Fotografitë e ndryshme në secilën tryezë të KDE

Diçka që gjithmonë kam dashur ta kem xhuxh Gjatë viteve që unë e përdori atë, ishte detaji i të qenit në gjendje të vendosja një letër-muri të ndryshme në çdo desktop, kjo në KDE3.5 ishte me të vërtetë e lehtë për tu arritur. Fatkeqësisht e vetmja metodë që gjeta ishte thjesht një mashtrim vetvetiu

Sidoqoftë, tashmë në KDE4 mund të arrihet ... këtu ju do të shihni se si ta bëni, pa nevojën e komandave të komplikuara (asnjë në të vërtetë), ose konfigurime sekrete ose diçka të ngjashme

Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, ky është një shembull i asaj për të cilën po flas, ato janë katër (4) tryezat e mia me sfondin e secilës

1. Le të shkojmë në panelin e konfigurimit dhe të zgjedhim «Sjellja e hapësirës së punës':

 

2. Sapo atje, poThjesht duhet të shënojmë opsionin «Komponentë të ndryshëm grafikë për secilën desktop':


3. Dhe voila ... ne vetëm duhet të klikojmë në «aplicar»Për të ruajtur ndryshimet, ose thjesht mbyllur dritaren, i njëjti sistem do t'ju kërkojë të ruani ndryshimet

Kjo është e gjitha. Tani thjesht ndryshoni sfondin në një desktop, do të shihni se si kjo nuk do të ndikojë në pjesën tjetër të desktopëve

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco dijo

  Epo, shumë faleminderit KZKG ^ Gaara, është shumë e thjeshtë dhe funksionon !!!, Tani jam në fedora 19 me KDE, dhe e vërteta është se funksionon mjaft mirë, dhe siç thua ti, edhe unë u përpoqa ta bëja në gnome, e vërteta është që KDE sa herë që po përmirësohet gjithnjë e më shumë, edhe pse e vërteta, të paktën për mua, si një ambient i mirë GTK 2 si XFCE ose MATE nuk ka asgjë.

 2.   aioria dijo

  Për dikë që përdor KDE si unë, kjo nuk është e re pasi autori thotë se po shkon që nga 3.5

 3.   Gara_PM dijo

  Unë preferoj që sfondet e desktopit të shkojnë si prezantime. Por është akoma një mënyrë tjetër për të ndryshuar imazhet herë pas here.

 4.   Anthony dijo

  Nuk mund ta gjej atë funksion në KDE-në aktuale 5. A e dini vendndodhjen e tij dhe nëse punon me miniaplikacione?

 5.   Gerson dijo

  Nuk e gjej atë funksion as në Plasma 5.

 6.   Gerson dijo

  As unë nuk e gjej atë funksion në asnjë Plasma 5.