Si të fshini dokumentet e fundit në Unity

Dje një mik më thirri në shtëpi me pyetjen vijuese: Si mund ta eliminoja atë Dokumentet e fundit en Unitet? Meqenëse nuk jam përdorues i Ubuntu dhe fillova të kërkoj dhe ajo që gjeta ishte si më poshtë.

Ne hapim një terminal dhe vendosim:
rm ~/.local/share/zeitgeist/activity.sqlite
zeitgeist-daemon --replace

Këto janë gjërat që unë nuk i kuptoj. Si është e mundur që diçka aq themelore sa ajo të mos përfshihet si parazgjedhje? Ndoshta një mundësi tjetër do të ishte çaktivizimi Zeitgeist, por ne do të bënim të njëjtën gjë si me KDE kur çaktivizohet Nepomuk+Akonadi dhe të gjithë elementët e tavolinës semantike.

Tani mbetet që dikush të krijojë një lëshues për të optimizuar këtë proces ..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

35 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jonathan dijo

  Pajtohem që diçka kaq themelore duhet të ekzistojë si parazgjedhje, në gnome2 është, në LXDE është gjithashtu. Kjo është një nga shumë arsyet për të mos përdorur Unitetin.

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirëseardhje Jonathan:
   Në Xfce është gjithashtu. Somethingshtë diçka shumë themelore siç thashë. Çfarë ke veshur atëherë?

   të fala

   1.    Guxim dijo

    Gnome normale?

    1.    Trembëdhjetë dijo

     Dhe Guximi duke përdorur Windows ... "mirësia e virgjër" hehe.

     Përshëndetje.

    2.    Eduar2 dijo

     Guximi përplas brutalisht fytyrën tuaj në mur për përdorimin e Winbug, talibanët kanë urdhëruar.

     1.    Guxim dijo

      Ai kompjuter po më jep gomarin të instaloj Arch dhe ndërsa është ajo që ka, le të shohim nëse ai me rërë mendon se është i papajtueshëm apo çfarëdo tjetër me foton që i dërgova

     2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

      +1 LOL !!!

  2.    maikimo2 dijo

   nëse ekziston si parazgjedhje. Nëse në skedën 'Dash Home' shkruani 'privacy' shfaqet një dritare nga e cila mund të fshini të gjithë "historinë" e Unitetit dhe madje të çaktivizoni opsionin "Mos harroni Aktivitetin"

   1.    Dok i fortë dijo

    Faleminderit, sa herë që përshtatem më shumë me Ubuntu dhe më mungojnë Windows më pak

    1.    gera dijo

     Faleminderit, ishte shumë e thjeshtë, më ka shërbyer shumë

   2.    Ezekiel dijo

    Faleminderit shume!! Kam kaluar një kohë të gjatë duke e kërkuar atë dhe në fund ishte shumë e thjeshtë.

   3.    kAIAN dijo

    Faleminderit të vërtetës, unë jam i ri në linux dhe nuk di si ta çaktivizoj atë mundësi falë.

  3.    drejt suksesit dijo

   Si jo Thjesht duhet të shkosh te KONFIGURIMI I SISTEMIT, pasi të kesh atje duhet të zgjedhësh PRIVACY dhe atje duhet të fshish historinë dhe kaq.

   Ajo që nuk di është se nëse windows përdor tabelën e kodit ASCII për të punuar me karakteret speciale, cilën tabelë përdor Ubuntu?

 2.   Guxim dijo

  Këto janë gjërat që nuk i kuptoj. Si është e mundur që diçka aq themelore sa ajo të mos përfshihet si parazgjedhje?

  Si zakonisht

 3.   jose dijo

  Kjo është një nga gjërat që më tërhoqi vëmendjen që kur e provova para verës. Dhe që atëherë nuk ka ende asnjë opsion të thjeshtë. Në Gnome 3 Shell është e njëjta gjë. Në fund, unë zgjodha të mos gjeneroj "së fundmi".

