Si të instaloni GNOME Shell Extensions 3.2 në Ubuntu

Andi (WebUpd8) ka publikuar në depon e tij të PPA-së versionin më të fundit të Zgjerimet e Shellit të GNOME. Kjo APP-ja bën të mundur instalimin e secilës prej shtesave të përfshira në këtë paketë, ose të gjitha në të njëjtën kohë ose një nga një në varësi të cilës doni të aktivizoni në sistemin tuaj.

Për të instaluar Shtesat GNOME Shell 3.2.0 Hapa një terminal dhe shkruajta:
sudo add-apt-depo ppa: webupd8team / gnome3
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-alternate-tab gnome-shell-extensions-alternative-status-menu-menu gnome-shell-extensions-user-theme-gnome-tweak-tool gnome-shell-extensions-workspace-tregues gnome- shell-extensions-apps-menu gnome-shell-extensions-drive-menu gnome-shell-extensions-system-monitor gnome-shell-extensions-vendet-menu gnome-shell-extensions-dock gnome-shell-extensions-amtare-dritare -vendosja gnome-shell-extensions-gajim gnome-shell-extensions-xrandr-tregues gnome-shell-extensions-windows-navigator gnome-shell-extensions-auto-move-windows

Më poshtë është lista e detajuar e secilës prej shtesave të përfshira në këtë paketë të re dhe komanda përkatëse për instalimin e tyre.

 • skeda alternative

  Ju lejon të përdorni Alt + Tab klasik (dritare në vend të aplikacioneve) në GNOME Shell.

  sudo apt-get instaloni gnome-shell-extensions-alternative-tab 
 • menu-statusi alternativ

  Për ata që duan një buton të dukshëm të energjisë gjatë gjithë kohës, zëvendësoni menunë e statusit të GNOME Shell me një që veç e veç përmban Gjumin dhe Shuarjen. Ai gjithashtu shton opsionin në letargji.

  sudo apt-get instalo menunë e gnome-shell-extensions-alternative-status
 • lëviz-automatik-dritaret

  Kjo lejon të menaxhosh hapësirat e punës më lehtë, duke caktuar një hapësirë ​​specifike pune për secilin aplikacion sa më shpejt që krijon një dritare, dhe mundësinë e konfigurimit të një çelësi GSettings.

  sudo apt-get instaloni gnome-shell-extensions-auto-move-windows
 • dok

  Shfaq një ndryshues detyrash në stilin e dokut në anën e djathtë të ekranit.

  sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-dock
 • gajim

  Integrimi me Gajim, një lajmëtar i menjëhershëm për Jabber / XMPP.

  sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-gajim
 • tema e përdoruesit

  Vendos një temë shell nga ~ / .themes // gnome-shell.

  sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-user-theme gnome-tweak-tool
 • dritaretNavigator

  Lejon zgjedhjen e tastierës në modalitetin e mbivendosjes.

  sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-windows-navigator
 • treguesi xrandr

  Zëvendësoni flamurin gnome-settings-daemon të bazuar në GTK + me një vendas. Lejon përdoruesin të rrotullojë monitorin e laptopit dhe të hapë shpejt preferencat e ekranit.

  sudo apt-get instalo gnome-shell-extensions-xrandr-tregues
 • vendosja e dritares vendase

  Një algoritëm alternativ për paraqitjen e miniaturave në dritaret e pamjes paraprake, i cili pasqyron më saktë pozicionet dhe madhësitë reale.

  sudo apt-get instaloni vendosjen e gnome-shell-extensions-native-window
 • vendet-menu

  Shfaq një tregues të statusit për lundrim në Vende.

  sudo apt-get instalo menunë e gnome-shell-extensions-vendet-
 • menu-aplikacione

  Ju lejon të arrini një aplikacion duke përdorur një menu të stilit GNOME 2.

  sudo apt-get instalo menunë e gnome-shell-extensions-apps-apps
 • hapësira e punës-tregues

  Një menu për të treguar hapësirën aktuale të punës dhe për të lejuar ndërrimin e shpejtë. Përdorni emrat e hapësirave të punës të konfiguruara në GConf.

  sudo apt-get instaloni treguesin e gnome-shell-extensions-workspace

Ky depo i WebUpd8 Bie si një margaritar për të gjithë aventurierët që aktualisht kanë të instaluar Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot Beta2 në kompjuterët e tyre dhe gjithashtu kanë ndaluar përdorimin Unitet të njohësh versionin më të fundit të Shell i GNOME.

Fuente: webupd8 & emslinux


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Engjëll engjëll romak dijo

  ok jo aq e vërtetë si instalohen këto përjashtime të bekuara, ku ishte liria? shall do të vazhdoj të shikoj Shpresoj të gjej mënyrën ... faleminderit për informacionin

  1.    Raul dijo

   Unë gjithashtu nuk mund të menaxhoj ndonjë temë tjetër përveç asaj që unë dua, as nuk i vlerësoj shtesat dhe përsëri shoh shenjën paralajmëruese pranë temës së guaskës ose në anglisht shell shell.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Ndonjëherë ka probleme me instalimin e një pakete që nuk përfundon instalimin si duhet, ajo duhet të jetë në gjendje të rregullohet nga mjedisi grafik Synaptic.
  Mund të testohet gjithashtu duke hequr paketën e dështuar. Nëse kjo nuk funksionon, mund të provoni komandat e mëposhtme (provoni njërën, nëse nuk funksionon, provoni tjetrën):
  sudo dpkg –konfiguro -a
  instalo sudo apt-get -f
  Gëzuar! Paul.

 3.   Le të përdorim Linux dijo

  Për të rregulluar paketat e prishura thjesht bëjeni këtë:

  sudo apt-get install -f

  ... që zgjidh problemet e varësisë. Pastaj vendos

  azhurnimi i sudo apt-get dhe azhurnimi i sudo apt-get ose azhurnimi i sigurt

  ... dhe mendoj se do të ishte.

  Gëzuar! Paul

 4.   Maria Pili dijo

  Faleminderit shumë për përgjigjen!

  Kam provuar përsëri ... këtë herë duke instaluar nga kompjuteri i vëllait tim (Ubuntu 12.04 instaluar nga e para) dhe e njëjta gjë më ndodh
  Si mund ta di cilat paketa kam instaluar dhe a janë prishur ato? Një legjendë tjetër që më shfaqet është si vijon:

  N: Injorimi i skedarit "getdeb.list.bck" në direktorinë "/etc/apt/sources.list.d/" pasi ka një zgjatim të pavlefshëm të emrit të skedarit

  nëse ai getdeb është problemi ... si të bëj? Na vjen keq që kërkova diçka që mund të jetë thelbësore, por unë po filloj me këtë dhe ka gjëra për të cilat nuk kam ide idea
  Nga tashmë faleminderit shumë!
  regards