Pse nuk dua të përdor Unitetin?

Ne të gjithë e dimë tryezën e re të Ubuntu, Një Predhë para xhuxh i quajtur Unitet dhe se ka fituar afeksionin dhe përbuzjen e shumë njerëzve.

Qëllimi i këtij postimi nuk është ta diskreditojë atë, por thjesht t'ju tregoj pak për avantazhet dhe disavantazhet që ka nga këndvështrimi im të paktën në version 11.04. Në fakt, unë duhet të them se personalisht: "Unë e dua Unitetin" por ka arsye shumë të forta që më detyrojnë të mos e përdor.

Une pelqej?

Stili "Mac" Gjithmonë më ka pëlqyer. Butonat në panelin e sipërm, së bashku me menunë e mjeteve të aplikacioneve është për mua, një nga vendimet më të suksesshme të projektuesve të Unitet. Mirë, është një kopje e Mac OS, por nuk mund të mohohet që rezultati është shumë komod dhe na kursen hapësirë ​​në ekran.

Sidoqoftë, në betat e Onerik mund ta shohim se tani butoni me logon Ubuntu shko te Dok (ose Launcher, siç preferoni), dhe megjithëse nuk e kam provuar, ideja nuk më pëlqen shumë. Ndoshta unë jam akoma i adaptuar me ndjesinë që kur ta klikojmë, do të kemi një menu. Në kundërshtim me Gnome-Shell, kur kemi nevojë të përdorim Dok, kjo tregohet mbi dritaren që kemi të hapur dhe për këtë arsye, nuk e humb vëmendjen.

Se nuk më pëlqen?

Gjërat pozitive kanë mbaruar për mua. Gjëja e parë që nuk më pëlqen është madhësia e paracaktuar e Dok në ekranet që nuk janë me ekran të gjerë. Ndjenjën se nuk kam hapësirë ​​në monitor dhe se Dok Shtë një shirit tepër i madh dhe plot ngjyra, nuk del me rezolucione më të ulëta nga 1024 × 768.

Fakti i të qenit i detyruar të përdoret Compiz është një nga ato arsyet e forta pse nuk dua ta përdor Unitet. Ndoshta një ditë do të kem një të mirë PC me karakteristika te shkelqyera, por tani nuk e kam. Në fakt e vetmja PC që kam është puna ime dhe ndonjëherë me 1GB është e drejtë për mua. Compiz kontrollon pothuajse gjithçka si kush thotë. Pse nuk e bëjnë ata a Qendra e Administrimit para Unitet ku mund të konfiguroni madhësinë e Dok, transparencat dhe gjithçka tjetër? E gjitha kjo varet Compiz nga sa kam parë dhe po e përsëris, nuk më shërben.

Duke folur rreth Dok Kush tha që unë përdor koshin e plehrave? Pse më detyrojnë ta kem ngulur atje pa lëvizur? Dhe e njëjta gjë me tavolinat. Po sikur të dua të kem më shumë se 4, ose të mos kem asnjë? Dhe kjo sasi e ngjyrave të paracaktuara nuk mendoj se është aspak estetike, më shumë sesa një tavolinë profesionale, tregon se është diçka fëminore.

Nëse ngjitemi pak më lart, në të djathtë (zona e njoftimit), ne do të shohim se shumë shpejt nuk do të ketë një tregues më shumë. Okshtë në rregull që të dëshironi t'i integroni të gjitha në matës, por kjo i bën menutë tepër të mëdha vertikalisht për sa më pëlqen. Përveç kësaj, më pëlqen të përdor tabakanë dhe që shumë aplikacione minimizohen në të, kështu që paneli i sipërm do të jetë i mbushur me ikona.

Gjithashtu nuk më pëlqen mënyra se si shfaqet opsioni run kur shtyp Alt + F2 Çfarë ishte e gabuar me kutinë e vogël të vjetër me historinë e saj drop-down?

Kjo nuk është për të përmendur mënyrën në të cilën tani duhet të përdoren aplikacionet.Lente quhet? Gjithsesi. Tooshtë shumë klikime dhe tasteve. Në Gnome 2 për shembull, për të hapur një aplikacion:

 1. Klikoni me miun në menu aplikimet.
 2. Vendosni miun (pa klikuar) në të ACCESORIOS dhe zhvendoseni atë në gedit.
 3. Klikoni mbi gedit.

Kjo është, 2 klikime dhe ecje. Tani në Unitet:

 1. Klikoni në ikonën Ubuntu (ose me Dritaret).
 2. Shkruani atë që dëshironi të kërkoni (në këtë rast) gedit).
 3. Ju e gjetët atë? Epo, klikoni në ikonën.