  Do të ishte e mjaftueshme për të fshirë ~ / .local / share / përdorur kohët e fundit.xbel
  në mënyrë që të mos shfaqet përsëri ne mund të bëjmë hilen e krijimit të një dosje me emrin e njëjtë e cila do të parandalonte krijimin e një skedari të ri

  Ekziston edhe një menaxher për Zeitgeist, i cili është motori i ri për këto detyra indeksimi: Menaxheri i Aktivitetit të Regjistrimit ose Zeitgeist Global Privacy

  Një tjetër mundësi është krijimi i një skenari:

  #! / bin / bash
  rm $ HOME / .vendore / aksion / zeitgeist / aktivitet.sqlite
  zeitgeist-daemon –zëvendësoj

  Në menunë «skedari - ruaj si» e emërtojmë për shembull «delete_history» dhe e ruajmë në dosjen personale.

  Tani ne i japim asaj leje, duke klikuar me të djathtën në skedar dhe në "pronat - lejet" ne aktivizojmë kutinë "Lejo ekzekutimin e skedarit si një program"

 4.   jose dijo

  Menaxheri i Aktivitetit të Regjistrimit në rastin tim funksionon kur të duket sikur. megjithëse duket se nëse vazhdojnë ta zhvillojnë mund të jetë një mundësi e mirë. Nga ana e ekipit të Gnome, unë mendoj se ekziston një revistë e veprimtarisë së gnome. E para është krijuar më shumë për t'u kujdesur për privatësinë dhe e dyta, për të menaxhuar aktivitetin tuaj para PC.

 5.   jose dijo

  Zeitgeist duket shumë i mirë, sepse regjistron gjithçka… .. Por kur bëhet fjalë për ta menaxhuar dhe detyruar të bësh gjëra do. nuk ka rrugë përfundimtare dhe komode. Çështje kohe (shumë e gjatë).

 6.   Perseu dijo

  Faleminderit për kontributin, mendoj se më shumë sesa njëri prej nesh ia bëri vetes këtë pyetje.

  Dyshimi, udhëzimi i parë fshin skedarin: "Activity.sqlite", a është krijuar kjo skedar automatikisht si një lloj regjistri? Pikërisht ajo që bën komanda: "Zeitgeist-daemon –zëvendësim" apo për çfarë shërben?

 7.   jose dijo

  zeitgeist-daemon - rivendos sërish daemon zeitgeist, duke filluar nga e para

 8.   jose dijo

  Të themi se ato nuk janë metoda 100% efektive. Ndonjëherë ata kanë punuar për mua dhe ndonjëherë ata nuk kanë. Në fund kam zgjedhur opsionin e parë, derisa Activity Log Manager ose një program i ngjashëm të jetë më i pjekur.

 9.   Gabriel dijo

  një funksion tjetër që shënimi u harrua ...

 10.   jose dijo

  Jo vetëm Markun. Në Gnome Shell nuk ka. Mos të harrojmë se jemi në një periudhë tranzicioni dhe gjërat po mungojnë.

  Për të dhënë një shembull tjetër. Në Gnome Shell (jo nëse edhe me Unitetin) indikatori i përparimit të kopjimit / lëvizjes mungon, për kur kopjoni ose zhvendosni skedarët nga një vend në tjetrin. Ekziston një dritare që tregon këtë, por nëse keni disa të hapura është e lehtë ta harrosh atë ose të mendosh se kopja tashmë ka mbaruar. Duhet të ketë një tregues të llojit të njoftimit në panel. Por nuk ka Them se instaloj diçka. por ende nuk e kam kuptuar se çfarë.

 11.   Trembëdhjetë dijo

  Problemi është tek zeitgeist që vjen me Gnome 3 dhe është ende disi "jeshil", por ju mund të ndërtoni një skenar për të pastruar historinë e tij dhe nuk duhet ta bëni atë manualisht nga terminali.

