Shkarkoni nga pasqyrat më të shpejta në Arch Linux me Reflector

Linux i shpejtë

Kur shkarkoni paketa nga depot e shpërndarjes sonë GNU / LinuxShtë e rëndësishme të konfiguroni pasqyrat më të shpejta në mënyrë që shkarkimi të bëhet në kohën më të shkurtër të mundshme. Zakonisht rekomandohet të zgjidhni pasqyrat më të afërta me vendndodhjen tonë për këtë qëllim, edhe pse në praktikë kjo nuk është gjithmonë më e përshtatshme, pasi shpejtësia e përgjigjes së të njëjtit server ku është vendosur pasqyra ka më shumë ndikim.

Në rastin e Arch Linux, në faqen e Statusi i pasqyrës Zhvilluesit kanë postuar një tabelë me të gjitha pasqyrat e njohura dhe ajo azhurnohet automatikisht duke treguar statusin e tyre dhe shpejtësinë e përgjigjes. Nëse do të donim, mund të merrnim ato që na pëlqen nga atje dhe t'i fusnim ato manualisht në pasqyrën tonë, megjithëse për të na ndihmuar ta bëjmë më të lehtë këtë detyrë, ekziston Reflektor.

Reflektor është një skenar që është përgjegjës për konsultimin e të dhënave të siguruara nga Mirror Status dhe na lejon të punojmë me ta në mënyra të ndryshme duke përdorur komandat në tastierë. Tani do të shohim se si ta përdorim atë për të konfiguruar automatikisht pasqyrat më të shpejta përpara çdo azhurnimi.

Instrucciones

Le të fillojmë me instalimin e paketës Reflektor nga depot:

# pacman -S reflector

Për të parë të gjitha opsionet e mundshme, mund t'i hedhim një vështrim manualit të tij të ndihmës:

$ reflector --help

Një përdorim themelor do të ishte ky:

# reflector --sort rate -l 5 --save /etc/pacman.d/mirrorlist

Shpjegim:

 • -sort: Tregon Reflektor çfarë parametri duhet të përdorni për të renditur pasqyrat. Opsionet në dispozicion janë normë (shpejtësia e shkarkimit), rezultat (rezultati në Statusin e Pasqyrës), vend (vendi i vendndodhjes), moshë (mosha e sinkronizimit të fundit) dhe vonesë (koha e vonesës). Në këtë rast ne po ju themi që t'i porosisni ato sipas shpejtësisë më të mirë të shkarkimit.
 • -l: Kufizon numrin e rezultateve në numrin e pasqyrave që ne tregojmë, duke marrë parasysh datën e sinkronizimit të fundit. Këtu ju themi të na ofroni 5 pasqyrat më të fundit.
 • –Kurseni: Vendos skedarin ku do të shtypë ato 5 pasqyra më të shpejta dhe më të fundit që ka gjetur. Dosja ku na duhen është padyshim pasqyra jonë. Veryshtë shumë e rëndësishme që së pari të bëni një kopje rezervë të pasqyrës origjinale.. Gjatë instalimit, Arch Linux krijon një automatikisht në /etc/pacman.d/mirrorlist.original, por nuk dëmton të sigurohesh që është aty ose ta krijosh nëse nuk ekziston.

Në këtë mënyrë, për të shkarkuar nga pasqyrat më të mira do të mjaftonte të bënim një kopje rezervë të pasqyrës tonë origjinale dhe më pas të telefononi Reflektor me komandën e përmendur tashmë. Sidoqoftë, padyshim që është një urdhër shumë i gjatë që ndoshta është i vështirë për tu mbajtur mend ose dembel për të shkruar. Një alternativë e mirë do të ishte atëherë krijoni një pseudonim për ta thirrur atë me një komandë më të thjeshtë.

Në një instalim të përbashkët me Përplas Thjesht duhet të hapim skedarin ~ / .bashrc me një redaktues teksti dhe të vendosim në fund një rresht si kjo:

alias nombre_del_alias='comandos a ejecutar'

Zbatoni ndryshimet:

$ . .bashrc

Dhe me këtë tani mund të ekzekutojmë urdhrat që duam me një komandë të personalizuar. Për shembull, për Reflektor e perdor kete:

alias update='sudo reflector --sort rate -l 5 --save /etc/pacman.d/mirrorlist && yaourt -Syyu --aur --devel'

Falë këtij pseudonimi, kur dua të azhurnoj sistemin, gjithçka që duhet të bëj është të shkruaj Përditësimi në terminal, i cili bën Reflektor shtypni 5 pasqyrat më të shpejta dhe të sinkronizuara së fundmi në listën e pasqyrave dhe më pas ekzekutoni YAOURT për të kryer një azhurnim të plotë të të dy paketave të depove zyrtare dhe atyre të AUR dhe zhvillohem.

Tani i takon secilit person të personalizojë pseudonimin në përputhje me nevojat e tij. Ndoshta ata duan të përdorin të njëjtën gjë si unë ose preferojnë të krijojnë një vetëm për të Reflektor, ose të zëvendësojë YAOURT nga Paketues një thjeshtë Pacman. Mundësitë janë të pafundme.