Thjesht shtypja është një sherr. Dhe mos më thuaj që mund të shtoj lëshuesin në të Dok, sepse nëse shtoj gjithçka që përdor atje, atëherë lista e ikonave do të ishte e madhe dhe ata do të duhet të lëvizin shumë për të gjetur atë që unë dua. Megjithëse duhet të pranoj që metoda për ta shtuar është mjaft e thjeshtë.

 Dhe këto janë arsyet pse nuk dua ta përdor?

Pjesërisht po, por nuk është më e rëndësishmja nga të gjitha. Arsyeja kryesore që nuk dua ta përdor Unitet, kjo është për shkak se unë jam i detyruar të përdor Ubuntu. Unë nuk kam asgjë të veçantë kundër kësaj shpërndarjeje, por nuk dua që t'i nënshtrohem asaj për të përdorur diçka që më pëlqen. Në këtë aspekt Gnome-Shell ka një avantazh, pa marrë parasysh nëse është Fedora, Magjia, openSUSE o Debian, ne mund ta përdorim atë pa ndonjë problem në secilën prej tyre. Në fakt, nuk e kuptoj se si Debian, prej nga vjen Ubuntu, nuk mund të përdoret.

Unitet po përmirësohet dita ditës dhe për më të mirën Uniteti 2D gjithashtu merrni azhurnimet tuaja të mira për Onerik o Ubuntu 12.04, por ky version në QtDeri më tani më ka paraqitur disa probleme, kështu që mund të them se është ende shumë e gjelbër.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Gjithmonë më ka pëlqyer stili "Mac".

  I njëjti që më tha ku Malcer pas flakës "Por nëse përdor Mac OS X, më i mbylluri në botë" dhe më lart pa e përdorur JAJAJAJAJA

  Ky është problemi, unë i urrej kopjet e dukshme të diçkaje, prandaj nuk do ta provoj kurrë Unitetin edhe nëse ata e kalojnë atë në distro të tjera

  1.    elav <° Linux dijo

   A është kjo për shijet, ngjyrat. Mac mund të jetë shumë i mbyllur, është e vërtetë, por ajo që më pëlqen nuk është sistemi, por dizajni i ndërfaqes dhe rregullimi i gjërave në ekran. Ekziston ndryshimi.

 2.   i çmendur dijo

  Fatkeqësisht uniteti më kujtoi dritaret shumë vite më parë, uniteti është një vend që nuk mund të konfigurohet dhe që nuk është i mirë; tani për tani unë jam duke qëndruar me linuxmint (gnome2.3) dhe gjithashtu sabajon me xfce.

  Dhe unë gjithashtu kam një makinë me 1 koncert ram, nuk kam nevojë për më shumë dhe preferoj të thjeshtë dhe të konfigurueshëm.

  përshëndetje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo po, është një nga gjërat që më shqetëson më shumë rreth Unitetit, duke mos qenë në gjendje ta personalizoj aq shumë. Nuk mund ta zhvendos dokun, të shtoj një panel, sidoqoftë .. It'sshtë zhgënjyese !!!

  2.    DwLinuxero dijo

   Një pyetje, nëse po përdor unitet si ti, pse ikona e unitetit blu nuk duket si ti në mesazhet e mia?
   të fala

 3.   Eduari 2 dijo

  Eh elav, si po shkon konsumi i burimeve në Unitet? Nëse kur Gnome 3 sapo kishte dalë dhe Ubuntu sapo doli me Unity dhe konsumoi më shumë se gnome me guaskën e tij, konsumi i gnome është përmirësuar, si po shkon Uniteti?

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, në fakt unë u ktheva në LMDE të Shtunën, nuk mund ta ndihmoj ^^ por do t'ju them se konsumi i të dyve është mjaft i barabartë, të paktën në testet që bëra. Do të shoh nëse bëj një post duke folur për këtë temë

   1.    Eduari 2 dijo

    Të barabartë? A e keni provuar gnome 3.2 rc? mirë sa më shpejt që të dalë 3.2 që përmirëson konsumin edhe pse ata ende duhet të zgjedhin për këtë. uhm do të duhet të pres që të dalë ubuntu 11.10 dhe ta provoj për të parë se si është.

    1.    elav <° Linux dijo

     Padyshim që unë nuk kam testuar RC të Gnome 3.2. Si punon? Shpresoj që po, me kalimin e kohës ata do të zgjedhin më shumë burime.

 4.   DwLinuxero dijo

  Epo, me unitetin jam shumë rehat, i vetmi problem serioz që shoh është se ata nuk na lënë të lëvizim shiritin e faqes, por mirë ju jeni mësuar me të, është gjithashtu e vërtetë që nuk mund të personalizohet pothuajse por gjëja është që ne nuk e përdorim kompjuteri të ecë duke personalizuar gjithçka çdo 2 × 3 nëse nuk bëj gjëra produktive, dhe me unitet jam shumë komod dhe nëse shiriti i ikonës mund të ndryshohet anash do të ishte një hut
  të fala