Punoni me nivele gjysmë grafike

Disa kohë më parë unë kam për të bërë disa ndryshime në niveli i rrjedhës nga një PC, pasi nuk e kisha bërë kurrë më parë këtë, pyeta atë që di më shumë, Google.

Një nga zgjidhjet që gjeta ishte të punoja me komandën azhurnim-rc.d, e cila më lejoi të bëja atë që më duhej, të shtoja një skenar që kam në të /etj/init.d/ disave nivelet e rrjedhës më konkretisht, doja të gjeja një zgjidhje më të thjeshtë që ishte më e lehtë për tu kuptuar.

Gjeta një program që punon në terminal po, por është pothuajse grafik, na lejon të aktivizojmë dhe çaktivizojmë daemons (shërbime) del niveli i rrjedhës që duam, shtojmë, etj:

sysv-rc-konf

Për ta instaluar është e thjeshtë, le të vendosim sa vijon në një terminal (tastierë, bash, shell):

 • sudo apt-get instalo sysv-rc-conf
 • // kjo për distros bazuar në Debian, për disa arsye në ArchLinux Nuk mund ta gjej, të paktën jo në repo të qëndrueshme ...

Pastaj, ne e drejtojmë atë me lejet e administrimit:

 • sudo sysv-rc-konf

Dhe do të shfaqet e mëposhtme:

Për të dalë nga programi është e thjeshtë, me çelësin [P], sikur të ishte një njeri Hehe.

Shumica dërrmuese nuk punojnë me nivele të mbarimit, kryesisht për shkak se nuk kanë pasur nevojë për të, por hej, është gjithmonë mirë që të paktën të kesh një nocion të këtyre llojeve të aplikacioneve dhe opsioneve.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hoze Palomo dijo

  Njeri, ti je mikpritësi! .Hehe. Faleminderit për informacionin