Përdorni një skanues MFP të rrjetit

Situata do të ishte si më poshtë: ne kemi PC të shumtë me Linux, a router dhe a  Printer shumëfunksional dhe ne duam ndajnë atë me të gjitha makineritë që të mund të skanojmë përmes rrjetit.

Konfigurimi i serverit

Së pari, duhet të instaloni disa paketa:

sudo apt-get instalo xinetd sane xsane libsane sane-utils

Ne krijojmë dhe modifikojmë skedarin '/etc/xinetd.d/saned':

sudo gedit /etc/xinetd.d/saned 

dhe shtoni tekstin:

{ 
tipi i prizës = lumë
server = / usr / sbin / sanedohet
protokolli = tcp
përdorues = rrënjë
grup = rrënjë
prisni = jo
çaktivizo = jo
}

Ne vendosim IP-të e klientëve që lejohen të skanojnë:

sudo gedit /etc/sane.d/saned.conf 

Në rastin tim, unë kam shtuar vetëm sa vijon në dosje:

192.168.0.1 / 24

Ne editojmë skedarin '/ etc / default / saned':

sudo gedit / etc / default / saned 

Dhe ne e ndryshojmë vlerën 'RUN = jo' në 'RUN = po'. Ne rifillojmë daemon:

sudo /etc/init.d/xinetd rinisni
sudo service riniset rinovuar

Fuente: Fernando Guillen


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kabetza1 dijo

  Kjo tregon vetëm pjesën e serverit dhe çfarë lidhje me klientët?

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Jo, jo ... duhet të vendosni 24 pas /
  Nuk ka asnjë lidhje me maskën, por me numrin e bitëve të prefiksit IP. Në IPv4, është 24.
  Për më shumë informacion, kontrolloni wikipedia. Kërko nënrrjetin.
  Perqafo! Paul.

 3.   Agustin dijo

  Përshëndetje djema, unë kam rrjetin tim lokal të konfiguruar me DHCP, me të cilin ndryshon IPS ... Unë do të doja që ndonjë prej kompjuterëve të lidhur në router të ishte në gjendje të skanonte ... si ta bëj atë?

 4.   Mongo dijo

  Për t'i shtuar të gjitha kompusët që janë të lidhur në të njëjtin rrjet, mund të përdorni nën-rrjetin tuaj IP: nëse IP-ja e makinës suaj është 192.168.1.1, nën-rrjeti juaj është ndoshta 192.168.1.0/24.
  Gëzuar! Paul.

 5.   gonza_212 dijo

  Një pyetje: a duhet ta instaloj gjithë atë në kompjuterin që kam të lidhur vetëm me printerin shumëfunksional? në pc-në tjetër duhet të instalohet diçka, apo nuk është e nevojshme?

  Informacion i mirë, faleminderit shumë.

  Përshëndetje!

 6.   Luani dijo

  Me 192.168.0.1/254 çfarë bëni: tregoni se është përfshirë IP: 192.168.0.1 me maskën 254; ose çfarë përfshihen nga 1 në 254?

  Faleminderit për postimin: Unë e kam kopjuar atë për blogun tim sepse e shoh shumë të dobishme

 7.   Djali Mount SonsoTux dijo

  Si të lidheni nga makina tjetër ose si të konfiguroni për të skanuar

 8.   Djali Mount SonsoTux dijo

  Si të lidheni nga makina tjetër ose si të konfiguroni për të skanuar

 9.   Luani dijo

  Kjo është arsyeja pse më befason, sepse shënimi do të ishte 24. Unë nuk e kuptoj mjaft 256, supozoj se ju mendoni se është një IP që mund të jetë në një diapazon prej 256 IP të ndryshëm.

 10.   Le të përdorim Linux dijo

  Mos… kishte një gabim shtypi atje there
  Korrigjuar!
  Perqafo! Paul.

 11.   Luani dijo

  Unë jam Leo ... Unë gjithashtu e korrigjoj atë.

  të fala

 12.   Miguel dijo

  Unë kam një printer shumëfunksional, ai lidhet me routerin përmes wifi, ai tashmë ka një IP 192.168.1.3, unë duhet të konfiguroj vetëm pjesën e klientit, mendoj kështu, por nuk e njeh skanerin

 13.   Laurencio dijo

  Po sikur të jetë një rrjet i konfiguruar me windows pc dhe një përfaqësues në të cilin ne duam të shtojmë një makinë Linux pa ndryshuar pjesën tjetër të makinave? Mund te jete? si do te ishte
  Në punën time, 4 PC janë të lidhur me një router me kabllo dhe lidhje interneti përmes proxy, të cilët kanë mundësi të përdorin një printer shumëfunksional vëllai dcp-8155.
  A mund të shtoni një makinë tjetër linux në atë rrjet për të përdorur atë shumëfunksionim pa konfiguruar gabimisht atë që është bërë tashmë?
  Përshëndetje.

 14.   Pedro V dijo

  Mirë Unë kam ndjekur hapat e treguar dhe gjatë ekzekutimit të komandës sudo shërbimit saned rinisni kam marrë mesazhin e mëposhtëm në terminal:
  Rinisja e dështuar e saned.service: Njësia saned.service është e maskuar.
  Çfarë mund të jetë për shkak të?

 15.   Jordi dijo

  Unë kam qenë neofit për shumë vite jam përpjekur të përdor Linux, të filloj me padi dhe pastaj me Ubuntu gjithmonë kam pasur të njëjtin problem me printerët dhe skanuesit, sidomos me shumëfunksione, tani që nga fillimi kam qenë në gjendje të përdor Ubuntu në laptopin tim HP dhe se funksionon printeri Unë e shoh veten të papërdorshëm me skanerin nuk ka asnjë mënyrë që ta shoh Mund të lexoj udhëzimet me shumë kujdes Më vjen keq që nuk jam në gjendje të ndjek udhëzimet nuk ka asnjë mënyrë për të gjetur një grafik program që mund ta bëjë këtë nga mendja e mirë Unë jam i dënuar që të mos jem në gjendje të përdor programe falas me një sistem falas.
  Falënderim