Rclone: ​​Ju lejon të sinkronizoni skedarët dhe drejtoritë midis reve

Sinkronizimi i skedarëve dhe direktorive në linux është mjaft i thjeshtë me rsync, madje shumë kohë më parë flitej këtu në blog për një Skript Python për rezervime lokale me rsyncNë këtë mundësi, ne duam t'ju prezantojmë me Rclone, i cili është një mjet që është si rsync por për ruajtjen e reve.

Ky mjet do të na lejojë të sinkronizojmë skedarët dhe direktoritë nga një shërbim cloud në një tjetër, apo edhe nga drejtoria jonë lokale në shërbimet cloud.

Çfarë është Rclone?

Shtë një mjet me burim të hapur, i zhvilluar duke përdorur go language by Nick Craig që na lejon të sinkronizojmë skedarët dhe direktoritë midis shërbimeve të ndryshme të cloud midis të cilave Google Drive, Amazon Drive, S3, Dropbox, Backblaze B2, One Drive, Swift, Hubic, Cloudfiles, Google Cloud Storage, Yandex Files ndër të tjera.

Në mënyrë të ngjashme, mjeti mbështet transferimin e skedarëve nga shërbimet lokale dhe përmes SFTP, prandaj ne mund ta përcaktojmë Rclone si "rsync për ruajtjen e reve". skedarët e sinkronizimit

Karakteristikat Rclone

 • Burim i hapur dhe i lehtë për t’u përdorur.
 • Zakonisht i pajtueshëm me më shumë se 14 shërbime të ruajtjes së reve.
 • Kontroll i kontrolluar i integritetit të skedarit duke përdorur MD5 / SHA1.
 • Vulat kohore të skedarëve ruhen.
 • Lejon sinkronizime të pjesshme,
 • Ju lejon të kopjoni të gjitha llojet e skedarëve.
 • Ai përfshin një mënyrë sinkronizimi (një mënyrë) për të bërë një kopje identike të një direktorie.
 • Mund të sinkronizoni skedarë nga një rrjet në tjetrin, domethënë mund të sinkronizoni skedarë nga dy re të ndryshme.
 • përdorime dhomë e nëndheshme si një metodë opsionale e kriptimit.
 • Montimi opsional i FUSE.
 • Dokumentacioni i gjerë nga i cili mund të konsultohet ketu, për të mësuar se si ta përdorni mjetin në detaje.
 • Komanda të ngjashme me rsync.

Për të filluar të shijojmë këtë mjet të shkëlqyeshëm, ne duhet të shkojmë në faqen zyrtare dhe shkarkoni paketën përkatëse në arkitekturën tonë, zhbllokoni dhe instaloni atë, dhe pastaj zgjidhni cilat skedarë dhe ku t'i sinkronizoni.

Me informacion nga linoksid


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   engjëll dijo

  Një rekomandim për instalimin e programeve në Go pasi e shoh pak joefikase në mënyrën si është në kapje. Ne vetëm mund të shtojmë $GOPATH/bin tek ndryshorja $ PATH si më poshtë, në .profile, .zprofile ose kudo që shell ngarkon ndryshoret (si .bashrc, .zshrc):

  export PATH=$PATH:$GOPATH/bin

  Pas kësaj, vetëm një go get <url> dhe tani, pa pasur nevojë të bëj hapat e tjerë.

  Përshëndetje!

 2.   r dijo

  Unë kërkoj atë që shkruan këtë artikull; Ju lutemi zgjerojeni dhe na mësoni se si ta përdorim, na jepni shembuj praktikë për ta përdorur atë me secilin vend të magazinimit.

  Reallyshtë me të vërtetë e rëndësishme që kur keni hyrë në këtë temë, që ju lutemi ta zgjeroni atë në një mënyrë të thellë dhe të mos qëndroni si shumë artikuj të tjerë në sipërfaqe.

  Shpresoj që shumë shpejt ta botoj pjesën e dytë
  regards