Shpërndarja Anaconda: Suita më e plotë për Shkencën e të Dhënave me Python

Në ditët e fundit kam studiuar dhe praktikuar shumë thellë Gjuhë programimi Python për të cilën kemi biseduar në blog në mënyrë të përsëritur, arsyeja kryesore është sepse unë kam disa ide që dua të specifikoj dhe që synojnë të automatizojnë proceset në Linux por që mund të shkallëzohet në sistemet e tjera operative.

I gjithë ky studim më ka dhënë mundësinë të takoj të rinj mjete, truke dhe udhëzime që do të jenë shumë të dobishme për programuesit e Python, kështu që në ditët e ardhshme ndoshta do të ndajmë disa artikuj në lidhje me këtë gjuhë të shkëlqyer dhe të fuqishme programimi.

Shpërndarja Anaconda është një nga ato mjete që unë konsideroj se duhet të jetë baza për këtë seri artikujsh, pasi e konsideroj Suita më e plotë për Shkencën e të Dhënave me Python dhe që na siguron një numër të madh funksionalitetesh që do të na lejojnë të zhvillojmë aplikacione në një mënyrë më efikase, më të shpejtë dhe më të lehtë.

Çfarë është Shpërndarja Anaconda?

Anaconda është një Suitë me burim të hapurose që mbulon një seri aplikacionesh, bibliotekash dhe konceptesh të krijuara për zhvillimin e Shkenca e të Dhënave me Python. Në linjat e përgjithshme Anaconda Distribution është një shpërndarje Python që punon si menaxher mjedisi, menaxher paketash dhe ka një koleksion të më shumë se 720 paketa me burim të hapur.

Shpërndarja Anaconda është grupuar në 4 sektorë ose zgjidhje teknologjike, Navacator Anaconda, Projekti Anaconda, The biblioteka të shkencës së të dhënave y Conda. Të gjitha këto instalohen automatikisht dhe në një procedurë shumë të thjeshtë.

Shkenca e të Dhënave me Python

Kur instalojmë Anaconda do të kemi në dispozicion të gjitha këto mjete të konfiguruara, ne mund ta menaxhojmë atë përmes ndërfaqes grafike të përdoruesit Navigator ose mund të përdorim Conda për administrim përmes tastierës. Mund të instaloni, hiqni ose azhurnoni çdo paketë Anaconda me disa klikime në Navigator ose me një komandë të vetme nga Conda.

Karakteristikat e Shpërndarjes Anaconda

Kjo Suitë për Shkencën e të Dhënave me Python ka një numër të madh karakteristikash, ndër të cilat mund të nxjerrim në pah sa vijon:

 • Burim i lirë, i hapur, me dokumentacion mjaft të hollësishëm dhe një komunitet të shkëlqyeshëm.
 • Multiplatform (Linux, macOS dhe Windows).
 • Ju lejon të instaloni dhe menaxhoni paketa, varësi dhe mjedise për shkencën e të dhënave me Python në një mënyrë shumë të thjeshtë.
 • Ndihmoni në zhvillimin e projekteve të shkencës së të dhënave duke përdorur IDE të ndryshme si Jupyter, JupyterLab, Spyder dhe RStudio.
 • Ka mjete si Dask, numpy, pandas dhe Numba për të analizuar të dhënat.
 • Mundëson vizualizimin e të dhënave me Bokeh, Datashader, Holoviews ose Matplotlib.
 • Një larmi e gjerë e aplikacioneve në lidhje me modelet e të mësuarit dhe të të mësuarit në makinë.
 • Anaconda Navigator është një ndërfaqe grafike e përdoruesit mjaft e thjeshtë GUI por me potencial të madh.
 • Ju mund të avanconi paketa të lidhura me shkencën e të dhënave me Python nga terminali.
 • Siguron aftësinë për të hyrë në burime më të përparuara të të nxënit.
 • Eliminoni varësinë e paketës dhe çështjet e kontrollit të versionit.
 • Isshtë e pajisur me mjete që ju lejojnë të krijoni dhe ndani dokumente që përmbajnë kod me përpilim të drejtpërdrejtë, ekuacione, përshkrime dhe shënime.
 • Ju lejon të përpiloni Python në kodin e makinës për ekzekutim të shpejtë.
 • Lehtëson shkrimin e algoritmeve komplekse paralele për ekzekutimin e detyrave.
 • Ka mbështetje për informatikë me performancë të lartë.
 • Projektet janë portative, duke ju lejuar të ndani projekte me të tjerët dhe të drejtoni projekte në platforma të ndryshme.
 • Thjeshtoni thjesht zbatimin e projekteve të shkencës së të dhënave.

