Si të fshehni përdoruesit në listën e ekranit të hyrjes

Kjo është një këshillë që mua personalisht më pëlqen shumë

Ndodh që ka raste që ne ndajmë kompjuterin tonë me dikë tjetër në shtëpi, dhe për një arsye të caktuar nuk duam që ai person tjetër të dijë se kush është përdoruesi ynë, ose që të paktën me sa duket përdoruesi ynë nuk ekziston.

Problemi është se në ekranin tonë të hyrjes mund të shfaqet një listë e përdoruesve të sistemit, për shembull: Duke parë nga afër zonën e përdoruesit: Siç mund ta shihni ... shfaqet një listë e përdoruesve, apo jo?

Pyetja është, Si ta bëjmë një përdorues të mos shfaqet në listë, edhe pse ekziston në sistem? 😀

Supozoni se duam ta fshehim përdoruesin kira ... për këtë në një terminal vendosim:

sudo usermod -u 999 kira

Kjo do të jetë e mjaftueshme për ta fshehur .. shih:

Çfarë është interesante? 😀

Ajo që bëmë me atë komandë është ndryshimi i UID (ID ose numri përfaqësues i përdoruesit) deri në 999, dhe gjithçka duket se tregon se përdoruesit me një UID më të ulët se 1000 nuk i tregon ata në atë listë, pasi që me sa duket i njeh ata si daemonë ose përdorues të brendshëm të sistemit, prandaj nuk i tregon ata

Epo nuk ka asgjë më shumë për të thënë në lidhje me këtë këshillë

Shpresoj që dikush ta ketë interesante ...

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xxmlud dijo

  Përshëndetje!, Një pyetje, a është LightDM?, A ka tema për LightDM?, A mund të ndryshoni nga LightDM në KDM?.
  Hahaha
  Faleminderit dhe te fala

 2.   EVER dijo

  Përshëndetje KZKG ^ Gaara, unë ju përgëzoj për postimin që keni shkruar, ju ndihmoni shumë që sapo kanë hyrë në Linux për t'i treguar atyre fuqinë e aftësisë për ta personalizuar atë, dhe nga ajo që unë shoh, ju gjithashtu mësoni shumë në rrjedha e ketij qendrimi!
  Ajo që unë rekomandoj që ta bëni këtë për të fshehur një përdorues në listë, përdorni më mirë konfigurimin e menaxherit të sesionit (në rastin tuaj KDM). Kjo sepse ndryshimi i UID-it të një përdoruesi nuk është një praktikë e rekomanduar, sepse disa programe mund ta përdorin këtë numër për të identifikuar në mënyrë unike përdoruesin, dhe nëse e ndryshoni nuk do ta njohin atë. Përveç kësaj, siç e keni vërejtur tashmë, përdoruesit nën 1000 janë të rezervuar për sistemin, kështu që në teori ndonjë program që ka nevojë për të krijuar një përdorues mund ta zëvendësojë atë.
  Në rastin tuaj, shkoni te Sistemi i Konfigurimit -> Menaxheri i Sesionit dhe nga atje duke ekzaminuar pak do të shihni opsionet për t'u fshehur, përveç atyre të tjera shumë të dobishme. Mund të ndryshoni edhe temën e KDM në një që nuk rendit përdoruesit, në këtë mënyrë do të duhet të shkruani emrat (e cila do të ishte gjëja më e sigurt për të bërë).
  Një përqafim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit
   E vërteta është se jam vërtet e lumtur sepse po botoj shumë në këto ditë të fundit, nuk mbaj mend kur ishte hera e fundit që botova kaq shumë * - *

   Në të vërtetë unë e përdora këtë këshillë disa kohë më parë, disa muaj më parë (mendoj se më shumë se një vit), kur duhej të krijoja një përdorues të fshehur në një kompjuter, unë krijova përdoruesin me shtëpinë në një gjysmë tjetër vend të fshehur dhe e bëra këtë bakshish, atëherë e kam përdorur për të hyrë përmes SSH

   Po, keni të drejtë me këtë është një rrezik për të ndryshuar UID për diçka kaq të thjeshtë si kjo, duke qenë në gjendje ta bëni këtë kryesisht përmes klikimeve, por hej ... është zgjidhja që gjeta atëherë. Në fakt, në ato ditë po përdorja Gnome2 hahaha.

