Projekti Genode lëshoi ​​në treg versionin e ri të OS Sculpt 19.07

skulpturë-ce

Genode është një mjedis i sistemit operativ falas dhe burim i hapur jeni i përbërë nga një shtresë e abstraksionit të mikronukleusit dhe një koleksion të përbërësve të hapësirës së përdoruesit. Projekti spikat si një nga pak sistemet operative me burim të hapur që nuk është i frymëzuar nga një sistem tregtar.

Filozofia pas modelit bazohet kryesisht në faktin se një bazë e vogël e informatikës së besueshme është thelbësore në një sistem operativ të orientuar drejt sigurisë. Genode mund të përdoret si bazë për sistemet operative desktop ose tablet ose si monitor për makinat virtuale për sistemet operative të mysafirëve.

Gjenodë siguron një infrastrukturë të unifikuar për krijimin e aplikacioneve të personalizuara që ekzekutohen në majë të kernelit Linux (32 dhe 64 bit) ose mikrokerneli NOVA (x86 me virtualizim), seL4 (x86_32, x86_64, ARM), Muen (x86_64), Fiasco.OC (x86_32), x86_64, ARM), L4ka :: Fëstëk (IA32, PowerPC ), OKL4, L4 / Fiasco (IA32, AMD64, ARM) dhe kerneli ekzekutues i drejtpërdrejtë për platformat ARM dhe RISC-V.

Kerneli L4Linux, i cili funksionon në krye të mikrokernelës Fiasco.OC, e cila ju lejon të ekzekutoni programe të rregullta Linux në Genode. Kerneli L4Linux nuk punon drejtpërdrejt me harduerin, por përdor shërbimet Genode përmes një sërë drejtuesish virtualë.

Rreth Skulptit

Projekti Genode boton një sistem operativ desktop të quajtur Sculpt, krijuar për përdoruesin aktual të laptopit.

gdhend është një sistem i vogël bazë me zbulimin dhe konfigurimin automatik pajisja, disa GUI të kontrollit dhe një ndërfaqe për menaxherin e paketës Genode.

Sistemi nuk përmban një mjedis të plotë, por kërkon që përdoruesit të implementojnë makina virtuale që presin sisteme operative tradicionale për një desktop të plotë.

gdhend ndryshon nga Genode në atë që mbështetet shumë në rikonfigurimin dinamik përmes komponentëve të privilegjuar të kontrollit, në kontrast me sistemet e specializuara që kanë politika statike.

Sistemi vjen me një GUI Leitzentrale që ju lejon të kryeni detyra tipike të administrimit të sistemit.

  1. Në këndin e sipërm të majtë të ndërfaqes grafike, shfaqet një menu me mjete për menaxhimin e përdoruesve, lidhjen e disqeve dhe vendosjen e një lidhje rrjeti.
  2. Në qendër është një konfigurues për rregullimin e sistemit të mbushjes, i cili siguron një ndërfaqe grafike që përcakton marrëdhëniet midis përbërësve të sistemit.

Përdoruesi mund të heqë ose shtojë përbërës në mënyrë interaktive dhe arbitrare, duke përcaktuar përbërjen e mjedisit të sistemit ose makinave virtuale.

gdhend

Në çdo kohë, përdoruesi mund të kalojë në kontrollin e modalitetit të konsolës, gjë që siguron fleksibilitet më të madh në administrim.

Një desktop tradicional mund të merret duke ekzekutuar shpërndarjen TinyCore Linux në një makinë virtuale Linux.

Në këtë mjedis, shfletuesit Firefox dhe Aurora, një redaktues teksti i bazuar në Qt, dhe aplikacione të ndryshme janë në dispozicion.

Rreth versionit të ri të Sculpt 19.07

kohët e fundit Zhvilluesit e OS Genode njoftuan lëshimin e versionit të ri të Sculpt 19.07.

Versioni i ri është i shquar për zbatimin e mbështetjes së clipboard midis terminaleve, aplikacioneve grafike të bazuara në Qt5 dhe makinave virtuale.

edhe Workshtë bërë punë për të rritur produktivitetin dhe për të rritur përgjegjësinë e ndërfaqes.

Përmirësimet e bëra në azhurnimin e majit të platformës Genode, të tilla si ndërfaqe virtualizimi e pavarur e kernelit, mbështetje për arkitekturën AARCH64, kalimi në përdorimin e paracaktuar të standardit C ++ 17, mjete të reja të bazuara në GCC 8.3 dhe një kohë ekzekutimi të azhurnuar bazuar në FreeBSD 12 libc.

Për Genode, komponentë të ndryshëm të Linux dhe BSD u transferuan, Gallium3D u mbështet, Qt, GCC dhe WebKit u integruan, dhe aftësia për të pritur mjedise të programeve hibride Linux / Genode u implementua.

Portshtë përgatitur një port VirtualBox që funksionon në krye të mikrokernelit NOVA.

Një numër i madh i aplikacioneve janë përshtatur për të ekzekutuar drejtpërdrejt në mikrokernel dhe mjedisi Noux, i cili siguron virtualizim në nivelin e sistemit operativ.

Për të nisur programe jo të portuara, është e mundur të përdoret një mekanizëm për të krijuar ambiente individuale virtuale të nivelit të aplikimit që lejojnë programet të ekzekutohen në një mjedis virtual Linux duke përdorur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.