Në mbyllje, duhet të theksohet se përdorimi Reflektor Para çdo azhurnimi, fillimisht do të duhet pak më shumë se normalja për të kërkuar Mirror Status, megjithëse do të kompensohet nga shpejtësia më e lartë që do të sigurojë gjatë shkarkimit të paketave.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   illukki dijo

  Kam disa muaj që kam probleme me pasqyrat. Pavarësisht përdorimit të reflektorit, çdo një ose dy javë, unë gaboj me ta kur azhurnoj; sikur të kishin rënë dhe atë që europianët përdorin përgjithësisht (para se të përdornin brazilianët). Kështu që unë duhet t'i ndryshoj vazhdimisht.
  Kur të kem kohë do t'i përkushtohem vetes për të zbuluar se cili është problemi.
  Post te mbare, pershendetje.

  1.    Manuali i Burimit dijo

   E njëjta gjë më ndodhi, kjo ishte pikërisht arsyeja pse unë bëra pseudonimin për të thirrur Reflector para çdo azhurnimi, pasi përndryshe, nëse një pasqyrë funksiononte mirë për mua në një azhurnim, për tjetrin ishte e mundur që ajo të mos përgjigjej më.

  2.    Ju Buntu dijo

   Kam përjetuar probleme me shkarkimet jo vetëm në Ubuntu, por me instalimin e Arch, Debian, Suse ... ku, papritmas, shpejtësia e shkarkimit, kryesisht e skedarëve më të mëdhenj si kernel, libreoffice ose firmware linux, bie nën 640 Kb / sa 22 Kb / s, dhe zgjat përgjithmonë, por… ekziston një defekt, Zoti të bekoftë, që më lejon të përshpejtoj shkarkimin:

   Kur kjo mosmarrëveshje ndodh, ajo që unë zakonisht bëj është të lëshoj në shfletues Firefox, dhe shkarkimi shkon deri në 1200 Kb / s për rreth 10 sekonda dhe fillon të ulet përsëri, kështu që unë vazhdoj ta hap dhe mbyll, ose hap dhe mbyll faqet, sa Sa më shumë që duhet të ngarkohet, aq më i gjatë do të jetë impulsi derisa të përfundojë shkarkimi i skedarit.

   Fakti që shkon deri në 1200 kb / s mendoj se është për shkak të kontratës adsl deri në 10 Mb edhe pse zakonisht vetëm 5 arrijnë, nëse ka fare.

   Shpresoj që dikush të ndihmojë, ah! Dhe mund të përdoret gjithashtu gjatë instalimit, natën e kaluar unë po instaloja Chromixium në VirtualBox për ta testuar dhe më pas për ta instaluar në një kompjuter portativ të dikujt që duhet të migrojë nga Güindous, edhe pse në fund instalova Antix nisja e Chrome shpejtoi shumë kohën e shkarkimit.

   Përshëndetje.

 2.   mat1986 dijo

  Unë përmend si detaj që Bridge Linux - bazuar në Arch - përfshin Reflector si parazgjedhje, kështu që procesi ishte vetëm për të aplikuar "sudo pacman -Syyu" dhe Reflector ka punuar automatikisht.

  1.    Manuali i Burimit dijo

   A ndodh që të dini se cilat parametra përdor Reflektori i asaj shpërndarjeje?

   1.    mat1986 dijo

    Ngjitja e mëposhtme është pjesë e skenarit Bridge Linux pas instalimit: http://paste.desdelinux.net/5059

    Më shumë informacion këtu:
    http://millertechnologies.net/forum/index.php?topic=829.msg4300#msg4300

    1.    Manuali i Burimit dijo

     E shoh, ata e kanë konfiguruar që të marrë pasqyra të sinkronizuara në 10 orët e fundit dhe të përdorë parametrin -f në vend të –Shkalla e renditjes për të renditur 5 pasqyrat më të shpejta. E vërteta është se unë kurrë nuk e kam kuptuar pse Reflector ka ato mundësi kopjimi; si dhe gjithashtu ka –Vendos vendin y –Vendi. Do të ishte një pyetje për të hetuar se çfarë përparësish ka njëri ndaj tjetrit. Faleminderit për kontributin 🙂

  2.    Nikita A. dijo

   Hello!
   Ju gjithashtu mund të provoni https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&SeB=nd&K=rate+arch+mirrors+&outdated=&SB=n&SO=a&PP=50&do_Search=Go
   thjesht për tu krahasuar me Reflektorin.

 3.   Babel dijo

  Hyrja e mrekullueshme. Faleminderit për këshillën, unë as që e kisha kuptuar se çfarë pseudonimesh mund të përdoren në këtë drejtim. Do ta zbatoj në të dy kompjuterët e mi me Arch.

 4.   Abaddon dijo

  Një pengesë është se pasqyrat më të shpejta nuk janë gjithmonë të sinkronizuara me paketat e fundit.

  Në disa raste kam kontrolluar që faqja kryesore e Arch tregon azhurnimin e paketës X por as me -Syyu nuk shfaqet një azhurnim i tillë. Kjo është arsyeja pse unë preferoj "–pozata e renditjes" sesa "- shkalla e renditjes".

 5.   bitl0 dijo

  Mund të përdorim gjithashtu një skenar nga aur mund ta shkarkojmë "armrr-git"

 6.   jose dijo

  Përshëndetje, pasi e bëra këtë, yaourt më hedh gabimin vijues:
  Gabimi AUR: Argumente të pavlefshme të pyetjes
  gabim: baza e të dhënave nuk u gjet: aur

  Unë e kam modifikuar bashrc duke e lënë si burim, kam çinstaluar reflektorin, kam vendosur pasqyrën e burimit dhe kam riinstaluar yourt, por nuk e gjen bazën e të dhënave aur, në pacman.conf nëse repo archlinuxfr është atje, por nuk di ku ta hedh
  Një përshëndetje