   Faleminderit shumë për komentin, dhe po ... ideja nuk është vetëm unë për të ndarë njohuri, por për të na dhënë të gjithë reagime, të mësojnë të gjithë ne, sepse padyshim, unë gjithashtu kam shumë për të mësuar

 3.   vicky dijo

  Çfarë teme përdorni në ekranin e hyrjes?

 4.   Droid dijo

  Këshilla të mira dhe hyrje të bukur !!!
  Cila është tema që përdorni?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   haha në të vërtetë unë përdor atë që vjen si parazgjedhje në KDE 4.8, atë të pamjes së ekranit që unë e vendos atë në mënyrë që lista e përdoruesve të jetë qartë e dukshme, ju mund ta shkarkoni nga këtu: http://kde-look.org/content/show.php?content=63928

 5.   Citux dijo

  Goodshtë mirë që jeni të lumtur KZKG ^ Gaara, artikujt tuaj janë shumë të mirë, sepse unë gjithashtu shtoj dyshimin se cila është tema juaj e hyrjes?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahaha faleminderit për artikujt e mirë janë hahaha.
   Në të vërtetë unë përdor atë që vjen si parazgjedhje në KDE 4.8, atë të pamjes së ekranit që unë e vendos atë në mënyrë që lista e përdoruesve të jetë qartë e dukshme, ju mund ta shkarkoni nga këtu: http://kde-look.org/content/show.php?content=63928

   1.    Citux dijo

    faleminderit do ta vendos në kde

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Faleminderit për komentin tuaj

 6.   Lulu dijo

  Unë në të vërtetë përdor një mënyrë tjetër për të fshehur një llogari në ekranin e hyrjes, duket shumë praktike:

  Unë kërkoj për skedarin passwd dhe komentoj (#) linjën e përdoruesit të thënë, kjo është e gjitha

  1.    stuhi n3 dijo

   mos e bëj kurrë atë !!! mirë, Lulu tashmë e ka menduar atë 😛 por ju të tjerët nuk e bëni nëse nuk e dini shumë mirë se cilët përdorues po bllokoni.

   1.    Lulu dijo

    Cfare ka te keqe me te ?????? :) :)

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kjo nuk rekomandohet, sepse atëherë nuk po e fshehni llogarinë, por po e çaktivizoni atë

   1.    Lulu dijo

    hehe, me te vertete nuk e kuptoj ??? Nese doni te fshehni nje llogari nuk doni qe dikush te shoh dokumentet tuaja ?????

    Pse të fshehni llogarinë në ekranin e hyrjes nëse dokumentet tuaja do të jenë të dukshme për këdo që hyn / në shtëpi ????

    Sapo kam kontrolluar një llogari të "paaftë" dhe mund t'i shoh të gjitha dokumentet e saj në mënyrë të përsosur

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Asgjë nuk është e thjeshtë
     Së pari, kur krijoj përdoruesin e bëj me një parametër që specifikon se për shembull, shtëpia e tij NUK do të jetë / shtëpi / kira ... por / lib / kira
     adduser kira --home /lib/kira

     Por akoma përdoruesi do të shohë se ekziston në hyrje, apo jo? ... mirë, në mënyrë që përdoruesi të vazhdojë të funksionojë por të jetë i fshehur nga sytë e njeriut, unë ndryshoj UID siç tregohet në tutorial dhe kjo është ajo 😉

     1.    Lulu dijo

      po, asgjë nuk është e lehtë

      titulli duhet të ndryshohet në: "si të krijoni një llogari të fshehur"

 7.   Ariel dijo

  Duke përdorur KDM si menaxher të seancave, ekziston një seksion i konfigurimit të tij (System Preferences> Login screen) që lejon shfaqjen ose fshehjen e përdoruesve pa ndryshuar UID-in e tyre. Kaq shpejt dhe lehtë.

 8.   orbajo dijo

  Shumë interesante. Nëse nuk gaboj, kjo në KDE-openSUSE mund të bëhet nga yast.

 9.   Tomas dijo

  Atëherë, si mund të hyj në një llogari të fshehur?