit dhe deri në 60 MB për pajisjet me rezolucion të ulët në ekran.

Nga ana tjetër, u sigurua shfaqja automatike e tastierës në ekran kur hapni një skedë të re në shfletuesin, përveç kësaj tastiera në ekran ofron mundësinë e futjes së simbolit «°» (shkallë), si dhe shtoi shkurtoren e tastierës Ctrl + Alt + T për të thirrur emulatorin e terminalit.

Në orën e alarmit, koha e pauzës për mënyrën "më lini të fle pak më shumë" tani llogaritet në lidhje me shtypjen e butonit, dhe jo me fillimin e telefonatës. Nëse nuk ka reagim ndaj sinjalit, alarmi nuk ndizet, thjesht ndalet për një moment.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

  • Shtoi mbështetje për afishe në aplikacionin e mesazheve.
  • Muri i Lomirit është bërë shumë më efikas në këtë version.

Më në fund zhvilluesit komentojnë për kalimin në Ubuntu 20.04:

Postimet tona të mëparshme kanë aluduar në një ngadalësim të zhvillimit të Ubuntu Touch në Xenial ndërsa përgatitemi një Versioni Ubuntu Touch bazuar në Ubuntu 20.04. Duket se ngadalësimi legjendar ishte nënvlerësuar, nëse kishte ndonjë gjë .

Shtë e vërtetë që pequeño ekipi i njerëzve që i njohin pjesët e brendshme të Ubuntu Touch kanë qenë të shqetësuar për gjëra të tjera përveç OTA-18. Ratchanan është përqendruar në gjetjen e Lomiri, infrastrukturën përreth dhe tastierën që funksionon në systemd në Ubuntu 20.04; në krijimin e imazheve UT bazuar në 20.04; dhe në shumë detyra të tjera për të numëruar.

Merrni Ubuntu Touch OTA-18

Për ata që janë të interesuar në këtë azhurnim të ri Ubuntu Touch OTA-18, duhet ta dini se ai ka mbështetje për OnePlus One, Fairphone 2, Nexus 4, Nexus 5, Meizu MX4 / PRO 5, VollaPhone, Bq Aquaris E5 / E4.5 / M10, Sony Xperia X / XZ, OnePlus 3 / 3T, Xiaomi Redmi 4X, Huawei Nexus 6P, tabletë Sony Xperia Z4, Google Pixel 3a, OnePlus Two, F (x) tec Pro1 / Pro1 X, Xiaomi Redmi Note 7, Samsung Galaxy Note 4, Xiaomi Mi A2 dhe Samsung Galaxy S3 Neo + (GT-I9301I).

Për përdoruesit ekzistues të Ubuntu Touch në kanalin e qëndrueshëm ata do të marrin azhurnimin OTA përmes ekranit të azhurnimeve të konfigurimit të sistemit.

Derisa, në mënyrë që të merrni azhurnimin menjëherë, thjesht mundësoni hyrjen në ADB dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në 'shell ADB':

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Me këtë pajisja do të shkarkojë azhurnimin dhe do ta instalojë atë. Ky proces mund të zgjasë pak, varësisht nga shpejtësia e shkarkimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.