PeerTube një platformë e transmetimit video të decentralizuar

PeerTube

PeerTube është një platformë falas dhe e decentralizuar që përdoret për të organizuar mbajtjen e videove dhe video streaming.

PeerTube ofron një alternativë ndaj YouTube, Dailymotion dhe Vimeo, i pavarur nga ofruesit individualë, i cili përdor një rrjet shpërndarje të përmbajtjes bazuar në P2P për të lidhur trafikun dhe për të lidhur shfletuesit e vizitorëve me njëri-tjetrin.

Filluar në 2015 nga një programues i njohur si Chocobozzz, zhvillimi i PeerTube tani mbështetet nga organizata jofitimprurëse franceze Framasoft. Qëllimi është të sigurojmë një alternativë për platformat e centralizuara si YouTube, Vimeo ose Dailymotion.

Zhvillimet e projektit shpërndahen nën licencën AGPLv3.

PeerTube bazohet në përdorimin e klientit WebTorrent (BitTorrent) drejtimin në shfletues dhe përdorimin e teknologjisë WebRTC për të krijuar një kanal komunikimi P2P direkt midis shfletuesit dhe protokollit ActivityPub.

Duke e bërë këtë PeerTube lose që lejon është të bashkoheni me servera të ndryshëm me videon në rrjetin e përgjithshëm të federuar në të cilin vizitorët janë të përfshirë në shpërndarjen e përmbajtjes dhe kështu të kenë mundësinë të regjistroheni në kanale dhe të merrni njoftime rreth videove të reja.

Secili server me videon kryen funksionin e një gjurmuesi BitTorrent që pret llogaritë e përdoruesve të këtij serveri dhe videon e tij. ID-ja e përdoruesit formohet në formën "@ user_name @ server_domain".

Mënyra se si funksionon PeerTube është mjaft unike në këtë transmetimi i të dhënave gjatë shikimit bëhet direkt nga shfletuesit e vizitorëve të tjerë që shikojnë përmbajtjen.

Nëse askush nuk po shikon një video, postimi është i organizuar nga serveri në të cilin video është ngarkuar fillimisht (përdoret protokolli WebSeed).

PeerTube përdor protokollin ActivityPub, një standard i ri në internet W3C, për të mundësuar decentralizimin dhe pajtueshmërinë me shërbime të tjera të tilla si Hubzilla, Mastodon ose Diaspora.

Karakteristikat e PeerTube

Ajo që mund të theksohet në lidhje me këtë platformë është transmetimi i videos, pasi mjafton të ngarkoni një video, një përshkrim dhe një grup etiketash në një nga serverat dhe kjo video do të jetë e disponueshme në të gjithë rrjetin.

Themelimi PeerTube _-_ Blender_

Dhe jo vetëm nga serveri kryesor i shkarkimit. Për të parë videot duke përdorur komunikimet P2P, një miniaplikacion special me një luajtës të internetit të integruar mund të shtohet në sit.

Për të punuar me PeerTube dhe për të marrë pjesë në shpërndarjen e përmbajtjes, një shfletues i rregullt është i mjaftueshëm dhe nuk kërkohet asnjë program shtesë.

Ka aftësia për të ndjekur aktivitetin në kanalet e zgjedhura video.

Një përdorues mund të pajtohet në kanalet e interesit PeerTube dhe, në të njëjtën kohë, të mos e lidhë pajtimin në një llogari të centralizuar, falë monitorimit të ndryshimeve në rrjetet sociale të federuara (për shembull, në Mastodon dhe Pleroma) ose nga RSS.

Është e mundur të jetë në gjendje të sigurojë një ndërfaqe për të personalizuar paraqitjen e kanalit dhe për të menaxhuar funksionet e disponueshme (Për shembull, mund të ndryshoni pamjen e faqes ose të ndaloni shfaqjen e listës së videove të botuara më parë, por mund të regjistroheni për të ndjekur shfaqjen e videove të reja.)

Përveç kësaj shpërndani trafik midis përdoruesve që shikojnë video, PeerTube lejon gjithashtu që nyjet e krijuara nga autorët për shpërndarjen kryesore të videove të memorizojnë videot e autorëve të tjerë, duke formuar një rrjet të shpërndarë jo vetëm të klientëve, por edhe të serverave, dhe gjithashtu duke siguruar tolerancë ndaj gabimeve.

Kundërshtimi i censurës. Rrjeti PeerTube është formuar si një bashkësi e serverave të vegjël të pritjes së videove të ndërlidhura, secili prej të cilëve ka administratorin e vet dhe rregullat e veta mund të miratohen.

Nëse një përdorues nuk është i kënaqur me rregullat e një serveri të veçantë, ai mund të lidhet me një server tjetër ose të fillojë serverin e tij, në të cilin ai është i lirë të vendosë çdo kusht. Aktualisht rreth 250 serverë, me mbështetjen e vullnetarëve dhe organizatave të ndryshme, po kandidojnë për të pritur përmbajtje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael.Linux.Përdoruesi dijo

  Na vjen keq, por mos ma jep kokën aq shumë. nëse nuk jam keqkuptuar, nëse vendos një server Peertube, a do të pres edhe video që nuk janë të miat? Unë e kërkoj këtë më shumë se gjithçka për çështjet e përmasave, natyrisht, nuk është e njëjta gjë që të kesh sigurinë e hapësirave të mia të magazinimit sesa të duhet të llogaritësh një shumë shtesë të paparashikuar për videon që nuk e ngarkoj.

  Falënderim

 2.   Eduard Vidal Tulsà dijo

  këtu ju thonë jo

 3.   Zikoksi3 dijo

  Epo, mendoj kështu, nëse dëshiron. Serveri juaj pret, mirëmban dhe krijon rregullat tuaja. Mund ta hapni për publikun e gjerë ose ta mbyllni për veten tuaj. Ju gjithashtu vendosni se në sa rrjete regjistroheni për federatën ose nëse e hapni atë për publikun, vendosni një kufi megabajt x video, x video në javë ose muaj, tema e kanalit (pa përmbajtje NFSW, për shembull) . Nuk ka censurë si rregull, por secili server ka rregullat e veta brenda disa bazave

 4.   vjollcë dijo

  Dhe çfarë mund të gjendet në Peertube?
  Për shembull, nëse më interesojnë videot e astronomisë, si mund t'i kërkoj ato?
  A mund të postoni një video për të parë vetëm disa njerëz?
  Ku mëson një laik çfarë mund të bëhet me Peertube dhe si ta bëjmë atë?