Si të instaloni Shpërndarjen Anaconda?

Instalimi i Shpërndarjes Anaconda është shumë i lehtë, thjesht shkoni në Seksioni i shkarkimit të Shpërndarjes Anaconda dhe shkarkoni versionin që dëshironi (Python 3.6 ose Python 2.7). Pasi të shkarkohen, ne hapim një terminal, shkojmë në direktorinë përkatëse dhe ekzekutojmë përpjekjen e instalimit me versionin përkatës.

Zëvendësoni me emrin e bashit të shkarkuar
bash Anaconda3-4.4.0-Linux-x86_64.sh
o
bash Anaconda2-4.4.0-Linux-x86_64.sh

Atëherë duhet të shtypim enter për të vazhduar, ne e pranojmë licencën me yes, ne konfirmojmë direktorinë ku do të instalojmë Anaconda dhe më në fund zgjedhim yes në mënyrë që Anaconda të ketë përparësi mbi Python të makinës.

Nga terminali ne drejtojmë Anaconda Navigator me anaconda-navigator dhe ne mund të fillojmë të shijojmë mjetin siç shihet në galerinë vijuese.

Në të njëjtën mënyrë, mund të përdorni sa më poshtë Lista e komandave Conda që do t'ju lejojë të instaloni dhe menaxhoni paketat në një mënyrë shumë të shpejtë.

Kjo Suite e Veglave është krijuar për Shkencën e të Dhënave me Python por e dobishme për shumicën e zhvilluesve të python, ka një numër të madh të aplikacioneve dhe paketave që do të na lejojnë të jemi më efikas.

Shumë prej paketave dhe shërbimeve që janë të pranishme në Anaconda Distribution do të vlerësohen në detaje në artikuj të ndryshëm që do të botojmë, shpresoj që kjo zonë të interesojë për ju dhe mos harroni të na lini në komente mendimet dhe komentet tuaja në lidhje me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  I shkëlqyer

 2.   Jorge Alvarez dijo

  Në Windows po Anaconda, por në Linux gjithmonë e kam parë më të lehtë instalimin nga depozitat, është më i integruar në sistem, është më i lehtë për tu instaluar. Të paktën për përdorimin e pandas, Notpy dhe Jupyter Notebook bazë që ju jap nuk kam pasur probleme

 3.   Edwin Enrique Vargas dijo

  Lizard shumë i mirë!

 4.   Thaizir El Troudi dijo

  A rekomandohet për ata prej nesh që po fillojnë në python?

  1.    hardhucë dijo

   Rekomanduar shumë për ata që fillojnë në python, ekziston një mjet j i quajtur fletore jupyter që instalohet me Anaconda Distribution dhe që mendoj se është ideale për të mësuar dhe për të mbajtur shënime në python… Së shpejti do të kemi një artikull në lidhje me këtë mjet.

   1.    Thaizir El Troudi dijo

    Do ta pres

 5.   maxi dijo

  pershendetje nuk mund te drejtoj anaconda-navigator ne terminal

  1.    Thaizir El Troudi dijo

   Unë kam të njëjtën vështirësi.

   1.    Fabio Gaviria dijo

    duhet ta vendosni të parën vetëm herën e parë kur ta hapin:

    $ burimi ~ / .bashrc

    Dhe pastaj nëse e hapin atë normale siç duket më sipër.

 6.   Diego Silberberg dijo

  Pyetje, cili është kanali telegram i desdelinux ???

  1.    sadalsuud dijo

   Kjo është një pyetje shumë e mirë, në atë që po kërkoja nuk gjeta asgjë

   1.    hardhucë dijo

    Tani për tani nuk kemi një çështje të menaxhimit, por po shqyrtojmë ta kemi sa më shpejt të jetë e mundur. Që bashkësia të integrohet.

 7.   efuey dijo

  Unë kam instaluar Anaconda3 në LinuxMint 18.2 Unë hap spyder dhe zbuloj se më lejon vetëm të hyj në hard diskun tim. Ju nuk e shihni USB-në. Si mund ta konfiguroj këtë mundësi? Përshëndetje

 8.   Makineri virtuale dijo

  Tutorial i mirë. Unë krijova një makinë Lubuntu + Anaconda me gjithçka gati për të filluar.
  Unë e ndaj atë në rast se është e dobishme: https://github.com/Virtual-Machines/Anaconda-VirtualBox