Shkurtoret e tastierës në Fluxbox

Një ditë më parë në Twitter përdoruesi dhe bashkëpunëtori Ikausilla ai më kërkoi disa mësime për tu konfiguruar Fluxbox, veçanërisht shkurtore të tastierës.
Për të parën që kam shkruar tashmë në të njëjtin blog një udhëzues për të vendosur bazat. Në këtë post do të përqendrohem në shkurtesat e tastierës, për këtë ne do të editojmë skedarin . / .fluxbox / çelësat

Si masë paraprake, para se të modifikoni këtë skedar, bëni një kopje rezervë në rast se dështon

Sintaksë:
Sintaksa e shkurtoreve është si më poshtë
<modificador> [<modificador> <modificador>] tecla [tecla tecla] :comando <opciones>

Siç mund ta shohim ne mund të përdorim disa çelësa për shkurtesat tona.
Modifikuesit janë përgjithësisht si më poshtë:

 • Asnje: asnjë
 • Mod1: Ndalet
 • Mod4: Çelësi «Windows»
 • Kontrollit: ctrl
 • Shift: ndryshim

Për të ditur se cilat janë tuajat, mund të përdorni komandën e mëposhtme:
xmodmap -pm

Komandat i tregojnë Fluxbox nëse një program i jashtëm duhet të ekzekutohet ose nëse do të përdorim ndonjë nga funksionet e Fluxbox. Këta janë disa shembuj:

 • Komanda ekzekutuese [parametrat] ekzekutoni një program ose skenar të ndjekur nga parametrat që duam t’i kalojmë. Mund të përdoret gjithashtu Ekzekutimi i Komandës
 • Rifillo, fillo përsëri rinisni Fluxbox. Programi i fillimit të një menaxheri tjetër të dritares mund të kalojë si një parametër shtesë për ta zëvendësuar atë me një tjetër (për shembull) Kuti e hapur)
 • Dalje del nga Fluxbox. Mund të përdoret gjithashtu
 • Rikonfiguro rimbush konfigurimin
 • Rifresko stilin ringarkoni temën që po përdorim
 • SetStyle ndryshimet në temën që kalohet si parametër

Ka shumë komanda të tjera, por në mënyrë që të mos zgjatet shumë tema (dhe që shumica janë shtuar tashmë në skedar) më poshtë do të vendos një lidhje me wiki zyrtare të Fluxbox me të gjitha komandat.

Siç mund ta shohim, Fluxbox ka një sistem të mirë të shkurtoreve të tastierës që mund të lehtësojë disa detyra.
Do të vë shembuj të shkurtoreve të mia:

Control Mod4 w :Exec libreoffice --writer
Control Mod4 f :Exec firefox
Control Mod4 r :Reload
Control Mod4 n :Exec nvidia-settings

Shpresoj se kjo mini-howto të ju ndihmojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xhemin-samuel dijo

  duhet të bësh një që thotë shkurtoret e tastierës LXDE

 2.   Jukiteru dijo

  Pa dyshim më e thjeshtë se konfigurimi i openbox xml ... por unë tashmë jam mësuar me të

 3.   eliotime3000 dijo

  Unë tashmë jam duke përdorur Openbox në Debian XFCE dhe Slackware 14. Do të përpiqem të përdor Fluxbox për të parë se si funksionon.

 4.   Jukiteru dijo

  Nuk më ka pëlqyer kurrë Fluxbox, është si marrëdhënia ime e dashurisë / urrejtjes së thellë që kam me KDE. Unë kurrë nuk u ndjeva si në shtëpi duke përdorur ato desktop, që bëj me Openbox, e çuditshme, por është.

 5.   lol dijo

  Kam një problem me Fluxbox për të parë nëse mund të më ndihmojnë:

  Kur drejtoj një lojë, rezolucioni i ekranit ndryshon. Somethingshtë diçka pak a shumë normale, por kur dal unë detyrohem të ekzekutoj opsionin "rinis" që shfaqet në menunë Fluxbox.

  A e di dikush nëse mund të rindizet nga rreshti i komandës?

  Unë do të doja të shtoja një hyrje të tillë në menunë time të aplikimit:

  [exec] (OpenArena) {openarena; Rifillo, fillo përsëri}

  Por nuk funksionon, nuk di si ta bëj.

 6.   Hyuuga_Neji dijo

  Sonlink Unë jam duke përdorur Fluxbox por siç ju thashë tashmë ... përdorimi i Scrot për të shkrepur screenshot nuk funksionon për mua, domethënë në Openbox që kam që kur shtyp butonin Print ajo që ekzekutohet është komanda: scrot «% Y% m% d .png »

  Por unë nuk mund ta bëj Fluxbox të ekzekutojë atë komandë, po mendoj se mbase e vendos brenda një skedari .sh dhe pastaj kur shtyp shtypjen, çfarë e dërgon Fluxbox për të ekzekutuar atë ekzekutues. (ky është një sugjerim nga @Gespadas xD)