  Por ekziston një mundësi më e mirë e cila quhet Activity Log Manager. Shtë një aplikacion që ju lejon të kontrolloni Zeitgeist në mënyrë që të mund të fshini historinë e tij për periudha dhe të krijoni një listë të zezë të dosjeve që nuk doni të bëheni pjesë e bazës së të dhënave Zeitgeist.

  Përshëndetje.

  1.    Trembëdhjetë dijo

   Mos, mendoj se José e kishte përmendur tashmë atë. Kjo më ndodh që nuk kam lexuar të gjitha komentet më parë. Nuk do të ishte keq nëse këto dy komente të mia do të fshiheshin për të shmangur tepricat e diçkaje që tashmë ishte thënë.

 12.   sebastian dijo

  Në nenexhik 12 i njëjti problem… asgjë nuk është perfekte!

 13.   vikma dijo

  Unë mendoj se fshirja e historisë është shumë e lehtë, edhe pse nuk jam shumë e re për të thënë, unë kurrë nuk jam marrë me kaq shumë, thjesht instaloj, shfletoj dhe përpiqem të bëj disa gjëra që më shërbejnë.

  për të fshirë historinë e ubuntu 12.04 thjesht bëni sa vijon:
  Konfigurimi i sistemit / Privatësia / .. Në të djathtë zgjidhni gjithçka dhe klikoni për të fshirë historinë dhe voila ..

  Me këtë ju fshini gjithçka dhe madje mund të vini në dukje disa gjëra që ju pëlqejnë në mënyrë që unë t'i ruaj ose thjesht t'i fshij vetëm kur të dilni nga llogaria.

  regards
  JOSE
  VIKMA

 14.   Constantine dijo

  Informacion i shkëlqyeshëm VICMAS, kujtova që kisha parë diçka, tani e di se si! Faleminderit

 15.   Constantine dijo

  Mund të zgjidhni gjithashtu "Fshi historikun" e orës së fundit, dje, javës së kaluar ose të avancuar (çdo periudhë).

 16.   Lojra dijo

  Faleminderit VICMAS! zgjidhje e shkelqyer.

 17.   Ro3inson dijo

  Vicmas, ju na vini të gjithëve në shtrat, unë po ndryshoj mënyrën time për të parë gjërat në Unitet (d.m.th., për të kurvëruar për gjithçka), FALEMINDERIT ...

 18.   Zazoilus dijo

  Ju faleminderit.

  Në njohurinë time, në Linux Mint ka 2 skedarë ku mbahet historiku i dokumenteve, artikujve ose skedarëve të hapur së fundmi. Thjesht fshini ose fshini ato për të pastruar historikun.

  1) Nga OpenOffice.org: /home/username/.openoffice.org/3/user/registry/data/org/openoffice/Office/Histories.xcu (dosja openoffice.org është e fshehur - ka një pikë përpara it-).

  2) Nga pjesa tjetër e programeve ose aplikacioneve (gedit, eog -Eye i GNOME-, evince -Document Viewer-, Totem,…): /home/username/.recently-used.xbel (skedari në fjalë është i fshehur) .

 19.   os dijo

  Shtë më e thjeshtë, vjen me një menaxher historie, shkoni te motori i kërkimit të unitetit dhe ekzekutoni komponentin «privacy» dhe atje do të jeni në gjendje të personalizoni të gjithë historinë dhe privatësinë e tij. shpjeguar më mirë këtu:http://www.youtube.com/watch?v=ucSJt-e5PFU

 20.   Elmer dijo

  Epo nëse e shoh që ishte shumë e lehtë han .faleminderit më ka shërbyer shumë mendova se nuk mundet, ajo që nuk ke njohuritë e duhura të bën të shohësh veten në telashe han .faleminderit dhe përshëndetje.

 21.   i zi dijo

  Si e zhbëni atë komandë që dokumentet e fundit të rishfaqen?

 22.   mjegull e zezë dijo

  Si e zhbëni atë komandë në mënyrë që dokumentet e fundit të shfaqen përsëri?