Si të instaloni drejtuesit AMD gpu pro në Linux Mint?

AMD ATI

Përshëndetje, si është një ditë kaq e mirë, sot Unë vij të ndaj me ju metodën për të instaluar drejtuesit privatë çfarë na ofrojnë ata për kartat ATI si dhe për procesorët ka edhe një GPU të integruar.

Yo Unë kam një fletore hp me një procesor AMD A8 me grafikë R5, kështu që unë mund të instaloj versionin 15.7 të shoferëve AMD, por fatkeqësisht duhet të kem versionin Xorg 1.17, të cilin nuk e kam pasi përdor 1.19.

Kështu që mund të zgjedh të përdor drejtuesit AMDGPU PRO, me qëllim që t'i instaloj në sistemin tim.

Për të ditur nëse chipset-i ynë është i pajtueshëm me këta shoferë, së pari duhet ta njohim modelin tonë, për këtë ne duhet të hapim një terminal Ctrl + T dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:
lspci | grep VGA

Në rastin tim unë e hedh këtë:
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mullins [Radeon R4/R5 Graphics]

tani hapi tjetër është të kontrolloni përputhshmërinëata mund ta bëjnë këtu në këtë lidhje.

Duke qenë plotësisht i sigurt se është i pajtueshëm, hapi tjetër është të verifikojmë që kemi të instaluar një kernel version 4.13 ose më të lartë, duke pasur parasysh që në versionin para kësaj, ka një faj që nuk ka audio kur përdorni daljen HDMI.

Për të ditur se çfarë versioni të bërthamës kemi, ne duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:
uname -r

Më jep rezultatin e mëposhtëm:
4.13.0-38-generic

Nëse jo, duhet të instaloni një bërthamë më aktuale.
Tashmë me këto hapa, tani nëse do të instalojmë drejtuesit AMDGPU PRO në sistemin tonë.

Shkarkoni drejtuesin AMDGPU PRO

Për të shkarkuar shoferin Ne duhet të dimë se me cilin version grafiku ynë është i pajtueshëm, në lidhjen e mëparshme është përshkruar, nëse me drejtuesit 16.40 ose 17.40.

Në rastin tim është i pajtueshëm me të dy, kështu që unë do të instaloj atë më aktuale, gjithsesi, lini lidhjen per te dy.

Instalimi i drejtuesit AMDGPU PRO në Linux Mint

Shkarkimi u krye, ne duhet të shpaketojmë skedarin e shkarkuar, për këtë ne hapim një terminal dhe pozicionohemi në dosjen ku është shkarkuar skedari dhe ekzekutojmë komandën e mëposhtme:
tar -Jxvf amdgpu-pro-amdgpu-pro-17.40-492261.tar.xz

Këtu Ju duhet të ndryshoni komandën për versionin e shoferit që keni shkarkuar. 

tani kjo është ku ne duhet të editojmë skedarin amdgpu-pro-install, e cila është e vendosur në dosje pas zbërthimit të skedarit.

Përdorni redaktorin që keni zgjedhur, duhet të gjeni rreshtin vijues.

Dhe ata ndryshojnë ubuntu për linuxmint duket kështu:

Më në fund, nëse keni shkarkuar një version më të lartë, duhet të hiqni sa vijon nga kodi:

Instalimi i GPU-së AMD

Tani jeni gati për të instaluar drejtuesit.

Për instalim duhet të shtypim vetëm sa vijon:

./amdgpu-install -y

Shenim: ata nuk duhet të përdorin sudoKur kërkohet, kërkohet autorizimi për të ngritur privilegjet.

Dhe ne rifillojmë, në disa raste është e nevojshme të kryhen dy ristartime.

Ata mund të përdorin argumentet e mëposhtme në varësi të rastit.

-h|--help                                        Display this help message
--px                                                  PX platform support
--online                                           Force installation from an online repository
--version=VERSION                       Install the specified driver VERSION
--pro                                                Install "pro" support (legacy OpenGL and Vulkan)
--opencl=legacy                             Install legacy OpenCL support
--opencl=rocm                               Install ROCm OpenCL support
--opencl=legacy,rocm                   Install both legacy and ROCm OpenCL support
--headless                                       Headless installation (only OpenCL support)
--compute                                       (DEPRECATED) Equal to --opencl=legacy –headless

Në rastin tim unë pushtoj –px pasi, nëse instalova ndonjë tjetër, më dha gabim të ekranit të zi.

Zgjidhje për ekranin e zi

Siç e përmenda, nëse nuk kryhet një instalim i saktë, mund të merrni një ekran të zi, por mos u frikësoni, ajo ka një zgjidhje.

Siç e përmenda në rastin tim, unë duhej të instaloja me argumentin –px, kështu që sNëse instalimi nuk funksionoi, ata duhet të çinstalojnë dhe riinstalojnë me një argument tjetër, për të çinstaluar, thjesht shkruaj.
amdgpu-pro-uninstall

Një zgjidhje tjetër është redaktimi i grub-it, metoda është redaktimi i rreshtit vijues, për këtë përdorni redaktorin e preferencës suaj, në rastin tim unë përdor nano:
sudo nano /etc/default/grub

Ata shtojnë amdgpu.vm_fragment_size = 9 në rreshtin vijues, duket kështu:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash amdgpu.vm_fragment_size=9"

Ata ruajnë ndryshimet dhe azhurnojnë grub.

sudo update-grub

Nëse nuk mund të përdorin tjetri.

Së fundmi, unë jam shumë mirënjohës për njerëzit në forume Linux Mint pasi ata me shumë mirësi më udhëzuan dhe gjithashtu për stafi i cili ndau metodën. Jo më shumë deri herën tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tormund1985 dijo

  A mund të shpjegoni se si të përdorni argumentet?

  Ju thoni kur instaloni? ./amdgpu-instalo -y –px?

  Ju faleminderit.