Rinisni PC në mënyrë të sigurt nëse distro juaj prishet

Irdshtë e çuditshme, por në GNU / Linux ne gjithashtu kemi ndërprerjet e pritshme të kompjuterit tonë dhe ekziston një metodë shumë e thjeshtë për ta rindezur në mënyrë të sigurt, kështu që harrojeni butonin Reset.

Ne shtypim tastet:

Alt + PrintPantall

Dhe ne bëhemi një oktapod, duke shtypur radhazi kombinimin e mëposhtëm të çelësave:

RSEIUB

kombinimi gjithashtu funksionon:

REISUB

Por çfarë bën saktësisht kjo?

R Kthen kontrollin në tastierë.
S Sinkronizo.
E Dërgoni sinjalin e termave në procese.
I Dërgoji proceseve sinjalin e vrasjes.
U Shkëput sistemet e skedarëve.
B Rinisni sistemin.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Quiman € dijo

  Dhe nëse nuk doni ta rindizni, por fikeni me REISUO

  1.    elav <° Linux dijo

   Saktë Më ka marrë malli ta vendos, faleminderit që e kujtove.

   1.    kratoz29 dijo

    Në shumicën e postimeve që shoh se flasin për REISUB ata gjithashtu harrojnë të komentojnë mbi REISUO, prandaj mos u shqetëso (?)

 2.   Oscar dijo

  Faleminderit @elav për këshillën që ishte shumë e dobishme për mua, kur u paraqita me një bllokim unë përdori butonin «Rivendos». Keni shumë të drejtë ta zbatoni, duhet të bëheni oktapod ose të keni një ndihmës.

  1.    elav <° Linux dijo

   LOL E mira e kësaj është që hardueri nuk vuan .. Po mendoj ta gjej veten një "ndihmës" për këtë. Dhe pasi që PC-ja ime pothuajse kurrë nuk varet, sepse ndërkohë e vura për të bërë detyra të tjera hahaha

 3.   Quiman € dijo

  Gishti i madh i dorës së djathtë në ALT dhe me gishtat e tjerë të së njëjtës dorë shkruaj REISUB ndërsa me dorën e majtë shtyp ImprPant.

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahaha nuk e bej ashtu. Unë kam duar të mëdha, kështu që gishti i madh majtas në Alt (majtas). Gishti i vogël i dorës së djathtë në PrintScreen. Me dorën e majtë kujdesem për shkronjat RESU dhe me të majtën IB hahahaha .. Mjaft një oktapod. Kjo më kujton ata që përdorin VIM

 4.   Patricio Ibañez dijo

  Mënyra për ta bërë atë si duhet është të shtypni Alt + PrintPantall në të njëjtën kohë, por më pas të lëshoni butonin PrintPantall dhe të mbani vetëm ALT. dhe kështu me dorën tjetër që është e lirë të shtypë pjesën tjetër të tastave një nga një (REISUB) derisa pajisjet të rindizen ...

 5.   Jesusoro dijo

  Më vjen mirë që ka njerëz si ju, të cilët na ndihmojnë.
  Faleminderit shumë për këtë kontribut.

 6.   pushoj dijo

  Hahaha, më kujtohet që e kam përdorur këtë kohë më parë, por kurrë nuk e dija se çfarë bënte secili nga kombinimet, faleminderit!