Si të boot Ubuntu në modalitetin e tekstit

Këshillat e mëposhtme më dërgohen nga miku ynë Oleksis dhe në të na tregon se si të fillojmë nisjen e Ubuntu 11.10 në modalitetin e tekstit (tastierë) për të parë shërbimet dhe modulet që ekzekutohen kur ngarkoni thelb Linux.

Kjo është shumë e dobishme në rastin e paraqitjes së vëzhguesve shumë të vjetër të cilët nuk mbështesin fillimin në modalitetin e spërkatjes ose kanë një rezolucion të ulët për të filluar në mënyrën e spërkatjes.

Për këtë ne duhet të ndryshojmë konfigurimin e argat ne dosje / Etc / default / grub dhe mos komentoni rreshtin vijues:

GRUB_TERMINAL=console

Ne azhurnojmë konfigurimin e argat

update-grub2

Dhe në fillimin e ardhshëm të sistemit, ne do të fillonim në modalitetin e tekstit, derisa të fillojmë menaxherin e sesionit që kemi si parazgjedhje për të hyrë në sistem.

Mos harroni nëse keni aktivizuar terminalet e tjerë (tty) mund të kaloni midis tyre duke shtypur [Ctrl] + [Alt] + [Fx] ku x Shtë një numër (1..7) që varet nga numri i terminaleve që kemi mundësuar.

Unë shpresoj se ju duket e dobishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  shikoni shërbimet dhe modulet që ekzekutohen kur ngarkoni kernelin

  Eja, të mos jemi dembelë, unë tashmë them:

  - Shërbim spiunimi te përdoruesi
  - Shërbimi i mbledhjes së të dhënave bankare për kur është distro pagese
  - Shërbim elektronik falas i pagesave për mete
  - Shërbimi i adresave publike për zhurmat reggaeton të metave

  Tani seriozisht, kjo është diçka e dobishme për të gjitha distros, sepse kur i vidhosim i rregullojmë

 2.   oleksis dijo

  Faleminderit @elav për ndarjen e këshillave me komunitetin <° Linux. Unë ftoj përdorues të tjerë të ndajnë përvojat e tyre me anëtarët e mbetur nga linux.net.

  Përshëndetje dhe lexojmë ...

 3.   Henry berger dijo

  Unë kam të instaluar Ubuntu 11.10, në një kompjuter, .. në të cilin duhet të filloj në modalitetin e tekstit. Unë ndoqa letrën por më jep një gabim që i referohet rezolucionit.
  Unë mendoj se ndoshta ju duhet të aktivizoni modalitetin e videos për t'u përdorur ose diçka e tillë.
  Faleminderit për informacionin ..